دردهای شکمی که باید جدی بگیریم

به گزارش طب اصیل احساس درد در ناحیه شکم از عوامل گوناگونی ناشی می شود که معمدلا شایع ترین علل آن حاکی از وجود مشکلی جدی نیست.
به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا، درحالیکه محل و نوع درد شکمی نشانه خوبی در تشخیص عامل درد است، دوره زمانی آن هم در تعیین علت بیماری نقش دارد.
درد شکمی اغلب از سوء هاضمه ناشی می شود که نگران کننده نیست اما این پرسش مطرح است که در چه مواقعی نباید به راحتی از کنار این عارضه گذشت. سایت “مدیکال دیلی” در مطلبی به بعضی از آنها اشاره کرده است:
درد شکم پس از وعده غذایی سنگین
احساس درد شدید در ناحیه شکم به دنبال مصرف وعده غذایی سنگین که تسکین پیدا نکند می تواند نشانه وجود مشکل در کیسه صفرا باشد. کیسه صفرا موظف است با ذخیره صفرا آنرا در روده کوچک توزیع کرده تا به هضم چربی کمک نماید. زمانیکه این عضو گلابی شکل که در پایین کبد قرار دارد متورم می شود می تواند به بیماری کیسه صفرا منجر شود.
درد مبهم در قسمت بالایی شکم
بروز درد نامشخص و مبهم در قسمت بالایی یا میانی شکم که همراه با حالت تهوع و باد گلو باشد می تواند نشانه حمله قلبی به حساب آید. همینطور استفراغ همراه با درد کمر، فک و تنگی نفس می تواند کشنده باشد و ضروری می باشد تا بیمار بموقع تحت مراقبت های اورژانسی قرار گیرد.
گرفتگی عضلات شکمی همراه با اسهال
اسهال و یبوست همراه با گرفتگی عضلات شکمی یا احساس نفخ نشانه سندرم روده تحریک پذیر است. مشورت با پزشک متخصص، تجویز دارو، کنترل رژیم غذایی و استرس به مقابله با سندرم روده تحریک پذیر در طولانی مدت کمک می نماید.
درد شدید و ناگهانی در شکم
در صورت سابقه مبتلا شدن به زخم معده یا مصرف داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی و احساس درد ناگهانی و شدید، احتمال پرفوراسیون یا سوراخ شدن دستگاه گوارش وجود دارد. در این شرایط بیمار تحت جراحی اورژانسی قرار می گیرد چونکه امکان دارد فرد به عارضه جدی تری معروف به پریتونیت یا التهاب صفاق گرفتار شود.
بیماری پریتونیت، التهاب صفاق (غشاء نازکی که دیواره های حفره شکم را می پوشاند) است که از عفونت های قارچی یا باکتریایی ناشی می شود.
احساس درد در ناحیه پایین و چپ شکم
احساس درد در این قسمت از شکم که با حرکت کردن تشدید می شود می تواند نشانه دیورتیکولیت (التهاب دیورتیکول های جداره روده) باشد. این بیماری با مصرف داروهای آنتی بیوتیک قابل درمان است.
درد شکم و کاهش وزن
تحمل درد در شکم همراه با کاهش غیر ارادی وزن، مشاهده خون در مدفوع، علایم کم خونی و سابقه سرطان دستگاه گوارش یا بیماری روده تحریک پذیر در خانواده، نشانه بیماری خطرناکی است که می تواند سرطان باشد.