بالا بودن کلسترول خون چه تبعاتی دارد؟

به گزارش طب اصیل وقتی کلسترول فردی بالاست، این امر می تواند برای سلامتی اش خطرناک باشد، اما چرا؟.

به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا، وقتی سطح کلسترول بالا باشد، کلسترول بر دیواره های رگ ها رسوب می کند و ماده ای سخت به نام پلاک تشکیل می دهد. به مرور زمان، این پلاک سبب می شود سرخرگ ها باریک تر شوند که در این حالت جریان خون کاسته می شود و وضعیتی به نام تصلب شرایین یا سفت شدن رگ ها به وجود می آید.

وقتی تصلب شرایین بر رگ های خونی که ماهیچه های قلب را تامین می کنند، تأثیر می گذارد، این وضعیت سبب می شود که شخص در معرض خطر حمله قلبی قرار گیرد. وقتی تصلب شرایین بر رگ های خونی که مغز را تامین می کنند تأثیر می گذارند، این وضعیت فرد را در معرض خطر سکته مغزی قرار می دهد.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، تصلب شرایین امکان دارد جریان خون به دیگر اندام های حیاتی مانند کلیه ها و روده ها را مسدود کند. بنابراین کنترل کلسترول خون از دوره نوجوانی می تواند مانع بروز مشکلات در سلامت بدن شود.
چه عواملی سبب بالا رفتن کلسترول می شوند؟
برخی عواملی که منجر به کلسترول بالا می شوند، عبارتند از:

– اضافه وزن که با سطوح کلسترول بالا رابطه دارد.

– وراثت: اگر مشکلات کلسترول یا بیماری قلبی در خانواده شما موروثی است، شما در خطر بالاتر مبتلا شدن به این اختلالات قرار دارید.

– رژیم غذایی: از مصرف غذاهایی که کلسترول بالا یا چربی اشباع شده دارند، اجتناب کنید؛ چونکه این غذاها سبب افزایش سطوح کلسترول و خطر مبتلا شدن به بیماری قلبی می شوند.

– سن: خطر کلسترول بالا با افزایش سن، بیشتر می شود.

– فعالیت بدنی شانس مبتلا شدن به بیماری قلبی را می کاهد.