سخنگوی سازمان انتقال خون: معافیت اهدای خون بعد از تزریق اسپوتنیک و آسترازنکا ۱۴ روز است

سخنگوی سازمان انتقال خون اظهار داشت: معافیت اهداکنندگان خون که واکسن اسپوتنیک و آسترازنکا تزریق کرده اند، از ۲۸ روز به ۱۴ روز کاهش پیدا کرد.
بشیر حاجی بیگی روز چهارشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: افرادی که انواع دیگر واکسن را دریافت کرده اند معافیت اهدای خون ندارند چونکه غیر از واکسن های اسپوتنیک و آسترازنکا که بر پایه ویروس زنده ضعیف شده یا ویروس حامل تهیه می شوند، سایر واکسن های رایج در کشور بر پایه ویروس غیرفعال و واکسن های فاقد اجزای زنده ویروسی و اجزای پروتئینی ویروس تهیه می شوند که در انتقال خون مشکلی ایجاد نمی کنند.
وی افزود: واکسن هایی نظیر سینوفارم و برکت هم منعی برای اهدای خون ندارند و این داوطلبان اهدای خون می توانند پس از بهبودی از واکنش های اولیه پس از تزریق واکسن مانند درد عضلانی، تب و بی حالی خون اهدا کنند.
سخنگوی سازمان انتقال خون اظهار داشت: حداقل سن قابل قبول برای اهدای خون ۱۸ و حداکثر ۶۰ سال است و برای دفعات بعدی اهدا کننده مستمر(با سابقه حداقل دو بار اهدای خون در سال) حداکثر ۶۵ سال است.
حاجی بیگی خاطرنشان کرد: در شرایط کنونی که کشور با شیوع کرونا مواجه می باشد سازمان انتقال خون باز هم از امن ترین و کم خطرترین اماکن نظام بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور است.
سخنگوی سازمان انتقال خون اظهار داشت: هموطنان نوعدوست که در همه شرایط یاری گر سازمان انتقال خون برای تأمین خون و فرآورده های خون مورد نیاز بیماران نیازمند به خون هستند، توجه داشته باشند که ترس از کرونا باعث این نشود که اهدای خون را فراموش کنند، مردم توجه داشته باشند که احتیاج به خون همیشگی است، پس ازاین رو بیماران نیازمند به خون را فراموش نکنند و به کمک این بیماران بشتابند.
وی اظهار داشت: احتیاج به خون همیشگی است و بهترین مکان برای ذخیره خون رگ های اهدا کنندگان است و تا هر زمانی که احتیاج به اهدای خون بیشتر شود با دعوت و فراخوانی که از جانب سازمان انتقال خون انجام می شود اهداکنندگان برای اهدای خون اقدام نمایند و یاری کننده انتقال خون و نجات دهنه بیماران باشند.
تا کنون ۱۹ میلیون و ۹۸۲ هزار و ۹۵۴ نفر دُز اول واکسن کرونا و ۱۰ میلیون و ۳۵۵ هزار و ۳۰۰ نفر هم دُز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۳۰ میلیون و ۳۳۸ هزار و ۲۵۴ دُز رسید.
اسپوتنیک، سینوفارم، آسترازنکا، بهارات و برکت پنج برند واکسن هستند تا کنون در کشور تزریق شده اند.