بودجه بیماران خاص کاهش پیدا کرد

به گزارش طب اصیل رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت ضمن انتقاد از کاهش اعتبار ردیف بودجه ای بیماران خاص در لایحه بودجه سال ۹۸، اظهار داشت: کاهش اعتبارات مربوط به بیماران خاص در بودجه سال ۹۸ یک زنگ خطر است؛ چونکه هزینه ها افزایش یافته و مشکلات ارزی در کشور وجود دارد.

دکتر مهدی شادنوش در گفت وگو با ایسنا، با انتقاد از کاهش اعتبار ردیف بودجه ای بیماران خاص در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸، اظهار داشت: متاسفانه امسال اعتبار مربوط به ردیف بودجه ای بیماران خاص در لایحه بودجه دولت کاهش پیدا کرده است؛ به طوریکه در سال ۱۳۹۶ میزان بودجه بیماران خاص ۲۳۴ میلیارد تومان بود، اما در سال ۱۳۹۷ این اعتبار به ۲۱۶ میلیارد تومان رسید و الان در لایحه بودجه دولت برای سال آینده این ردیف به ۱۵۰ میلیارد تومان کاهش پیدا کرده است. یعنی بیشتر از ۸۰ میلیارد تومان کاهش در اعتبارات مربوط به بیماران خاص شاهدیم.

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت با اشاره به اینکه امیدواریم این ردیف بودجه ای در مجلس شورای اسلامی اصلاح گردد، اظهار نمود: این بودجه در سال ۱۳۹۶ هزینه سه نوع بیماری را که از گذشته خاص محسوب می شدند، شامل می شد. این درحالیست که در سال ۹۷ چهار بیماری دیگر هم به فهرست بیماری های خاص افزوده شد، اما حالا می بینیم که بودجه مربوط به این بیماران خاص کاهش یافته است.
زنگ خطر بودجه ای برای بیماران خاص
شادنوش تصریح کرد: کاهش اعتبارات این بیماران در بودجه سال ۹۸ یک زنگ خطر است. چونکه هزینه ها افزایش یافته و مشکلات ارزی در کشور وجود دارد. باید توجه کرد که تجهیزات و ملزومات مصرفی این بیماران وابسته به ارز است. از طرفی برای تامین داروهایشان هم به اعتبارات کافی نیاز داریم. ازاین رو امیدواریم نمایندگان مجلس شورای اسلامی به این موضوعات توجه نمایند. چونکه بیماران و خانواده هایشان به شدت صدمه پذیرند و طی سال هایی که با بیماری خاص دست وپنجه نرم کرده اند، به علت هزینه هایی که داشتند، معمولا در قشر ضعیف جامعه جای می گیرند. امیدواریم نمایندگان کمک کنند تا این ردیف بودجه ای اصلاح گردد.

پیشنهاد وزارت بهداشت برای پوشش ۴۰ بیماری خاص
وی با اشاره به اینکه ما تلاش می نماییم که عرضه خدمات به این بیماران گرفتار نقصان نشود، اظهار داشت: اما واقعیت این است که با دست خالی نمی توان کاری انجام داد. کاهش اعتبارات بیماران خاص در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸، در حالیست که ما پیشنهاد کرده بودیم که اگر سالیانه اعتباری بالغ بر ۱۱۰۰ میلیارد تومان به حوزه بیماران خاص اختصاص داده شود، می توانیم تا ۴۰ بیماری خاص را تحت پوشش قرار دهیم؛ ۴۰ بیماری که شاید گروه های اندکی را شامل شوند، اما بیماری هایی هستند که خانمان برانداز بوده و هزینه های سنگینی دارند و می توانند خانواده ها را به زیر خط فقر بکشند.

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت تصریح کرد: مطمئنا مردم ایران هم با عنایت به عواطف و اعتقادات شان راضی هستند که اگر مقرر است یارانه ای به کسی اختصاص پیدا کند، این بیماران در راس و اولویت دریافت یارانه و خدمات باشند.

شادنوش با اشاره به اینکه خانواده های بیماران خاص و صعب العلاج با مشکلات و هزینه های زیادی مواجهند و باید از آنها حمایت نماییم، اظهار داشت: بعنوان مثال پدر یک بیمار مبتلا به ام پی اس برای من می اظهار داشت که “درست است وزارت بهداشت ۹۶ درصد از هزینه داروی بیمار من را پوشش می دهد و من چهار درصد را می پردازم، اما این چهار درصد ماهی چهار میلیون تومان می گردد. من یک کارگر شهرداری هستم و همه زندگی ام را خرج بچه ام کردم. دیگر چیزی ندارم که مابه التفاوت هزینه این دارو را بدهم.” این خانواده ها نه راه پس دارند و نه راه پیش.

وی تصریح کرد: البته وزارت بهداشت از محل منابع اختصاصی خود این بیماران را تحت پوشش حمایتی قرار می دهد، اما تا کجا می توان این اقدام را انجام داد. باید فکری اساسی برای این بیماران شود. چاره ای نیست، مگر اینکه ردیف بودجه ای این بیماران به صورت یک ردیف مستقل بودجه ای در اعتبارات سالیانه دیده شده و هزینه های درمان بیماری ها هم به صورت واقعی دیده شود. در این حوزه می توان به صورت هدایت شده و مستقیم یارانه را به این بیماران منتقل کرد.