یک متخصص مغز و اعصاب؛ سالانه ۱۲ هزار ایرانی گرفتار سکته مغزی می شوند

به گزارش طب اصیل عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، از کاهش میانگین سن بروز سکته مغزی در کشور اطلاع داد.
به گزارش طب اصیل به نقل از مهر، فرزاد اشرافی، در آستانه هفته پیش گیری از سکته مغزی، اظهار داشت: هرگونه اختلال در خون رسانی به بافت مغز، سکته مغزی تلقی می شود. این متخصص مغز و اعصاب، با اشاره به اینکه سکته مغزی در اثر دو عامل خونریزی دهنده و عوامل ناشی ازانسداد رگ به سبب لخته، رخ می دهد، اضافه کرد: همین طور نوع دیگری از سکته، حمله گذرای سکته مغزی است که علایم آن در کمتر از ۲۴ ساعت رفع می شود. رئیس بخش مغز و اعصاب مرکز پزشکی شهدای تجریش، شایع ترین سکته مغزی را سکته ناشی از انسداد رگ ها عنوان نمود و اظهار داشت: ۲۵ درصد سکته های مغزی ناشی از پارگی رگ و خونریزی مغزی و ۸۵ درصد ناشی از ایجاد لخته در عروق مغزی است. وی تصریح کرد: سکته هایی که در اثر فشارخون بالا و پارگی رگ رخ می دهند موجب خونریزی داخل بافت مغز و خونریزی زیر پرده عنکبوتی مغز می شوند. اشرافی درباره علایم سکته مغزی توضیح داد: سکته مغزی بسته به اینکه کدام یک از قسمت های مغز را درگیر کرده است، علایم مختلفی دارد؛ این علایم می تواند شامل تاری دید، اختلال در میدان بینایی، اختلال در بلع، اختلال در صحبت کردن، ضعف اندام و فلجی، اختلال در حس اندام، عدم تعادل و اختلال ادراری شود. عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: در مواردی که لخته ها عروق ساقه مغز را درگیر می کنند، می توانند افت هوشیاری و کما را برای بیمار به دنبال داشته باشند. اشرافی درباره اقدامات لازم برای بیماری که گرفتار سکته مغزی شده است، اظهار داشت: اگر فرد و یا اطرافیان علایم بارزی همچون کج شدن صورت، اختلال در صحبت کردن، اختلال حرکتی و یا ضعف اندام را مشاهده نمودند، باید سریعا به اورژانس ۱۱۵ اطلاع دهند و از خود درمانی اجتناب کنند. این متخصص مغز و اعصاب اشاره کرد: حتی اگر فشارخون بیمار بالاست نباید برای پایین آوردن فشار خون بیمار مبادرت به خوددرمانی کنند.
وی با اشاره به اینکه پس از رسیدن بیمار به بیمارستان سریعا از مغز وی تصویربرداری انجام می شود، تصریح کرد: اگر بیمار کمتر از سه ساعت به بیمارستان برسد، می توان با تزریق نوعی از داروی ضد لخته علایم حیاتی بیمار را برگرداند؛ البته این دارو برای تمام سکته های مغزی کاربرد ندارد و برای سکته های ناشی از انسداد رگ در اثر لخته موثر است.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اضافه کرد: تشخیص ضرورت استفاده از این دارو بر عهده متخصص مغز و اعصاب اورژانس بیمارستان است.
اشرافی با اشاره به اینکه بعضی از عواملی که موجب احتمال سکته مغزی می شود، مانند سن، جنس، نژاد و ژنتیک غیر قابل تغییر است، اظهار داشت: در بین افراد مسن، مردان و سیاه پوستان احتمال بروز سکته مغزی بیشتر است.
این متخصص مغز و اعصاب، درباره عوامل قابل کنترل سکته مغزی، توضیح داد: بالا بودن فشار و چربی خون، دیابت، چاقی، بی تحرکی، مصرف دخانیات همچون دخانیات و قلیان، مصرف الکل همچون عوامل افزایش احتمال بروز سکته مغزی است که افراد می توانند با تغییر در سبک زندگی خود آنها را کنترل کنند.
وی، مصرف داروهای روان گردان و بعضی از مواد محرک مانند ترکیبات امفیتامین، شیشه و کوکائین را از دیگر عوامل بروز سکته مغزی عنوان نمود و اظهار داشت: این عوامل موجب بروز سکته مغزی در سنین پایین می شود.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همین طور مشکلات قلبی و عروقی را از مهمترین عوامل بروز سکته مغزی عنوان نمود و توضیح داد: احتمال بروز سکته مغزی در افرادی که اختلالات ریتم قلبی و یا مشکلات مربوط به دریچه قلب دارند، بیشتر از سایر افراد است.
اشرافی تصریح کرد: یکی از دلیلهای پایین آمدن میانگین سن سکته مغزی زندگی شهرنشینی، عدم رعایت رژیم غذایی سالم مانند مصرف فست فودها و مصرف داروهای روان گردان است.
وی درباره عوارض سکته مغزی آگهی داد: سکته مغزی یکی از مواردی است که موجب ایجاد یک دفعه مالی بر دوش سیستم بهداشت و درمانی کشور و خانواده ها می شود؛ برای اینکه سکته مغزی موجب ناتوانی، فلج اندام، اختلال در حرکت و بلع و عدم تعادل بیمار می شود.
اشرافی با اشاره به اینکه درمان عارضه های ناشی از سکته مغزی به دارو درمانی و بازتوانی نیاز دارد، اظهار داشت: بیماری که گرفتار سکته مغزی می شود گرفتار ناتوانی حسی، حرکتی و ذهنی می شود که برای خانواده و سیستم بهداشتی کشور بار درمانی زیادی دارد.
وی درباره میانگین سنی افرادی که گرفتار سکته مغزی می شوند، اظهار نمود: شیوع سکته مغزی پس از ۵۵ سالگی افزایش می یابد و به ازای هر پنج سال افزایش سن، ریسک سکته مغزی بیشتر می شود و سالانه بیشتر از ۱۲ هزار نفر در کشور گرفتار سکته مغزی می شوند.
اشرافی در ادامه تصریح کرد: هم اکنون میانگین سن بروز سکته مغزی در افراد کاهش یافته است.
وی درباره سکته های از نوع گذرا که علایم آن زیر ۲۴ ساعت است، اشاره کرد: لازم است که این افراد نیز پس از بروز سکته حتما به پزشک بازگشت کنند، برای اینکه احتمال تکرار سکته در افرادی که علایم گذرا داشته اند باز هم وجود دارد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با تاکید بر لزوم افزایش آگاهی افراد جامعه نسبت به عوامل بروز سکته مغزی، اظهار داشت: کنترل عوامل خطر مانند رژیم غذایی مناسب، کاهش مصرف نمک و چربی های اشباع و قند و همین طور افزایش فعالیت های ورزشی (روزانه حداقل ۳۰ دقیقه) بطوریکه موجب افزایش ضربان قلب شود، کاهش وزن و کنترل فشار خون در محدوده مناسب و درمان دارویی مبتلایان دیابت و چربی خون در کاهش بروز سکته مغزی نقش بسزایی دارد.