مسمومیت های کبدی و کلیوی از عوارض مصرف لوازم آرایشی غیرمجاز

طب اصیل: فرآورده های آرایشی و بهداشتی غیرمجاز و قاچاق غالبا فرآورده های تقلبی هستند که در شرایط نامناسب و با مواد اولیه نامرغوب، غیر مجاز و با کیفیت پایین تهیه می شوند.

به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا، بعضی از این فرآورده ها حتی اگر اصل باشند، چون بصورت قاچاق و با استفاده از مناطق صعب العبور مرزی و با شرایط حمل ونقل نامناسب وارد می شوند، ممکن است ساعت ها و روزها در برابر گرمای بسیار زیاد قرار گرفته و درجاتی از فساد در آنها تولید شود که باعث حساسیت های پوستی و عوارض و صدمه های دیگر در مصرف کنندگان می گردد.

عوارض مصرف فرآورده های آرایشی و بهداشتی غیر مجاز و قاچاق

این فرآورده ها به علت استفاده از مواد اولیه غیر مجاز و نامرغوب و یا فساد به وجود آمده در حین نگهداری و حمل آنها، دارای اثرات و عوارض زیر هستند:

– تولید عوارض آلرژیک ( حساسیتی) که با قرمزی پوست، خارش، احساس سوزن سوزن شدن در محل مصرف، التهاب، تورم و یا حتی تاول های پوستی همراه است.

– مسمومیت های کبدی

– تغییر رنگ و آسیب به مو که می تواند با ریزش مو همراه باشد (در اثر مصرف رنگ موهای غیر مجاز).

– تغییر رنگ و آسیب به ناخن

– حساسیت های تنفسی

– مسمومیت های کلیوی

– صدمه به سلول های پوستی

– عوارض چشمی

– عوارض خونی

– اثرات مضر بر جنین (در صورت مصرف در بارداری).

– تولید و یا تشدید جوش صورت

– تولید حساسیت به نور

– اثرات سرطان زا

باید توجه کرد که بعضی از عوارضی ناشی از مصرف اینگونه فرآوردها ممکن است در مصرف طولانی مدت آنها ظاهر شود.

در عین حال مهم است که فرآورده های آرایشی و بهداشتی مجاز را بشناسیم. فرآورده های آرایشی و بهداشتی مجاز دارای برچسب تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بوده یا علامت تاییدی بر روی آنها به صورت لیزری چاپ شده است. همینطور لیبل غیر قابل برداشت باید دارای هولوگرام اختصاصی شرکت وارد کننده باشد.

فرآورده های مجاز آرایشی را از کجا تهیه کنیم؟

داروخانه ها و فروشگاه هایی که مجوز یا پروانه معتبر فروش لوازم و فرآورده های آرایشی را دارند، محل های مطمئنی برای تهیه اینگونه مواد هستند.

به هر حال رعایت اصول ایمنی در استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی بسیار حائز اهمیت است. باید توجه کنید که همیشه پیش از استفاده از محصولات آرایشی – بهداشتی به خصوص مواد آرایشی چشم، دست های خویش را بشویید. این کار در کاهش انتقال عفونت ها موثر است. رعایت بهداشت پس از خرید محصول به خصوص در مورد محصولات آرایشی چشم بسیار اهمیت دارد. پاکیزگی می تواند از عفونت های چشمی جلوگیری کند. مطمئن شوید که تمام وسایلی که به چشم خود نزدیک می کنید تمیز باشند. محصولات آرایشی و بهداشتی را دور از آفتاب و گرما نگهداری کنید و در دمای بالاتر از ۳۰ درجه سانتی گراد قرار ندهید. نور و حرارت سبب از بین رفتن مواد نگهدارنده محصولات می گردد.

بنابر اعلام معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کرمان، محصولات آرایشی بهداشتی نباید برای مدت طولانی نگهداری شوند (بیشتر از یک سال پس از بازکردن آن) زیرا با کهنه شدن محصول، خصوصیت و خواص محصول می تواند تغییر کند. برای نگهداری محصولات آرایشی بهداشتی طبق دستور العمل رفتار کنید. در غیر این صورت اگر محصولات آرایشی بهداشتی را در دمای بالا نگه دارید، می تواند زودتر از تاریخ انقضای درج شده روی محصول، فاسد شود. همینطور حتما هرگونه دستورالعمل درج شده روی برچسب محصولات را به دقت بخوانید. زیرا این اطلاعات جهت جلوگیری از صدمه عرضه می شوند و جهت استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی به صورت ایمن اهمیت حیاتی دارند.