افزایش قربانیان سپتیسمی در بیمارستان های انگلیس

طب اصیل: آمارهای رسمی در انگلیس از آن حکایت می کند که نرخ مرگ ومیرهای ناشی از ˮسپتیسمیˮ (عفونت خون یا گندخونی) در بیمارستان های این کشور در دو سال اخیر بیش از یک سوم افزایش داشته است.

به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا، به تازگی موارد مبتلا شدن و مرگ ناشی از بیماری سپتیسمی در بیمارستان های انگلیس افزایش قابل توجهی داشته و برخی کارشناسان کمبود پرسنل بیمارستانی و ازدحام زیاد بخش های بیمارستانی را عامل این مشکل می دانند.

سپتیسمی یا گند خونی یک عارضه نادر اما جدی عفونی است که اگر به سرعت درمان نشود می تواند به نارسایی های متعددی در بدن منجر شود و الان یکی از شایع ترین علل مرگ در انگلیس است که سالانه سبب مرگ ۴۴ هزار نفر در این کشور می گردد اما پرونده های بیمارستانی مانع از مشخص شدن آمار دقیق مبتلایان شده است.

در سال های اخیر سرویس سلامت همگانی انگلیس بر غربالگری سپتیسمی تمرکز داشته و یک مقام دولتی هم اعلام نموده تلاش های لازم برای تشخیص به موقع این بیماری صورت خواهد گرفت. چون که خیلی از موارد این بیماری بعنوان عفونت های پایه ثبت می گردد.

کارشناسان درمان سپتیسمی را شامل اقدامات بسیار اساسی یعنی پیدا کردن منبع عفونت و سپس تجویز آنتی بیوتیک مناسب می دانند. با هر ساعت تاخیر در دریافت آنتی بیوتیک ها خطر مرگ ناشی از بیماری چند درصد افزایش می یابد و بنابراین تشخیص سریع عفونت و رعایت اصول اولیه مراقبتی لزوم دارد.

به گزارش بی بی سی، کارشناسان انگلیسی در این باره تصریح کردند: مهم ترین فاکتور در مورد این بیماری تعداد کارکنان و پزشکان برای هر تخت است به گونه ای که کمبود آنها منجر به تشدید این معضل می گردد. دومین عامل را هم می توان ازدحام بیمارستان ها دانست. به صورتی که نرخ ازدحام (اشتغال تخت های بیمارستانی) نباید بیش از ۸۵ درصد باشد در صورتیکه در سال های اخیر نرخ ازدحام در بیمارستان های انگلیس بیش از ۹۰ درصد شده است.