حوادث، شایع ترین علت مرگ کودکان زیر چهار سال در کشور

به گزارش طب اصیل رئیس پانزدهمین کنگره اورژانس ها و بیماری های شایع طب کودکان، حوادث را مهم ترین علل شایع مرگ کودکان زیر چهار سال در کشور خواند.
به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا، دکتر علی اکبر سیاری در آستانه برگزاری پانزدهمین کنگره اورژانس ها و بیماری های شایع طب کودکان اظهار داشت: این کنگره با همکاری اعضای هیأت علمی گروه کودکان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و همکاری سایر گروه های کودکان دانشگاه های علوم پزشکی در بیمارستان کودکان مفید برگزار می گردد و جدیدترین مباحث و موضوعات علمی در حوزه بیماری های شایع واورژانس های کودکان در آن مورد بحث و گفتگو قرار می گیرد.
وی ادامه داد: منظور از اورژانس موضوعاتی است که مداخله فوری برای کمک به کودک نیاز دارد و حیات کودک گرفتار خطر است؛ همچون مواردی که کودک گرفتار کما، شوک، تشنج، سوختگی، تروما و یا ضربه شده است.
رئیس پانزدهمین کنگره اورژانس ها و بیماری های شایع طب کودکان با اشاره به اینکه حوادث، شایع ترین علت مرگ کودکان زیر ۴ سال است، اظهار داشت: ازاین رو توجه به این مساله در کنگره مد نظر قرار گرفته و سایر موارد اورژانس در کودکان مانند شرایطی که کودک گرفتار مشکل نارسایی تنفسی، شوک و از دست دادن آب بدن شده که این مورد احتیاج به مداخله فوری برای کمک به کودک دارد.
وی در مورد شایع ترین بیماری ها در کودکان، اظهار داشت: موضوعات تنفسی، گوارش، قلب و عروق، اعصاب و روان، غدد و خون همچون مشکلاتی است که در کنگره امسال مورد بحث و گفتگو قرار می گیرد. البته در کنگره مبحث تشنج در نوزادان مطرح خواهد شد و در حیطه گوارش نوزادان، تغذیه در سال اول و زردی در بدو تولد هم تبادل اطلاعات خواهد شد.
سیاری با اشاره به آمار و ارقامی درباره زردی نوزادان اظهار داشت: اگر این مشکل بعد از به انتها رسیدن هفته دوم و سوم تولد بهبود نیافت، احتیاج به بررسی ویژه دارد؛ چون که زردی دو نوع مستقیم و غیر مستقیم است و خطر زردی غیرمستقیم بیشتر است؛ به صورتی که اگر میزان زردی بیشتر از ۲۰ درصد باشد بر روی مغز نوزاد اثر می گذارد و سبب تشنج، عقب ماندگی و ناشنوایی آن خواهد شد.
وی افزود: نوع مستقیم زردی در رابطه با بیماری ها و مشکلات مختلف همچون تشکیل نشدن مجاری صفراوی است و این مساله سبب باقی ماندن صفرا در کبد و صدمه به کبد می شود؛ به صورتی که کبد گرفتار نارسایی و در نتیجه خطر مرگ کودک می شود.
سیاری عنوان کرد: بیماری های متابولیک، عفونت شیرخواران همانند عفونت های خون، کم کاری تیروئید و…. هم می تواند سبب این نوع زردی نوزاد و نارسایی کبد وی شود. بنابر این اطلاعات زیادی در مورد زردی کودکان برای تشخیص بموقع و درمان موفقیت آمیز آن در این کنگره برای شرکت کنندگان ارائه خواهد شد.
وی ادامه داد: همینطور در پانزدهمین کنگره اورژانس ها و بیماری های شایع طب کودکان، موضوعاتی همچون آسم و خس خس سینه در حوزه مشکلات تنفسی و عفونت ادراری در حوزه مشکلات کلیه هم عرضه و با حضور اساتید و صاحبنظران برجسته مورد بحث و گفتگو قرار خواهد گرفت.
رئیس پانزدهمین کنگره اورژانس ها و بیماری های شایع طب کودکان تصریح کرد: همینطور از آنجایی که هم اکنون میانگین سن مصرف مواد مخدر روز به روز کاهش یافته و به قول کارشناسان و مسؤلان، به سن نوجوانی رسیده است، ازاین رو توجه به این مورد حائز اهمیت است؛ چون که این مساله مراجعات به اورژانس ها را در این عرصه افزایش داده است. ازاین رو مباحثی هم در این زمینه عرضه خواهد شد.
به گزارش دبیرخانه پانزدهمین کنگره اورژانس ها و بیماری های شایع طب کودکان، سیاری در انتها اظهار داشت: مبحث درد و تورم مفاصل در کودکان هم در کنگره مطرح خواهد شد که این مشکل در کودکان می تواند به دلیل عفونت یا آرتریت روماتوئید باشد. در بخش دیگری از کنگره هم مساله پرکاری و کم کاری تیروئید به بحث گذاشته می شود. البته در کشور ما اقدامات موثری جهت پیشگیری و درمان بموقع این بیماری ها انجام شده است؛ به صورتی که بر مبنای برنامه کشوری سالانه یک میلیون و ۵۷۰ هزار نوزاد به لحاظ بیماری های تیروئید غربالگری می شوند.
گفتنی است؛ پانزدهمین کنگره اورژانس ها و بیماری های شایع طب کودکان ۱۶ تا ۱۹ مهر ماه سال جاری همزمان با سومین کنگره پرستاری اورژانس ها و بیماری های شایع طب کودکان در بیمارستان کودکان مفید با حضور اساتید و صاحبنظران برجسته برگزار می گردد و گروه های هدف کنگره، پزشکان عمومی متخصص و فوق تخصص های کودکان هستند.