نتایج مطالعات پژوهشی؛ تاثیر زردچوبه در نابودی سلول های سرطانی

طب اصیل: تیمی از محققان توانستند با استفاده از یک فرایند هوشمند کورکومین را قادر به نابودی سلول های سرطانی کنند.

به گزارش طب اصیل به نقل از مهر، کورکومین یک ماده فعال در زردچوبه است که عامل رنگ زرد این ادویه به حساب می آید. زردچوبه دارای خواص قدرتمند ضدالتهابی بوده و یک آنتی اکسیدان قوی است.
کورکومین دارای خواص ضدسرطانی هم هست، اما انحلال پذیری ضعیف آن در آب مانع از کاربرد بالینی آن در درمان سرطان شده است. دارو باید در آب قابل حل باشد در غیر اینصورت در جریان خون جاری نمی گردد.
علیرغم دهه ها تحقیق در این زمینه، توسعه یک شیوه موثر که بتواند کورکومین با قابلیت حل ضعیف در آب را به سلول های سرطانی منتقل کند، همنان یک چالش باقی مانده بود.
حال محققانی از دانشگاه ایلینوی و دانشگاه یوتا آمریکا موفق به دستیابی به یک شیوه جدید شده اند. این محققان به سرپرستی «دیپانجان پن»، از دانشگاه ایلینوی، توانستند با افزایش قابلیت انحلال پذیری کورکومین، آن را وارد تومورها کرده و سلول های سرطانی را نابود کنند.
در حال حاضر از پلاتین بعنوان عامل درمانی سرطان در کلینیک ها استفاده می گردد. حال محققان قصد دارند با داروی متشکل از ترکیب پلاتین و کورکومین سرطان را درمان کنند.
پن در این باره توضیح می دهد: «با تلفیق این دو عنصر می توان باعث تحریک انحلال پذیری کورکومین و هدایت همزمان آن به سمت سلول سرطانی شد. تاثیر درمانی دو عنصر پلاتین و کورکومین برای سلول های سرطانی مرگبار است.»
طبق گزارش محققان، این نتایج اثبات می کند که کورکومین همکاری هماهنگی با پلاتین دارد و خواص ضدسرطانی چشمگیری در کنار هم بروز می دهند. ترکیب کورکومین-پلاتین با استفاده از تقسیم کردن DNA سلول ها، باعث مرگ شان می شوند.