رئیس سازمان اورژانس کشور خبر داد: گاز گرفتگی ۱۵۴ نفر در ۷۲ ساعت گذشته

به گزارش طب اصیل رئیس سازمان اورژانس کشور از مسمومیت ۱۵۴ نفر در اثر گاز مونوکسید کربن در ۷۲ ساعت گذشته اطلاع داد.
به گزارش طب اصیل به نقل از مهر، پیرحسین کولیوند به تشریح گزارشات مربوط به مسمومیت با گاز مونوکسید کربن (CO) طی ۷۲ ساعت گذشته در کشور پرداخت و اظهار داشت: از تاریخ ۲۴ تا ۲۶ آذرماه سال جاری، (۷۲ ساعت گذشته) ۱۵۴ نفر در اثر مواجهه با گاز مونوکسید کربن گرفتار مسمومیت شدند که از این تعداد، ۱۱۳ نفر به مراکز درمانی اعزام شده و ۳۱ نفر در محل درمان شدند. وی از فوت ۱۰ نفر در اثر مسمومیت با گاز مونوکسید کربن خبر و اضافه کرد: بیشترین آمار مسمومیت با گاز مونوکسید کربن در استان های فارس با ۳۲ مصدوم، تهران با ۳۰ مصدوم و خراسان رضوی با ۲۳ مصدوم، بوده است. رئیس سازمان اورژانس کشور درباب آمار فوتی ها اشاره کرد: بیشترین آمار فوتی ناشی از مسمومیت با co در استان های تهران و کرمانشاه برآورد شده است.

وی بیان کرد: همه ساله در جهان خبرهای تلخی از مرگ و مسمومیت افراد بر اثر استشمام گاز کربن مونوکسید منتشر می شود، اما با رعایت نکات ایمنی می توان از بروز مسمومیت جلوگیری کرد.

کولیوند اشاره کرد: مونوکسید کربن (CO)، گازی بی رنگ و بی بو است و بیشتر افراد در ابتدا منتشر شدن آنرا احساس نمی کنند و عمده ترین منبع تولید این گاز، سوخت ناقص نفت و گاز است، اما اصولاً در اثر احتراق هر نوع ماده سوختنی خصوصاً در محیط های دربسته و فاقد اکسیژن امکان دارد، تولید شود، لذا، استفاده از آبگرمکن یا بخاری های مستعمل یا دارای نقص فنی و فاقد دودکش یا دارای دودکش بدون عملکرد مناسب در منزل بیشترین موارد ابتلاء به مسمومیت را تشکیل می دهد.

وی اضافه کرد: همچون مهمترین منابع تولید این گاز می توان، اجاق گاز، آبگرمکن چراغ های گازی خوراک پزی، دیزل های تولید برق خانگی در زمان قطع برق، بخاری گازی، شومینه و حتی روشن بودن خودرو در محیط بسته پارکینگ خانه را نام برد. افزون بر گاز، وسایلی همچون بخاری هیزمی و شومینه نیز از عوامل تولید مونوکسید کربن هستند که بر اثر سوختن ناقص و وجود نداشتن تهویه مناسب هوا، سبب مسمومیت افراد می شوند.

رئیس سازمان اورژانس کشور اشاره کرد: در محیط های سربسته مانند اتاق، آپارتمان، قایق و چادر مسافرتی خصوصاً زمانی که راه های خروج هوا و تحلیل آن بسته شده باشد، خطر مسمومیت با گاز به شدت افزایش می یابد.

وی اظهار داشت: برای پیش گیری از مسمومیت با گاز CO، در گام نخست، با مشاور یا متخصص، امن ترین شیوه گرمایش خانه و محیط کار را انتخاب کنید و در صورتیکه قصد دارید از وسایل گرمایشی گازی استفاده کنید، برای نصب از افراد کارشناس بهره بگیرید. همچنین، وجود تهویه ایمن و استاندارد دودکش از جنس بدنه و کلاهک موردتایید، همچون اصلی ترین نکته ها در محافظت از سلامتی شما و خانواده هایتان است.

وی درباب نشانه های مسمومیت با گاز مونوکسید کربن اظهار داشت: علایم مسمومیت حاد با این گاز، شامل سردرد، سرگیجه، تهوع و استفراغ و احتمالاً درد شکمی و سپس حالت بیهوشی، تشنج و اغما است و در بیماران مبتلا به ناراحتی های قلبی ممکنست تشدید بیماری یک علامت علامت آگهی دهنده باشد.

کولیوند عنوان کرد: آگاه باشید که هر وسیله گرمازای سوختنی که به نحوی با سوخت های فسیلی نظیر نفت، گاز و ذغال سنگ کار کند، به صورت بالقوه می تواند سبب تولید گاز مونوکسید کربن شود. لذا، از بخاری های مستعمل و فرسوده بدون دودکش یا دارای دودکش نامناسب و غیر استاندارد استفاده نشود. استفاده از بخاری های بدون دودکش به هیچ وجه از تولید گاز مونوکسیدکربن جلوگیری نمی کند.

رئیس سازمان اورژانس کشور درانتها اشاره کرد: در صورت مواجهه با افراد گرفتار مسمومیت، در گام اول، پنجره ها و درها را باز کنید تا هوای تازه در فضا جریان پیدا کند. اگر امکان جابه جایی افراد را دارید آنها را به فضای باز ببرید. شیرگاز یا وسیله گرمایشی را ببندید و آنرا خاموش کنید. بعد از خارج کردن مصدوم از محیط آلوده، فوراً با اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرید.