هشدار رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی: چاقی در کشور رو به افزایش است

به گزارش طب اصیل رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این که عوارض ˮچاقیˮ به اشکال گوناگون انواع بیماری ها بروز می کند، اظهار داشت: متاسفانه استعداد چاقی در کشور رو به افزایش است.
به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا زالی در هفتمین کنگره ملی پیشگیری و درمان چاقی ایران با اشاره به اینکه درمان طبی و جراحی و اقدامات پیشگیرانه از چاقی در کشور ما مبتنی بر پروتکل های جهانی پیش می رود، اظهار داشت: چاقی مشکل مبتلابه همه جوامع است و متاسفانه استعداد چاقی در کشور رو به افزایش است.
زالی با اشاره به اینکه چاقی از کودکی شکل می گیرد، اضافه کرد: پیش بینی می شود که میزان چاقی و اضافه وزن در کودکان زیر پنج سال کشور دو برابر شده باشد. باید توجه کرد که عوارض چاقی به اشکال گوناگون انواع بیماری ها بروز می کند.
رئیس دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به اینکه آمارها نشان میدهد که از هر دو نفر در کشور، یک نفر در معرض چاقی قرار دارد، اظهار داشت: شیوع چاقی در دانش آموزان پسر ۲۲ درصد و دانش آموزان دختر ۲۰ درصد گزارش شده است. البته چاقی در خانم ها پس از دوران مدرسه شیوع بیشتری دارد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اشاره کرد: مصرف خیلی از مواد غذایی در ایران بالاتر از نرم جهانی است. بعنوان مثال مصرف شکر پنج تا هفت برابر و مصرف روغن ۱۰ برابر سرانه جهانی است. البته مصرف گوشت در کشور از این قاعده مستثنی بوده و منفی ۶۳ درصد سرانه جهانی است که بیشتر به سبب مشکلات اقتصادی بوده و نگران کننده است.

منبع: