معاون وزارت بهداشت: در خوزستان باید همه مردم بیمه شوند

به گزارش طب اصیل ایسنا/خوزستان معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه در خوزستان باید همه مردم بیمه شوند، اظهار داشت: متاسفانه باوجود تمام اقدامات انجام شده، ۷ تا ۹ درصد مردم جامعه فاقد بیمه هستند.

دکتر ایرج حریرچی در آیین تودیع و معارفه رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز که امروز (۲۷ آذر) در سالن شهدای این دانشگاه برگزار شد، اظهار نمود: ۵ میلیون خوزستانی حمایت اصلی را از دانشگاه های علوم پزشکی دریافت می کنند و مسؤلان برای پیشرفت استان خوزستان، باید “خوزستانی” فکر کنند.

وی اضافه کرد: وزارت بهداشت در حوزه سلامت چهار هدف را دنبال می کند؛ یکی از این اهداف افزایش سلامت جامعه است که به دو فاکتور افزایش امید نسبت به زندگی و کیفیت بخشی زندگی بستگی دارد. در خلال ۴۰ سال گذشته، امید به زندگی در جامعه افزایش یافته است و یکی از اشکالات ما این است که کاملا ایده آل گرا هستیم؛ در حالیکه در ۳۰ سال قبل بعد از کره جنوبی، سریعترین شاخص رشد توسعه انسانی که متشکل از وضعیت اقتصادی، آموزشی و سلامتی است را کشور ما در اختیار دارد و در این شاخص پیشرفت خوبی داشتیم.

به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا، معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیان کرد: هدف دومی که نسبت به آن غفلت می شود، محافظت مالی از مردم در هزینه های درمان است. متاسفانه باید بگوییم با تمام اقدامات انجام شده اما ۷ تا ۹ درصد مردم جامعه فاقد بیمه هستند.

حریرچی افزود: رئیس جدید دانشگاه علوم پزشکی اهواز باید به این مورد توجه ویژه ای داشته باشد و در خوزستان باید همه مردم بیمه شوند. باید توجه کرد که بخشی از جامعه توان پرداخت هزینه های کم درمان را هم ندارند و ما نسبت به این اشخاص مسئولیت داریم.

وی اضافه کرد: هدف سوم این است که به نیازهای غیر بهداشتی و درمانی جامعه پاسخ دهیم؛ یعنی باید با بیماران و رجوع کنندگان با احترام برخورد شود و هدف چهارم هم کارایی است.

حریرچی با اشاره به اینکه تا سال ۱۴۰۴ ایران باید کشور اول منطقه در حوزه سلامت باشد، اظهار داشت: برای رسیدن به این هدف باید خدمات بهداشتی و درمانی را در پنج سطح شامل ارتقای سلامت، افزایش آگاهی جامعه، پیشگیری، درمان، بازتوانی و طب تسکینی و زندگی پیش از مرگ عرضه داد. اگر کشوری بتواند این اقدامات را بدون تبعیض جنسیتی و قومیتی عرضه نماید، موفق خواهد شد.

معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در انتها ضمن تشکر و قدردانی از زحمات رئیس پیشین دانشگاه علوم پزشکی اهواز، بیان کرد: مردم باید بدون هیچ هزینه کمرشکنی، خدمات درمانی دریافت نمایند. امیدواریم استان خوزستان نخستین استانی باشد که به این هدف برسد. طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، پیشبینی می شود که تا سال ۱۴۰۲ از لحاظ پوشش خدمات درمانی، کشور اول منطقه باشیم.