بیماری سفر چیست؟

طب اصیل: بیماری حرکت یا بیماری سفر یک عارضه در حین مسافرت است که در سفرهای طولانی ایجاد می شود.
به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا، مسافرت می تواند بیماری های مختلفی را به همراه داشته باشد. اغلب اوقات این بیماری ها به صورتی در رابطه با یک بیماری مزمن در فرد هستند. برای مثال در افراد مبتلا به اختلالات خونی، امکان دارد در نتیجه محدود و محبوس شدن در یک فضای تنگ و نداشتن حرکت، در عروق پا لخته ایجاد شود. مثلا در سفرهای طولانی هوایی احتمال به وجود آمدن این مشکل در افراد مبتلا به اختلالات خونی، بیشتر از سایر افراد است.
بی قراری که به تدریج به عرق سرد منجر می شود، سرگیجه و استفراغ همچون نشانه ها و علائم بیماری حرکت به شمار می آیند. همین طور باید بدانیم که هر نوع نقل مکان می تواند موجب بروز بیماری حرکت شود. امکان دارد در هواپیما، قایق، قطار یا اتومبیل هم گرفتار این حالت شوید. بیماری حرکت ناشی از افزایش فعالیت ساختارهای داخلی است که کنترل تعادل را بر عهده دارند و افزایش فعالیت این ساختارها معمولا به دنبال حرکت وسیله نقلیه ایجاد می شود و به محض توقف، علایم هم آرام آرام برطرف می شوند.
باید توجه کرد که بیماری حرکت به خودی خود بیماری جدی نیست، اما می تواند سفر را برای فرد تلخ کند. در عین حال برخی افراد می گویند، هر چه بیشتر سفر می کنند، بدنشان بیشتر با این وضعیت خو گرفته و سازگاری پیدا می کند.
بنابر اعلام دفتر آموزش و ارتقاء سلامت معاونت درمان وزارت بهداشت، اگر از بیماری حرکت رنج می برید، اقدامات زیر را انجام دهید:
– در هواپیما یک صندلی روی لبه جلویی بال هواپیما رزرو کنید.
– در قطار، نزدیک پنجره بنشینید و به جلو نگاه کنید.
– در اتومبیل، پشت رل یا روی صندلی جلو بنشینید.
– در کشتی هم یک کابین در وسط، نزدیک خط آب (آبخور کشتی) رزرو کنید.
– سرتان را روی پشتی صندلی تکیه داده و بی حرکت نگه دارید.
– بخوابید یا دراز بکشید.
– اگر روی قایق هستید، نفس های عمیق بکشید.
– غذاهای پر ادویه نخورید، پرخوری هم نکنید.
– مطالعه نکنید.
– پیش از سفر از پزشک تان بخواهید تا برایتان دارو تجویز کند.