مدیرکل دفتر مدیریت بیمارستانی وزارت بهداشت؛ خطاهای درمانی منجر به افزایش ۱۵ درصدی هزینه ها می شود

به گزارش طب اصیل مدیرکل دفتر مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی معاونت درمان وزارت بهداشت، اظهار داشت: احتمال بروز خطاهای درمانی ۱۰ درصد است که ۷۵ درصد آنها قابل پیشگیری است.
به گزارش طب اصیل به نقل از مهر، رضا گل پیرا، روز سه شنبه در مراسم بزرگداشت روز جهانی ایمنی بیمار در بیمارستان طالقانی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، گفت: طبق بررسی ها در دنیا ۱۰ تا ۱۱ درصد هنگام درمان های روزمره احتمال بروز خطای پزشکی وجود دارد که ۷۵ درصد از این خطاها قابل پیشگیری است. وی با اشاره به اینکه این خطاها می تواند سبب افزایش ۱۵ درصدی هزینه ها برای بیماران شود، اضافه کرد: اصل اول در درمان ایمنی است. یعنی در حین انجام برنامه های درمانی کاری نکنیم که بیمار اگر دردش قابل درمان نیست، درد دیگری به دردهایش اضافه شود. گل پیرا اشاره کرد: پزشکان یکی از پرمخاطره ترین و پرچالش ترین کارها، یعنی درمان را انجام می دهند. هر مداخله ای که پزشک روی انسان انجام می دهد، مخاطرات خاص خودرا دارد که باید با روش های سیستمی خطاها را کاهش داد. وی، آغاز برنامه ارتقای ایمنی بیمار در ایران را مربوط به سال ۸۶ دانست و اظهار داشت: در آن سال سازمان بهداشت جهانی طی یک بررسی، وضعیت ایمنی بیمارستان ها را مورد سنجش قرارداد و از سال ۸۹ با امضای تفاهمنامه بین معاونت درمان و این سازمان برنامه «ایمنی بیمار» شروع شد.

گل پیرا اضافه کرد: برای آغاز برنامه از آن سال، ده بیمارستان از سراسر کشور انتخاب شدند که بیمارستان طالقانی تهران یکی از آنها بود. مدیر کل دفتر مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی، گفت: الان تیم های مختلفی در سراسر کشور درباره ایمنی بیمار آموزش دیده و فعال شده اند و تقریباً بیمارستانی در کشور نیست که با مفاهیم و دستورالعمل ها در این زمینه آشنا نباشد. وی بیان داشت: با کمک اداره کل نظارت و ارزیابی بیمارستانی هم اکنون تمام خطاها ثبت می شوند که این امر به ما کمک می نماید که فرهنگ ایمنی بیمار را اشاعه دهیم. گل پیرا درانتها اشاره کرد: دفتر مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی اعتقاد راسخ دارد که بیمارستان ها باید با نگاه پیشگیرانه، روشهایی اتخاذ کنند که بطور سیستمی تمامی عرصه های ایمنی بیمار رشد یابد و پیش گیری از هرگونه خطایی که بیمار را به چالش می کشد در صدر کارها قرار گیرد.

منبع: