آلودگی هوا ریه ها را فرسوده می کند

طب اصیل: پزشکان می گویند: آلودگی هوا موجب می شود ریه ها سریعتر فرسوده شده و فرد در معرض فزاینده خطر مبتلاشدن به بیماری مزمن انسدادی ریه قرار گیرد.
به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا، طبق مطالعات جدید آلودگی هوا بیشتر از آنچه که پژوهشگران برآورد کرده اند به سلامت ریه ها لطمه وارد میکند.
متخصصان انگلیسی در این مطالعه دریافتند که آلودگی هوا با سرعت بالا ریه ها را فرسوده کرده و فرد را در معرض خطر فزاینده مبتلاشدن به بیماری مزمن انسدادی ریه قرار می دهد.
با بالا رفتن سن عملکرد ریه ها بطور طبیعی کاسته می شود اما در این مطالعه مشخص شد قرار گرفتن در معرض ذرات معلق، ریه ها را سریع تر فرسوده کرده و هرچه میزان قرار گرفتن در معرض آلاینده ها بیشتر باشد احتمال اینکه ریه ها سریع تر فرسوده شود، بیشتر می شود.
در این مطالعه آمده است: به ازای هر پنج میکروگرم در متر مکعب ذرات آلاینده مازاد که سالانه فرد بطور میانگین در معرض این ذرات قرار می گیرد، ریه ها معادل دو سال فرسوده تر می شود.
ذرات آلاینده تلفیقی از قطره های مایع و جامد در هواست. این آلاینده ها به شکل گرد و غبار، دود و دوده دیده می شود. در مناطقی که در هر متر مکعب ۱۰ میکرو گرم ذرات آلاینده وجود دارد خطر بیشتری ساکنان آنرا تهدید می کند. همین طور در بین افرادی که در مناطق بسیار آلوده سکونت دارند تعداد موارد مبتلاشدن به بیماری مزمن انسدادی ریه چهار برابر بیشتر از افرادی است که با افراد سیگاری زندگی می کنند.
به گزارش شبکه خبری سی ان ان، بیماری مزمن انسدادی ریه اصطلاحی است که در تعریف نوعی بیماری ریه به کار گرفته می شود که بر اثر آن مجرای هوا مسدود شده و تنفس سخت می شود. این بیماری سومین عامل مرگ و میر در جهان است.

منبع: