یافته محققان استرالیایی؛ تاثیر تستوسترون بالا در کاهش خطر دیابت نوع۲ در مردان

طب اصیل: پژوهشگران گزارش می دهند که سطوح بالاتر تستوسترون ممکنست به کاهش خطر دیابت نوع ۲ برای مردان زیر ۶۵ سال که دارای اضافه وزن یا چاقی هستند، کمک نماید.

به گزارش طب اصیل به نقل از مهر به نقل از مدیکال نیوز، «ماهش اوماپاتیسیوام»، محقق ارشد دانشگاه آدلاید در استرالیا، در اطلاعیه ای اظهار داشت: «تیم تحقیق می خواهند رابطه بین تستوسترون و خطر دیابت نوع ۲ را در طیف وسیعی از سطوح تستوسترون درک کنند.»
او اظهار داشت: «ما همین طور می خواستیم تعامل بین تستوسترون و عوامل خطرزای مختلف دیابت را در میانسالی و در مردان مسن بررسی نماییم.»
اوماپاتیسیوام اظهار داشت: «غلظت پایین تستوسترون خون یک عامل خطر مستقل برای ابتلاء به دیابت نوع ۲ است و سطوح بالای تستوسترون در مقابل ابتلاء به دیابت نوع ۲ محافظت می کند.»
این تیم داده های گروهی از مردان ۳۵ تا ۸۵ ساله که در شهر آدلاید زندگی می کردند، بررسی کرد.
این مطالعه خاص ۱۳۱۵ مرد را مورد بررسی قرار داد که هیچ یک از آنها در آغاز مطالعه درمان تستوسترون، دیابت یا سرطان نداشتند.
پس از پنج سال، ۱۱۰ نفر از این افراد به دیابت نوع ۲ مبتلا شدند.
دانشمندان گفتند عوامل مؤثر بر خطر ابتلاء به دیابت نوع ۲ را تصحیح کردند. این عوامل شامل سیگار کشیدن، مصرف الکل، سن، اندازه دور کمر، سابقه خانوادگی دیابت، اندازه گیری قند خون، مصرف دارو، و فعالیت بدنی بود.
محققان گزارش کردند که غلظت تستوسترون خون با خطر ابتلاء به دیابت نوع ۲ مرتبط می باشد.
به طور خاص، آنها گفتند که هر چه سطح تستوسترون خون مردان بالاتر باشد، خطر ابتلاء به دیابت نوع ۲ پیش از سن ۶۵ سالگی کاهش پیدا می کند.
اوماپاتیسیوام اظهار داشت: «حفظ وزن مناسب، ورزش منظم و پرهیز از نوشیدن الکل به حفظ سطح طبیعی تستوسترون در بیشتر مردان کمک می نماید و همین طور در پیش گیری از دیابت نوع ۲ مؤثر است.»

منبع: