بازسازی بافت قلب با سشوار فضایی!

به گزارش طب اصیل، محققان در تحقیق جدیدی نشان داده اند که استفاده از امواج ضربه ای ملایم با کمک دستگاهی که از آن بعنوان «سشوار فضایی» یاد شده است، پس از جراحی بای پس می تواند بافت قلب بیماران را بازسازی کند.
به گزارش خبرگزاری طب اصیل، برپایه گزارش دیجیاتو، بر اساس گزارش بی بی سی، دانشمندان در مطالعه خود که روی ۶۳ اتریشی انجام شده است، ادعا کرده اند که این روش درمان جدید سبب شده تا افراد بیشتر بتوانند راه بروند و قلب آنها خون بیشتری را پمپاژ می کند. پروفسور «یوهانس هولفلد» از دانشگاه پزشکی اینسبروک می گوید: «برای نخستین بار ما شاهد بازسازی ماهیچه قلب در یک محیط بالینی هستیم که می تواند به میلیونها نفر کمک نماید.»

بازسازی بافت قلب با «سشوار فضایی» این رویکرد که طی آن بافت قلب بازسازی می شود، حدود ۱۰ دقیقه طول می کشد و به طورکلی برای رشد عروق جدید در اطراف ناحیه صدمه دیده یا زخمی بعد از حمله قلبی طراحی شده است.
در آزمایش محققان، نیمی از بیماران بعد از جراحی بای پس با امواج ضربه ای درمان شدند و برای سایر افراد از یک روش ساختگی استفاده شده است. بعد از گذشت یک سال، مقدار خون پمپاژشده توسط قلب افرادی که از راه امواج درمان شده بودند به اندازه ۱۱.۳ درصد افزایش پیدا کرده است. در حالیکه این میزان برای گروه دیگر ۶.۳ درصد بوده است.
همینطور این بیماران می توانستند بدون احتیاج به استراحت، بیشتر راه بروند و کیفیت زندگی بالاتری را گزارش کردند.
برپایه گزارش سازمان جهانی بهداشت، سالانه ۱۸ میلیون نفر در سراسر دنیا بر اثر بیماری قلبی یا سایر عوارض قلبی عروقی جان خویش را از دست می دهند. عوامل خطرآفرین در این حوزه شامل فشار خون بالا، رژیم غذایی ناسالم و مصرف دخانیات و الکل می شود.
حالا مقرر است آزمایش های بیشتری از راه این رویکرد با گروه بزرگ تری از بیماران صورت گیرد. یک روش مشابه استفاده از شوک هم هم اکنون برای درمان بیماری هایی مانند تاندون و رباط های صدمه دیده استفاده می شود.
۲۲۷۲۲۷

منبع: