غذاهای پروبیوتیک چه فایده ای برای بدن دارند؟

به گزارش طب اصیل پروبیوتیک ها، باکتری های مفیدی هستند که سیستم گوارش را با کنترل و پیشگیری از رشد باکتری های مضر، سالم نگه می دارند.
به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا، فلور روده انسان حاوی انواع مختلفی از باکتری ها است؛ خیلی از این باکتری ها برای گوارش بهینه غذا مفیدند. دسته ای از این باکتری ها که به باکتری های پروبیوتیک معروف هستند علاوه بر کمک به گوارش، مولکول های پیچیده و ترکیباتی مانند ویتامین ها و و آنتی بیوتیک های مختلف را تولید می کنند که برای بدن مفید هستند. منبع باکتری های پروبیوتیک، لبنیات و میوه ها هستند.
اداره غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد (FAD) و سازمان بهداشت جهانی (WHO) پروبیوتیک را اینگونه معرفی می کنند؛”پروبیوتی کها میکروارگانیسم های زنده ای هستند که مصرف کافی آنها سبب نمایان شدن اثرات سلامت بخش در بدن میزبان می شود. بر این اساس باکتری های پروبیوتیک موجود در محصولات خوراکی نه تنها باید دارای مشخصه های عملکردی و سودمند برای سلامتی انسان باشند، بلکه باید از قابلیت ماندگاری در دستگاه گوارش هم برخوردار باشند. این خصوصیت ها شامل رشد و بقای ارگانیسم ها در روند تولید محصول نگهداری و بعد از مصرف و حین انتقال از معده به روده است.
پروبیوتیک ها بر تعادل باکتری های مفید و مضر روده تاثیر می گذارند و این تعادل را به نفع افزایش جمعیت باکتری های مفید تغییر می دهند. در حقیقت پروبیوتیک ها از همین طریق اثرات سلامت بخش را در بدن انسان القا می کنند. دوز پروبیوتیک مصرف شده عامل مهمی است که بر تراکم میکروارگانیسم های موجود در بخش های مختلف دستگاه گوارش تاثیر می گذارد. پروبیوتیک ها همینطور قادرند اختلالات روده بعد از درمان آنتی بیوتیکی را به حداقل برسانند.
امروزه بررسی های مفصل و ثبت شده ای در حال انجام می باشد که تاثیرات ویژه پروبیوتیک ها را مانند تخفیف بیماری های تورم مزمن روده، پیشگیری و درمان بیماری های اسهال و عفونت های دستگاه ادراری و تناسلی و گروهی از آلرژی ها و سندروم روده تحریک پذیر و التهاب مزمن روده ای را شامل می شود. پروبیوتیک ها نه فقط در غذای انسان که امروزه در غذای طیور صنعتی هم به فراوانی مورد استفاده قرار می گیرند.
پروبیوتیک ها به دو صورت مصرف می شوند؛ یکی به صورت مکمل های غذایی به اشکال پودر، شربت یا قرص و دیگری به صورت مواد غذایی غنی شده با پروبیوتیک ها. برای مثال اگر در تولید هرگونه فرآورده لبنی تخمیری همچون ماست از باکتری های پروبیوتیک استفاده شود، محصول حاصل را پروبیوتیک می نامند.
چند نکته جالب از پروبیوتیک ها:
وزن کل پروبیوتیک های بدن انسان از وزن مغز بیشتر است و تعداد پروبیوتیک های موجود در بدن در مقایسه با تعداد کل سلول های بدن بیشتر است.
پروبیوتیک ها علیرغم تصورات عامه، فقط در روده ها حضور ندارند بلکه پروبیوتیک ها در خیلی از نقاط و اعضای بدن مانند گوش، بینی، ریه ها و… حضور دارند.
آپاندیس هم مرکز تجمع پروبیوتیک های مهم و مفید می باشد.
پروبیوتیک ها با تومورها و سرطان ها، سرماخوردگی و یبوست مبارزه می کنند.
با زایمان طبیعی نخستین دوز پروبیوتیکی وارد بدن ما می شود. با عبور از کانال زایمان انواعی از سویه های پروبیوتیکی به بدن می رسد. پس از زایمان، مصرف شیر مادر مقدار زیادتری از پروبیوتیک را وارد بدن شیرخوار می کند. در واقع آغوز حاوی ۴۰ درصد پروبیوتیک است.
منافع مصرف پروبیوتیک ها:
کاهش مقاومت لاکتوز: چون که (LAB) سبب تبدیل لاکتوز به اسید لاکتیک می شود.
پیشگیری از سرطان کولون، روده باریک، کبد و پستان
کاهش کلسترول خون و میزان جذب آن از روده (با تجزیه صفرا در روده)
کاهش فشار خون
بهبود و تقویت سیستم ایمنی و پیشگیری از عفونت ها، درمان و جلوگیری از اسهال حاد
کاهش التهاب روده ای و کاهش آلرژی غذایی و یا اگزما در کودکان
بهبود جذب مواد معدنی و ویتامین ها و بهبود علائم نشانگان روده تحریک پذیر و کولیت (ورم مخاط روده بزرگ)
بنابر اعلام معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت، پیشگیری از رشد و تکثیر باکتری های مضر و درمان و جلوگیری از عفونت های مخمری مهبل، اسهال در رابطه با مصرف آنتی بیوتیک ها، آفت دهان، پوسیدگی دندان ها و ورم مهبل (واژینیت)، عفونت های قارچی، برفک، بهبود عمل گوارش و جذب مواد غذایی و کمک به ساخت ویتامین های گروه B و K.
هم اکنون فرآورده های پروبیوتیکی مختلفی در جهان تولید و عرضه می شوند؛ انواع نوشیدنی های پروبیوتیک و شیر، انواع پنیر، دوغ و ماست نوشیدنی، ماست سفت یا همزده، بستنی، خامه ترش، شیر بدون چربی و نوشیدنی های به دست آمده از دوغ و کره همچون این محصولات هستند.
ماست یکی از محصولاتی است که بعنوان یک فرآورده پروبیوتیک بالقوه توجه زیادی را به خود جلب کرده است. مکمل های پروبیوتیک بر کارکرد سیستم ایمنی، بهبود سرطان، اسهال ناشی از آنتی بیوتیک، اسهال مسافرتی، آلرژی ها، عدم تحمل لاکتوز، بهبود فشار خون، کلسترول افزایش یافته خون و تولید ویتامین در بدن اثر مثبت می گذارند.
پروبیوتیک ها می توانند در درمان سندروم روده تحریک پذیر مفید باشند و مصرف روزانه حداقل ۱۰ میلیون تا ۱۰۰ میلیون باکتری برای دستیابی به نتایج بهتر سفارش شده است.