سرمایه گذاری نکردن در زمینه پیشگیری عامل اصلی بروز بیماری های ژنتیکی در کشور

به گزارش طب اصیل دبیر ستاد توسعه سلول های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با تاکید بر این که خیلی از بیماری های شایع امروز زمینه ژنتیکی دارند، اظهار داشت: محققانی که در این عرصه فعال می باشند، نباید در راه پیشرفت در پله های پایین بمانند، بلکه باید با آشنا شدن به علم روز دنیا به روش های جدید درمانی دست یابند.
به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا، دکتر امیرعلی حمیدیه در اولین سمپوزیوم بین المللی ژنتیک پزشکی که امروز در پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری برگزار شد، با بیان این که در ۳۰ سال قبل درمان خیلی از بیماری های ژنتیکی در کشور موجود نبود، اظهار نمود: در سال های اخیر به سمت روش های درمانی جدید مانند پیوند مغز استخوان، سلول های خون ساز و ژن درمانی حرکت کردیم.
وی با اشاره به رشد و توسعه روش های ژن درمانی در کشور با تاکید بر این که این رشد مطلوب نمی باشد، تصریح کرد: بعنوان مثال اجرای برنامه غربالگری تالاسمی در کشور، تعداد مبتلایان به این بیماری را بعد از ۲۰ سال از ۷۵ هزار نفر به ۲۰۰ نفر کاهش داده است و این سوال مطرح است که چرا هنوز ۲۰۰ بیمار مبتلا به تالاسمی را در آمارهای خود داریم.
دبیر ستاد سلول های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری علت این امر را عدم صرف اعتبارات مناسب در پیش از مبتلا شدن و پیشگیری این بیماری دانست و اظهار نمود: فردی که مبتلا به تالاسمی است، باید به مدت ۴۰ سال خون بیمار تعویض و پالایش خون صورت گیرد که این امر هزینه سنگینی را برای سیستم بهداشتی کشور به همراه دارد. این در شرایطی است که با انجام آزمایش های ژنتیکی می توان در این میزان هزینه صرفه جویی کرد.
حمیدیه با اشاره به تجربیات سایر کشورها در این زمینه اضافه کرد: کشوری مانند یونان که یک کشور بسیار تالاسمی خیز است، تنها دو مورد از مبتلایان به این بیماری گزارش شده است که این امر نشان داده است که سرمایه گذاری برای بخش پیگیری صورت گرفته است.
او همینطور با اشاره به فرهنگ سازی در جامعه برای انجام غربالگری های پیش از ازدواج، تصریح کرد: با کمال تعجب مشاهده می نماییم که خانواده هایی که دارای فرزندان با نقص ژنتیک هستند، حتی برای دومین بار و سوم حاضر به پرداخت هزینه های مراحل تشخیص و آزمایش نیستند و این امر نیاز دارد که در سیستم خانواده ها فرهنگ سازی صورت گیرد تا بتوان از این طریق از تولد فرزندان با بیماری جلوگیری کرد.
دبیر ستاد سلول های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با انتقاد از این که در کشور همچنان شاهد ثبت ازدواج های فامیلی هستیم، افزود: در بعضی از مناطق کشور ۶۰ درصد ازدواج ها خانوادگی است که این امر یکی از معضلات کشور است و احتیاج به اجرای برنامه های ترویجی دارد.
حمیدیه با تاکید بر این که محققان در این عرصه باید به دنبال علوم جدید برای روش های تشخیص و درمان باشند، اظهار نمود: تا پنج سال دیگر کلیه درمان ها به سمت ژن درمانی و اصلاح از داخل سلول ها سوق داده می شود و امیدواریم که هرچه سریعتر علوم ژن درمانی در کشور توسعه یابد.
دبیر ستاد سلول های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به اتخاذ روش های تحقیقاتی از جانب پژوهشگران کشور، تصریح کرد: دنیا در حال پیشرفت است و محققان این حوزه نباید در راه پیمودن پله های پیشرفت در پله های پایین این مسیر متوقف شوند، بلکه باید با مطالعه با روش های درمانی جدید آشنا گردند.
وی با تاکید بر این که امروزه خیلی از بیماری هایی را که در گذشته زمینه های ژنتیکی و ارثی بر آن متصور نبوده اند، امروزه ارثی بودن آنها به اثبات رسیده است، افزود: یکی از نمونه های آن کم کاری مغز استخوان است که امروزه بر ارثی بودن آن تاکید می شود.
حمیدیه با تاکید بر این که این امر در مورد سایر بیماری ها مانند سرطان ها حاکم است، افزود: همه بیماری ها بطور قطع یک زمینه ژنتیکی دارند، ازاین رو ژن درمانی یکی از بحث های جدی موضع پزشکی امروز است و در آینده هم همه علوم پزشکی بر پایه ژنتیکی قرار خواهد گرفت.