شناسایی ۱۴ زمینه جدید همکاری بین ایران و اندونزی در حوزه سلامت

به گزارش طب اصیل مدیرکل همکاریهای بین الملل وزارت بهداشت اظهار داشت: در ادامه تفاهم نامه ای که سال قبل میلادی و برنامه عملی که چهار ماه پیش بین وزرای بهداشت ایران و اندونزی در ژنو به امضا رسید، شب گذشته دو صورت جلسه با حضور دکتر نمکی، وزیر بهداشت و همتای اندونزیایی اش به امضا رسید.
به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا، دکتر محسن اسدی لاری در اینباره اظهار داشت: روز گذشته معاون وزیر بهداشت اندونزی و هیات همراه وی در سازمان غذا و دارو نشست مهمی برای ارتقای همکاریهای مشترک داشتند که حاصل این نشست، سند و صورتجلسه ای بود که دو کشور بتوانند همکاریهای گسترده ای در موضوعات مختلف همچون قوانین و ثبت دارو و تجهیزات پزشکی و همینطور کمک به شرکت های ایرانی و اندونزیایی برای صادارت و واردات داشته باشند.
وی خاطرنشان کرد: مسئولان شرکت های اندونزی که به همراه وزیر بهداشت این کشور به ایران سفر کرده اند، حدود ۴۰ درصد از تجارت دارو و تجهیزات پزشکی اندونزی را می سازند و امروز هم همایش تجاری سلامت در معاونت علمی ریاست جمهوری برگزار می گردد که در این همایش شرکت های ایرانی دعوت هستند تا شاهد گسترش روابط دو کشور در حوزه سلامت باشیم.

مدیرکل همکاریهای بین الملل وزارت بهداشت اظهار داشت: دومین سند و صورتجلسه ای که شب گذشته با حضور وزرای بهداشت ایران و اندونزی به امضا رسید، ناظر بر فعالیت هایی است که در قالب تفاهم نامه و برنامه عملی که قبلا به امضا رسیده بود، باید پیگیری می شد. البته پیشرفت چندانی در اجرای برنامه عمل دو کشور نداشتیم چون حدود ۴ ماه است که امضا شده و منتظر حضور وزیر و مقامات و شرکت های اندونزیایی در ایران بودیم.

بنابر اعلام وبدا، اسدی لاری با اشاره به اینکه در صورتجلسه و سند دوم موضوعات مورد نظر دکتر نمکی، وزیر بهداشت کشورمان و همتای اندونزیایی اش برای همکاریهای بیشتر دو کشور لحاظ شده است، اضافه کرد: این موضوعات شامل کمک ایران به اصلاح نظام بیمه ای در اندونزی، فناوری های نوین مانند بایو تکنولوژی و نانو، سلول های بنیادی، سلول درمانی و روش های درمانی پیشرفته، پیوند اعضا و استفاده مشترک از تجارب دو کشور در زمینه کنترل بیماری های واگیر و غیرواگیر بود.

وی تصریح کرد: زمینه های گوناگونی برای ارتقای همکاریهای ایران و اندونزی در حوزه سلامت شناسایی شده که شامل ۱۴ حوزه همکاری جدید است. ازاین رو انتظار داریم که پس از امضای این دو سند، شاهد حرکت نوینی در توسعه روابط دو کشور باشیم.

اسدی لاری با اشاره به تقویت روابط سیاسی و اقتصادی بین ایران و اندونزی، خاطرنشان کرد: حضور هفته گذشته دکتر ظریف در اندونزی و مذاکرات با مسؤلان این کشور و همینطور برگزاری همایش نانوتکنولوژی با حضور فعالان ایرانی در جاکارتا، به ارتقای روابط دو کشور کمک کرده است.

مدیرکل همکاریهای بین الملل وزارت بهداشت با اشاره به جمعیت ۲۶۵ میلیون نفری اندونزی، تصریح کرد: اندونزی بزرگترین کشور مسلمان است که ۱۷۵۰۰ جزیره دارد و این کشور بیشترین قدرت و نفوذ را در جمعیت ۷۰۰ میلیون نفری اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا (آ سه آن) دارد و اگر تکنولوژی های جدید در حوزه دارو، تجهیزات پزشکی و روش های نوین درمانی بین دو کشور تبادل شود، حتما به نفع مردم هر دو کشور مسلمان است و زمینه مناسبی را برای شرکت های دانش بنیان ایرانی فراهم می آورد.