این بیماری علایم پر سروصدایی ندارد

به گزارش طب اصیل ایسنا/بوشهر یک کارشناس بیماری های غیرواگیر درباره بیماری دیابت می گوید اهمیت بیماری در این است که علایم پر سروصدایی ندارد و کم کم خویش را نشان داده است و آنچه در خیلی از موارد بیماران دیابتی را گرفتار عوارض می کند، ناآگاهی است…
آزاده سالمی در گفت و گو با ایسنا با توضیح اینکه دیابت چیست، عنوان کرد: افزایش قند خون در بدن، بیماری دیابت نامیده می شود. این بیماری انواع مختلفی دارد، ولی به صورت عمده به دیابت نوع یک، دیابت نوع دو و دیابت حاملگی تقسیم می شود.

کارشناس بیماری های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تصریح کرد: اهمیت بیماری دیابت در این است که این بیماری علایم پر سروصدایی ندارد و کم کم خویش را نشان داده است. آنچه در خیلی از موارد بیماران دیابتی را گرفتار عوارض می کند، ناآگاهی از میزان قند خون است.

وی افزود: در این موارد فرد از بیماری خود اطلاع ندارد و زمانی که بالا بودن قند خون صدماتی را بر اعضای بدن همچون کلیه، چشم و… وارد کرد برای درمان عارضه خود به مراکز درمانی رجوع می کند.
دیابت به راحتی قابل پیشگیری است

سالمی بیان کرد: امروزه شمار بیماران دیابتی به سرعت رو به افزایش است، اما باید بدانیم که این بیماری به راحتی قابل پیشگیری است و تنها راه کاهش موارد جدید، کنترل و در نهایت جلوگیری از ایجاد بیماری دیابت است.
این کارشناس خاطرنشان کرد: بنا به نظر متخصصان علوم پزشکی، نخستین قدم در جلوگیری از این بیماری چیزی جز آموزش افراد جامعه برای داشتن سبک زندگی بهتر و سالم تر نیست. بگونه ای که داشتن رژیم غذایی سالم، کنترل وزن و فعالیت ورزشی منظم و مناسب برای جلوگیری از مبتلا شدن به دیابت و کنترل آن به تمام افراد سفارش می شود.
کارشناس بیماری های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تصریح کرد: علاوه بر سفارش های عملی، ضروریست که یک فرد دیابتی بداند ترکیب غذاهای روزانه اش باید چگونه باشد و انجام ورزش روزانه خطر مبتلا شدن به دیابت را چقدر می کاهد.

وی خاطرنشان کرد: با اینکه در پیش گرفتن یک برنامه و سبک زندگی سالم، اهمیت ویژه ای در جلوگیری از بروز بیماری دیابت دارد، رفع ابهامات و باورهای غلط در مورد عوامل خطر این بیماری هم اهمیت خاصی دارد.

آزاده سالمی با اشاره به اینکه همچون باورهای غلط این است که بیماری دیابت ارثی است، اظهار داشت: در حالیکه باید توجه داشت عامل ژنتیک حداکثر ۵ درصد در دیابت موثر است و عادت ‏های تغذیه ‏ی ناصحیح، استرس و فشارهای روحی، عوامل اصلی مبتلا شدن به بیماری هستند که علاوه بر تحمیل هزینه های مادی، هزینه‏ های معنوی خیلی از جمله مشکلات روحی و عاطفی، کاهش بهره ‏وری شغلی و علمی، ناتوانی جنسی و… بر بیماران و جامعه تحمیل می نماید و سبب معضلات اجتماعی چون طلاق و بیکاری و… می شود.

این کارشناس بیماری های غیرواگیر عنوان کرد: اغلب مردم اعتقاد دارند که فقط کسانی در معرض خطر مبتلا شدن به دیابت هستند که قند و شکر و شیرینی زیادی می خورند و به خوردن تنقلات و خوراکی های شیرین عادت دارند. در حالیکه دریافت انرژی بیش از اندازه نیاز بدن، از هر منبعی می تواند باعث بروز دیابت شود.
بسیاری از کودکان در معرض خطر دیابت هستند

وی بیان کرد: باور غلط دیگر این است که گمان می نماییم کودکان، نوجوانان و جوانان به دیابت نوع دو مبتلا نمی شوند؛ این در شرایطی است که امروزه به علت افزایش آمار چاقی در دوران کودکی، حتی بچه ها هم می توانند به دیابت نوع دو مبتلا شوند و الان خیلی از کودکان در معرض خطر این بیماری قرار دارند.

سالمی افزود: امروزه تحرک کم، استفاده زیاد از خودرو و ورزش نکردن در زندگی اغلب افراد سبب اضافه وزن و چاقی به خصوص چاقی های شکمی و تجمع چربی در بدن شده که سبب افزایش مقاومت بدن در مقابل انسولین و دیابت نوع ۲ می شود.

عوامل خطر بروز دیابت چیست؟
کارشناس بیماری های غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با اشاره به عوامل خطر دیابت نوع ۲ اظهار داشت: اضافه وزن و چاقی، سابقه خانوادگی دیابت نوع ۲، فشارخون بالا، اختلال چربی های خون، زندگی کم تحرک (فعالیت بدنی ناکافی)، مصرف دخانیات و سن ۳۰ سال و بالاتر همچون عوامل مبتلا شدن به این بیماری هستند.

وی اضافه کرد: افزایش قند خون می تواند علائمی چون پرخوری، تکرر ادرار، کاهش وزن، تشنگی فراوان، ضعف و کاهش نیروی جسمی و دیر بهبود یافتن زخم ها و عفونت را ایجاد نماید.
از خانواده خود محافظت کنید
این کارشناس با اشاره به شعار روز جهانی دیابت بیان کرد: با عنایت به اینکه خانواده ها نقش مهمی را در رفع عوامل خطر قابل تغییر برای دیابت نوع ۲ ایفا می کنند باید با آموزش و ترویج فعالیت بدنی و تغذیه مناسب سبب افزایش کیفیت زندگی خانواده ها شویم. به همین جهت شعار روز جهانی دیابت «از خانواده خود محافظت کنید» (Protect your Family) است.

سالمی اظهار نمود: امسال به منظور آگاهی عموم هموطنانمان درباره بیماری دیابت و تاکید بر اهمیت اصلاح شیوه زندگی، مثل سال های گذشته روزهای ۱۸ لغایت ۲۴ آبان ماه بعنوان هفته ملی دیابت نامگذاری شده است.

وی با اشاره به اسامی روزهای هفته و برنامه های هفته دیابت خاطرنشان کرد: روزهای این هفته با عناوین “دیابت، رسانه و خانواده”؛ “دیابت، آموزش و خانواده”؛ “دیابت، سازمان های مردم نهاد و خانواده”؛ “دیابت، تغذیه و خانواده”؛ “دیابت، خودمراقبتی و خانواده؛ “دیابت، مشارکت های محلی و خانواده”؛ “دیابت، فعالیت بدنی و خانواده” تعیین شده است.