آن روی سکه کیک های آلوده

طب اصیل: پرونده کیک های مشکوک که طی دو سه هفته اخیر به سوژه داغ رسانه ها تبدیل شد، وارد فاز جدیدی شده؛ ماجرایی که علاوه بر جو روانی، تخریب صنایع غذایی ایران را نشانه گرفته و الان هم به اذعان وزیر بهداشت، با ورود نهادهای امنیتی و اطلاعاتی به موضوع، شبکه در رابطه با کیک های آلوده در حال ردیابی است.
به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا، تاریخ ۲۹ اکتبر ( ۷ آبان) ویدیویی در فضای مجازی و شبکه­ های اجتماعی خصوصاً در کشورهای ایتالیا، فرانسه، شمال عراق و اقلیم کردستان، فلسطین اشغالی و حتی ایالات متحده در بستر واتساپ، فیس بوک و یوتیوب منتشر گردید که در آن فردی در یک محیط سوپر مارکت یک بسته کیک تولیدی شرکت Luppo ترکیه را برداشته و پس از بازکردن بسته در بافت کیک ۲ عدد قرص را نشان می­ دهد.
به دنبال انتشار این ویدیو در فضای مجازی، از طرف برخی گروه ها در شبکه های خارجی ترک به این مساله دامن زده و مدعی شدند که قرص های مذکور فلج کننده بوده و حتی برخی منابع آنرا نسل کشی و بیوتروریسم مقابل برخی گروه های مردمی در بعضی کشورها خواندند و در نهایت این مساله موجب توقف ورود محصولات این شرکت به برخی کشورها شد.
ماجرای کیک های آلوده به اینجا ختم نشد و حدود دو هفته بعد همین ویدیو در شبکه های اجتماعی مجازی فارسی منتشر گردید و در شرح آن ادعا شده بود که این قرص ­ها در محصولات ایرانی مشاهده شده است. همزمان با بازنشر این ویدیو، خبری در خصوص مشاهده قرص ترامادول در کیک خریداری شده توسط یکی از دانش ­آموزان در یکی از روستاها منتشر گردید. بااینکه اصل ادعای مذکور قابل راستی آزمایی نبود اما ظاهراً آزمایش سازمان استاندارد استان مربوطه، حداقل وجود قرص ترامادول را رد کرده و قرص موجود را از انواع آنتی هیستامین­ ها گزارش کرد.
به دنبال این موضوع، گزارش­ هایی در بعضی شهرهای استان هرمزگان از مشاهده قرص در کیک­ های بسته­ بندی تولیدی شرکت­ های ایرانی واصل شد و این مساله ادامه یافت. سوژه کماکان قابل راستی آزمایی نبود و صرفاً با اتکا به ادعای افراد در خصوص مشاهده قرص یا کپسول پس از گشودن بسته ­های کیک، تی­ تاپ، کلوچه، ویفر و… مورد بررسی قرار گرفت، اما به اذعان مسئولان معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مربوطه، بازرسی ها از محل عرضه و بازگشایی بسته­ های اقلام مشابه، مورد مشابهی را در بر نداشت.
در این راستا سوژه نمونه­ گیری تصادفی از انبارها از طرف دانشگاه علوم پزشکی مربوطه نیز انجام شد، اما در هیچ یک از موارد که بسته­ های انتخاب شده بازگشایی شدند، مورد مشابهی یافت نشد؛ در صورتیکه آمار گزارش مردمی از مشاهده موارد مشابه در این استان به ۳۰ مورد از حداقل ۱۲ شرکت و برند تجاری مختلف می رسید.
همزمان با رسانه ای شدن تدریجی سوژه مشاهده قرص و کپسول در بسته­ های فرآورده­ های غذایی در شهرهای بندرعباس، میناب، رودان، بستک و… بویژه در بوفه­ های مدارس، فروشگاه­ های اطراف مدارس و…، گزارش­ های مشابهی از چابهار، نیک شهر، سرباز و سپس سراوان در استان سیستان و بلوچستان وصول شد که حکایت از تسری این مساله به این استان و برخی شهرستان­ های آن داشت.
در خلال این ایام، نمونه­ های ارسالی از هر دو استان هرمزگان و سیستان و بلوچستان در آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو مورد بررسی قرار گرفت و به اذعان سخنگوی سازمان غذا و دارو “در ۲۲ داروی مشخص شده، هیچ داروی خطرناک، مخدر، روانگردان یا.. مشاهده نشد”، اما شایعات دراین زمینه در خصوص بروز مسمومیت در افراد یا قرص برنج، جاسازی مواد مخدر و… تداوم داشت.
با رسانه­ ای شدن سوژه در ایام اخیر و تایید مواردی از مشاهده قرص یا کپسول در محصولات بیشتر از ۱۲ نشان تجاری تولیدکننده مواد غذایی و شکلات در نوار ساحلی جنوب کشور، موارد مشابهی در بافت، کرمان و سپس رفسنجان و در ۴۸ ساعت اخیر موارد معدود و محدودی در یزد، قم، زنجان، مازندران، ایلام، خوزستان، لرستان و… گزارش شد که به اذعان مسئولان وزارت بهداشت، فصل مشترک قریب به اتفاق این مشاهدات آن بوده که قابلیت راستی آزمایی و قطعیتی مدعای مراجعه­ کنندگان به سبب باز بودن بسته­ ها دشوار بود، دوم آن که در تمامی موارد و بلا استثنا قرص یا کپسول به صورت کاملاً سالم، بدون تغییر در قوام یا رنگ، بدون رنگ دهی به اطراف یا رنگ پذیری از بافت اطراف و به صورت خشک مشاهده شده که سوژه ورود جسم خارجی از مسیر خطوط تولید را با عنایت به فیلترهای خطوط تولید، سنسورها و خصوصاً رطوبت و دمای پخت منتفی می کند.
از جانب دیگر با عنایت به همزمانی مشاهده قرص و کپسول در فرآورده ­های بیشتر از ۱۲ نشان تجاری، سوژه اقدام خرابکارانه همزمان در چندین خط تولید واقع در چندین شرکت و محل و استان مختلف نیز منتفی به نظر می رسید؛ چونکه تقریباً تمامی برندهای مشهور تولیدکننده که اتفاقاً در کشورهای همجوار هم حضور دارند، همزمان مورد هدف قرار گرفتند و این می تواند حاکی از آن باشد که این صنعت به صورت عام مورد هدف یک اقدام خرابکارانه و تعمدی در راه توزیع و سطح عرضه قرار گرفته و به انحای مختلف قرص یا کپسول برای ایجاد رعب، وحشت و نگرانی و اضطراب عمومی در بسته­ های این محصولات جاگذاری شده و مجدداً یا با ترمیم لفافه یا لفافه بندی جدید به سطح عرضه وارد شده و به صورت خوشه­ ای در شهرهای مختلف و احتمالاً از منبعی از جنوب کشور توزیع شده است.
در هر حال به اذعان مسئولان وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو، بازرسی­ های صورت گرفته از انبارهای زنجیره رسمی پخش و توزیع در استان­ های هرمزگان و جنوب سیستان و بلوچستان و برخی نواحی دیگر تا روز یکشنبه ۲۴ آذر ماه، در نمونه برداری تصادفی انجام شده مورد مشابهی را گزارش نمی­ کند.
همچنین باز هم بنا به تاکید وزارت بهداشت، هیچ گزارش مستندی در خصوص شواهد بالینی و آزمایشگاهی در مورد مسمومیت ناشی از مصرف فرآورده ­ها در هیچ کجای کشور تا این لحظه ثبت نشده است و موارد مورد ادعا اغلب بر حدس و گمان و یا بر اساس ادعای اولیه فرد و اظهارات اطرافیان و خانواده­ ها بوده است و شواهد آزمایشگاهی موید آن وجود ندارد؛ بطوریکه دکتر سعید نمکی – وزیر بهداشت نیز روز گذشته اعلام نمود تا این لحظه مورد نامطلوبی از مسمومیت یا عارضه به سبب این مساله نداشته ایم. وی نیز این مساله را مبحثی امنیتی و سازمان یافته برای تخریب اذهان عمومی و همین طور فلج کردن صنعت کیک و شکلات کشور خواند و در عین حال اصرار کرد که وزارت بهداشت با نیروهای امنیتی و اطلاعاتی در حال ردیابی این شبکه ها هستند.
سردار مسعود زاهدیان – رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر نیز در این زمینه اصرار کرد که بعد از بررسی و آزمایشات پلیس مبارزه با مواد مخدر مشخص شد که این قرص ها ماده مخدر نبوده و قرص هیوسین بوده است.
او همینطور اظهار داشت که انبار مربوط به این فعالیت در سیستان و بلوچستان مورد بازرسی قرار گرفته و هیچ گونه مورد مشکوکی مشاهده نشده و البته در کرمان و هرمزگان مواردی دیده شده که در حال بررسی است.
زاهدیان اصرار کرد که شرکت های مورد نظر، دارای پروانه فعالیت از وزارت بهداشت هستند و اساسا جاسازی این قرص ها خارج از شبکه های تولید و توزیع انجام شده است و اینکه این کار با چه هدفی انجام شده، در حال بررسی است و اساسا نتایج آن اعلام خواهد.
سردار اشتری – فرمانده ناجا نیز روز گذشته اصرار کرد که نیروی انتظامی در این خصوص ورود پیدا کرده و به همراه وزارت بهداشت تحقیقات خودرا آغاز نموده است و بزودی نتایج تحقیقات اطلاع رسانی خواهد شد.
در مجموع آن چه از موارد مذکور برمی­ آید آن است که این اقدام فراتر از سوژه نظارت بر تولید و کنترل کیفیت تولید یا نظارت بر زنجیره پخش و توزیع مواد غذایی بوده و از جنس جنگ روانی و تروریسم اقتصادیست. بنابر اظهارات مسئولان، معاونت های غذا و دارو و حراست دانشگاه های علوم پزشکی مراتب را به دستگاه های مسوول و وزارت بهداشت نیز سوژه را به شورای عالی امنیت ملی ارجاع داده اند و الان هم جوانب امنیتی و انتظامی و… آن از طرف دستگاه های مربوطه در حال بررسی است.

منبع: