لزوم تامین بودجه دارویی بیمه ها کمبودهای دارویی تحت کنترل است

طب اصیل: رئیس سازمان غذا و دارو با تاکید بر اینکه حفظ و ارتقاء صنعت دارو جزء اولویت های سازمان خواهد بود، اظهار داشت: در نیمه اول سال با کمبود دارویی مواجه بودیم که با برنامه ریزی و پیگیری مناسب، شرایط مدیریت شد و امروز کمبودها حداقلی است.
به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا، دکتر مهدی پیر صالحی در نشست همفکری و افزایش تعامل با اعضای سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی اشاره کرد: امسال برای کشور و صنعت داروسازی از لحاظ تحریم ها سال سختی بود و اساسا سال آینده باز شرایط راحت تر نخواهد بود؛ چراکه بعید است بودجه هایی که پیش بینی شده تخصیص یابد و کمبود بودجه خواهیم داشت و صنعت دارو باز از این مساله متاثر می شود.
وی ادامه داد: در این شرایط برنامه هایی برای سال آینده در دستور کار داریم. بعنوان رئیس سازمان معتقدم باید داروی باکیفیت برای مردم تهیه کنیم؛ فارغ از اینکه این دارو تولیدی و یا وارداتی باشد، با عنایت به تجربه ای که در صنعت دارو دارم تحقق این مهم راهی به جز صنعت ندارد، صنعت ابزاری برای تأمین داروی مورد نیاز مردم است و باید از آن حمایت و مراقبت نماییم.
پیر صالحی با تقدیر از مدیرکل داروی سازمان برای تلاش در بهبود شرایط تأمین دارو، تاکید کرد: نباید در تأمین داروهای روتین اشکالی رخ دهد تا مجبور به واردات نشویم؛ چراکه نوع وارداتی این داروها نه کیفیت و نه قیمت مناسب تری دارد، از این نظر صنعت اساسا جزء اولویت های ما خواهد بود و برنامه این است که به تسهیل روند صنعت کمک نماییم.
وی با تاکید بر ضرورت برنامه ریزی برای تأمین داروها، عنوان کرد: از سندیکا می خواهم که پیشنهادی برای بهتر شدن روند، اصلاح و تسهیل امور عرضه کنند.
اظهار داشت: در نیمه اول سال با کمبود شدید دارویی مواجه بودیم که با برنامه ریزی و پیگیری مناسب، شرایط مدیریت شد و امروز کمبودها حداقلی است. البته نباید به این دل خوش باشیم؛ چراکه کمبود یک قلم هم برای مردم کمبود است و باید برای برطرف نمودن آن تلاش نماییم.
وی در مورد تفویض اختیار قیمت گذاری داروهای OTC به سندیکا، اظهار نمود: قیمت ها از طرف سندیکا اعلام شده بود که سازمان در جلسه کمیسیون قیمت، کارشناسی خودرا خارج و تمامی نرخ های سندیکا را مورد تائید قرار داده و به کارشناسی سندیکا اعتماد کردیم و سفارش می نماییم سندیکا باز همه جوانب را با هم ببیند. مردم در پرداخت مشکل دارند و باید حد میانه در قیمت گذاری حفظ شود تا هم صنعت منتفع شده و هم فشار زیادی به مردم وارد نشود.
معاون وزیر بهداشت اضافه کرد: اگر قیمت های دارو افزایش یابد دو راه پیش روداریم یا پرداختی از جیب مردم باید افزایش پیدا کند یا این که بیمه ها این اختلاف را جبران کنند. البته این مساله در بودجه بیمه ها دیده نشده و عملا پرداختی از جیب مردم بیشتر خواهد شد. بدین سبب سوژه قیمت گذاری را پیگیری کردیم و به جهت اینکه فشاری به مردم وارد نشود با بیمه ها و کمیسیون ها جلسه داشتیم تا بودجه بیشتری برای بیمه ها تخصیص یابد که البته هنوز محقق نشده است، اما آنچه در حوزه کارماست حتما با جدیت پیگیری خواهیم کرد که کمیته قیمت گذاری سندیکا رعایت انصاف و عدالت را داشته باشد.
بنابر اعلام روابط عمومی سازمان غذا و دارو، وی در مورد مباحث ارزی ماشین آلات موردنیاز صنعت داروسازی باز عنوان کرد: در بانک مرکزی موافقت اولیه برای تخصیص ارز گرفته شده بود که با پیگیری، دستور مدیریت برای پرداخت گرفته شده و خوشبختانه برای دستگاه هایی که از قبل قسمتی از ارز مورد نیازشان پرداخت شده، مجوز گرفته شده است و امیدواریم واریزی آن هم صورت گیرد تا شرکت ها از آن استفاده کنند.
او در آخر اشاره کرد: موضوعی که مغفول مانده و همیشه مورد توجه بوده GMP شرکت هاست که حتما باید در برنامه زمان بندی برای ارتقای GMP و کیفیت فعالیت کنیم؛ چراکه برای ورود به بازارهای جهانی نمی توانیم این مهم را نادیده بگیریم. همین طور برای حضور در بازار داخلی درحالی که شرکت های جدیدی در حال اضافه شدن هستند و GMP را رعایت می کنند، باقی شرکت ها باز باید برنامه زمان بندی داشته باشند که به GMP برسند.