۲۹ آبان و آخرین اخبار کرونائی استانها

طب اصیل: آخرین تغییرات در نقشه رنگ بندی کرونائی شهرستان های کشور نشان میدهد شهرهای قرمز به عدد تک رقمی هشت رسیده است و از طرفی بیشتر مناطق نیز از خیز پنجم کرونا خارج شده اند.
به گزارش طب اصیل به نقل از خبرگزاری ایرنا، طبق آخرین رنگ بندی در اپلیکیشن ماسک، حالا شهرستان های اشنویه، پیرانشهر(آذربایجان غربی)، طبس، فردوس(خراسان جنوبی)، زابل(سیستان و بلوچستان)، زرند، شهربابک(کرمان) و خاتم(یزد) در وضعیت قرمز هستند. همین طور ۵۸ شهرستان نارنجی، ۲۳۶ شهرستان زرد و ۱۴۶ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.
آخرین اطلاعات درباره وضعیت کرونائی کشور /فوت ۱۱۸ نفر دیگر از هموطنان
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در گزارش روز شنبه اعلام نمود: طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۱۸ نفر دیگر از هموطنان بر اثر کرونا جان باختند و مجموع فوت شدگان این ویروس در کشور به ۱۲۸ هزار و ۸۵۲ نفر رسید.
از دیروز(جمعه) تا امروز شنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۰ و برمبنای معیارهای قطعی تشخیصی، سه هزار و ۵۳۹ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۶۱۶ نفر از آنها بستری شدند.
مجموع بیماران کووید-۱۹ در کشور به ۶ میلیون و ۷۳ هزار و ۹۸ نفر رسیده است.
تا کنون ۵ میلیون ۷۷۱ هزار و ۳۶۳ نفر از بیماران نیز بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند.
سه هزار و ۴۱۶ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند.
همزمان با کاهش شهرهای قرمز، تلفات کرونا نیز سیر نزولی داشته و روز گذشته (جمعه) به ۱۰۰ نفر رسید که کمترین تعداد تلفات بعد از عبور خیز پنجم است.

وضعیت رنگبندی کرونائی در شهرهای مختلف
بااینکه رنگ کرونائی آبی در مازندران با رسیدن ۱۰ شهرستان به محدوده کم خطر گسترش یافته، ولی بدتر شدن وضعیت بابل بعنوان پرجمعیت ترین و بابلسر توریستی ترین شهرستان استان نگرانی ها را نسبت به ثبات اندک رنگ بندی کرونائی افزایش داده است.
سامانه ماسک متعلق به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در تازه ترین ارزیابی خود از وضعیت کرونائی کشور، رنگ ۱۶ شهرستان مازندران را آبی اعلام نموده که نسبت به یک هفته پیش دو برابر شده است. ۶ شهرستان مازندران هم در وضعیت زرد کرونائی قرار دارند.
هفته پیش ۱۰ شهرستان مازندران در وضعیت زرد قرار داشتند.
با این که استان مازندران طی یک ماه اخیر در وضعیت حدودا با ثباتی قرار داشته، ولی آمارهای مجموع بستری شدگان کرونائی در بیمارستان های استان بین ۳۵۰ تا ۴۰۰ نفر در نوسان بوده است که نشانگر شکننده بودن وضعیت است.
خبر مهم دیگر از مرکز مشهد این که که وضعیت قرمز کرونائی از خراسان رضوی رخت بر بست و اکنون هیچ شهرستانی در استان خراسان رضوی در وضعیت قرمز کرونائی قرار ندارد اما تعداد شهرستانهای با وضعیت زرد بالا رفته است. این در حالیست که قبل از این چهار شهرستان بردسکن، کوهسرخ، خلیل آباد و کاشمر در وضعیت قرمز کرونائی قرار داشتند که اکنون این مناطق به وضعیت نارنجی تغییر رنگ داده اند و به همراه گناباد پنج شهرستان نارنجی رنگ خراسان رضوی را می سازند.
در حال حاضر از ۳۳ شهرستان خراسان رضوی پنج شهرستان در وضعیت نارنجی، ۲۱ شهرستان در وضعیت زرد و هفت شهرستان در وضعیت آبی کرونائی قرار دارند.
خبر دیگر این که وضعیت کرونائی سردشت بعد از ۲ ماه از قرمز بودن خارج شد و در همین رابطه داود آتشی مدیر شبکه بهداشت و درمان سردشت گفت: با مشارکت شهروندان در رعایت شیوه نامه های بهداشتی همچون استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی در کنار تاثیرگذاری واکسیناسیون، روند مبتلاشدن به بیماری کووید ۱۹ کم شده و اکنون این شهرستان در وضعیت نارنجی مقابله با کرونا است.
وی افزود: آمار مبتلایان روزانه کرونا در سردشت از ۲۰ نفر اکنون به نصف کم شده و باعث شده وضعیت این شهرستان در آخرین رنگ بندی نارنجی اعلام گردد.
خبر دیگر این که معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان غربی اعلام نمود: هم اکنون، ۲ شهرستان استان در وضعیت قرمز کرونائی قرار دارد که چهار مورد کمتر از هفته گذشته است.
علی مصطفوی اضافه کرد: طبق آخرین بررسی ها، شهرستان های اشنویه و پیرانشهر در جنوب آذربایجان غربی وضعیت قرمز کرونائی دارند. همین طور شهرستان های ارومیه، خوی، چایپاره، شوط، پلدشت و ماکو در شمال آذربایجان غربی و بوکان و سردشت در جنوب استان وضعیت نارنجی کرونائی دارند.
در خراسان شمالی هم اتفاق خوبی از نظر مهار کرونا رخ داده و تمامی شهرستان های خراسان شمالی از وضعیت کرونائی قرمز خارج شدند و الان منطقه ای با رنگ بندی قرمز در نقشه کرونائی استان دیده نمی گردد.
هم اینک از هشت شهرستان استانٰ، ۶ شهرستان در وضعیت زردٰ، ۲ شهرستان در وضعیت نارنجی و یک شهرستان نیز در وضعیت آبی کرونائی قرار دارد.
از سویی دیگر با آبی شدن وضعیت کرونائی ۹ شهرستان گیلان شمار مناطق استان با این رنگ بندی کم خطر به ۱۲ شهرستان رسیده است.
تعداد شهرستان های آبی کرونائی گیلان از سه شهرستان به عدد ۱۲ رسیده است و اکنون علاوه بر املش، سیاهکل و شفت که قبل از این آبی بودند، لنگرود، لاهیجان، آستانه اشرفیه، رشت، خمام، بندرانزلی، فومن، رضوانشهر و تالش نیز در نفشه جدید کرونائی گیلان به رنگ آبی درآمدند.
رنگ نارنجی نیز در نقشه کرونائی گیلان حذف شد و رودبار تنها شهرستان نارنجی استان به زرد تبدیل گردید، بدین سبب در نقشه جدید کرونائی رودبار، رودسر، صومعه سرا، ماسال و آستارا زرد هستند.
در استان مرکزی شرایط ۲ شهرستان زرندیه و خنداب از توابع استان مرکزی از وضعیت زرد ( خطر متوسط) به آبی ( کم خطر) تغییر کرده است و در آخرین گزارش رنگ بندی کرونا هیچ کدام از شهرستان های استان مرکزی در وضعیت قرمز و نارنجی قرار ندارند.
از سمنان گزارش شده که وضعیت کرونائی ۲ شهرستان در استان سمنان تغییر رنگ داده که نشان از بهبود شرایط در استان دارد. طبق تازه ترین رنگ بندی سامانه ماسک، شهرستان های دامغان، شاهرود، سمنان و گرمسار در وضعیت نارنجی، شهرستان های مهدیشهر، آرادان و سرخه زرد و شهرستان میامی در وضعیت آبی کرونائی قرار دارند.
خبر خوب دیگر این که مطابق تازه ترین رنگ بندی کرونائی در خوزستان، ۲ شهرستان در وضعیت زرد و ۲۵ شهرستان در وضعیت آبی قرار گرفتند.
شهرستانهای رامهرمز و دزفول در وضعیت زرد کرونائی و مابقی شهرستان های استان در وضعیت آبی قرار گرفتند و هیچ یک از مناطق خوزستان در وضعیت نارنجی و قرمز قرار ندارند.
بر اساس اعلام رئیس کمیته اطلاع رسانی ستاد مدیریت کرونا دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه اکنون ۳۲۹ بیمار کووید -۱۹ در مراکز درمانی این استان بستری هستند که نسبت به روز گذشته ۱۶ نفر کمتر شده است.
مهدی محمدی با اشاره به این که در شبانه روز گذشته ۲ نفر بر اثر کرونا فوت کردند، اظهار داشت: مجموع جان باختگان استان از شروع شیوع ویروس کرونا تا حالا به ۲ هزار و ۸۵۸ نفر روز گذشته است.
اما در استان هرمزگان نیز سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان اعلام نمود: هم اکنون ۲۵ نفر مبتلا به کرونا در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان های استان بستری هستند که از این شمار حال ۵ نفر وخیم گزارش شده است.
دکتر فاطمه نوروزیان اضافه کرد: مجموع بستری های کرونا در هرمزگان اکنون ۱۱۵ نفر هستند که از این شمار ۲۸ نفر در یک روز اخیر بستری شدند.
در استان زنجان هم از امروز ۲ شهرستان این استان در وضعیت آبی، یک شهرستان نارنجی و پنج شهرستان دیگر زرد شده اند. شهرستان طارم که قبل از این، زرد کرونائی بود، از امروز رنگ نارنجی به خود گرفته است.
بر این اساس سلطانیه و ایجرود در وضعیت آبی کرونائی، شهرهای ابهر، خرمدره، خدابنده، ماهنشان و زنجان نیز در وضعیت زرد قرار گرفته اند.
خبر دیگر این که تمام مناطق استان اردبیل در وضعیت زرد و آبی کرونائی قرار گرفتند و دکتر شهرام حبیب زاده رییس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل اظهار داشت: اکنون شهرستان اردبیل، مشگین شهر و پارس آباد، بیله سوار، خلخال، اصلاندوز، کوثر و سرعین در وضعیت زرد و شهرستان های نیر، نمین و گرمی در وضعیت آبی شیوع ویروس کرونا قرار دارند.
روز گذشته شهرستان های مشگین شهر و پارس آباد در وضعیت نارنجی، شهرستان های گرمی، اردبیل، نیر، کوثر، نمین و سرعین در وضعیت آبی و شهرستان بیله سوار، خلخال، اصلاندوز در وضعیت زرد شیوع ویروس کرونا قرار داشتند.
در لرستان هم رنگ بندی وضعیت شیوع ویروس کرونا در شهرهای چگنی، الیگودرز و سلسله استان لرستان تغییر نمود و الان شهرستان چگنی از زرد به نارنجی تغییر وضعیت داده است.
همچنین شهرستان های الیگودرز و سلسله از نارنجی به زرد تغییر یافته اند و مابقی شهرستان های ۱۱ گانه نیز در وضعیت قبلی هستند.
در خبری دیگر به نقل از رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام آمده است: ۲ شهرستان دهلران و آبدانان از نارنجی به زرد تغییر کردند و مجموع شهرستان های زرد به ۶ شهر افزوده شد.
دکتر محمد کریمیان اضافه کرد: اکنون شهرستان های آبدانان، دره شهر، دهلران، چوار، سیروان، ملکشاهی و مهران در وضعیت زرد قرار دارند. همین طور شهرستان های ایلام، ایوان و چرداول نیز در وضعیت نارنجی قرار دارند.
در همین حال، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان اعلام نموده که گستره رنگ آبی کرونائی در گلستان بالا رفته و تعداد مناطق زرد کرونائی این استان کم شد و وضعیت شیوع این ویروس در ۱۲ شهرستان آبی شد.
عبدالرضا فاضل گفت: شهرستان های کردکوی، بندرگز، ترکمن، گمیشان، آق قلا، آزادشهر، مینودشت، کلاله، رامیان، گالیکش، گنبدکاووس و مراوه تپه در وضعیت آبی و گرگان و علی آبادکتول در وضعیت زرد شیوع ویروس کرونا قرار دارند.
در خبر دیگری سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی قم با اشاره به آخرین وضعیت کرونا در این استان، اظهار داشت: ۱۶۴ بیمار کرونائی در مراکز درمانی قم تحت معالجه و درمان قرار دارند که وضعیت جسمی ۴۲ تَن از آنها وخیم است.
محمدرضا قدیر اضافه کرد: در شبانه روز منتهی به بیست وهشت آبان ماه، ۳۲ بیمار مشکوک و یا با علایم قطعی مبتلاشدن به کرونا توسط اورژانس مراکز درمانی قم مورد پذیرش قرار گرفتند.
از چهار محال و بختیاری خبر رسیده که میزان موارد ابتلای بستری و سرپایی کرونا در استان طی یک هفته اخیر بین ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش داشته است.
مجید شیرانی رئیس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی چهارمحال و بختیاری، روند شیوع ویروس کرونا در این استان را کاهشی با ثبات نسبی اعلام نمود و اضافه کرد: هنوز علائمی از شکل گیری موج ششم در استان گزارش نشده است و امید می رود با رعایت بیش از پیش پروتکلهای بهداشتی و روند واکسیناسیون، در صورت شکل گیری موج بعدی کرونا با شدت کمتری همراه باشد.
همچنین وضعیت کرونا در استان قزوین کاهشی است و در ۲۴ ساعت گذشته ۴۲ بیمار کرونائی بستری و ۲ بیمار نیز براثر کرونا فوت کردند.
خبر دیگر از کرمان این که طی سه هفته گذشته وضعیت شیوع ویروس کرونا در استان کرمان حدودا ثابت مانده و بطور متوسط روزانه ۶۵۰ بیمار کرونائی در بیمارستان های این استان بستری می شوند.
سه شهر سیرجان، رفسنجان و کرمان در وضعیت نارنجی، چهار شهرستان وضعیت آبی و ۱۵ شهرستان در وضعیت قرمز کرونا بسر می برند که نشان از شکننده بودن و حفظ آمادگی در مقابل این بیماری دارد.

تداوم واکسیناسیون در استانها
تا کنون ۵۶ میلیون و ۴۷۳ هزار و ۱۶۲ نفر دُز اول، ۴۴ میلیون و ۲۹۴ هزار و ۶۵۲ نفر دُز دوم و ۷۲۴ هزار و ۷۲۱ نفر، دُز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۱۰۱ میلیون و ۴۹۲ هزار و ۵۳۵ دُز رسیده است.
در همین حال معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز اعلام کرد: ۸۸ درصد جمعیت بالای ۱۲سال آذربایجان شرقی دُز اول واکسن کرونا را دریافت نمودند.
عباسعلی درستی اظهار نمود: ۷۳درصد جمعیت بالای ۱۲ سال آذربایجان شرقی نیز تا حالا دُز دوم واکسن کرونا را دریافت کرده اند که باید این مقدار به حدود ۸۵ درصد برسد تا مصونیت جمعی در استان ایجاد شود.
در البرز هم مدیر ندامتگاه قزلحصار کرج اعلام نمود که تمام مددجویان این ندامتگاه برای پیش گیری از مبتلاشدن به کووید-۱۹ سومین مرحله واکسن کرونا را دریافت نمودند.
اشکان کمالی گفت: با حضور گروه جهادی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان البرز و مرکز بهداشت غرب کرج، طرح بوستر واکسیناسیون کرونا زندانیان در ندامتگاه قزلحصار انجام شد.
خبر دیگر این که رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز از تزریق بیش از پنج میلیون دُز واکسن کرونا در خوزستان آگاهی داد و اظهار داشت: وضعیت استان خوزستان از نظر شیوع ویروس کرونا در وضعیت مساعدی است و واکسن به تعداد کافی و در برندهای مختلف در استان وجود دارد.
فرهاد ابول نژادیان اضافه کرد: هم اکنون میزان رعایت پروتکلهای بهداشتی در خوزستان ۵۲ درصد بوده در صورتیکه حد مطلوب آن ۹۵ درصد است.
از سویی دیگر معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بابل گفته که به سبب کاهش مراجعه افراد جمعیت گروه هدف به مراکز واکسیناسیون خودرویی و تعطیلی این مرکز، واکسیناسیون سیار در شهرستان افتتاح شد.
دکتر مصطفی جوانیان افزود که مرکز واکسیناسیون خودرویی و سایت شهید سردار سلیمانی در سالن سپاه به سبب کاهش مراجعه تعطیل و اکیپ سیار از امروز فعال گردیده است.
به گفته سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان همدان تا حالا ۵۱.۶ درصد جمعیت این استان هر ۲ دُز واکسن کرونا را تزریق کرده اند.
دکتر محمدمهدی مجذوبی با اعلان اینکه همدان رتبه نهم تزریق واکسن کرونا را در سطح کشور دارد اضافه کرد: ۲ میلیون و ۱۷۴ هزار دُز واکسن تا حالا در این استان تزریق شده که یک میلیون و ۲۳۸ هزار مربوط به دُز نخست است.
در دزفول هم سرهنگ محمدرضا لیلی زاده فرمانده ناحیه مقاومت بسیج دزفول با اشاره به خدمات بسیج بعد از پیدایش ویروس منحوس کرونا اظهار داشت: نیروهای بسیج دزفول تا حالا بیش از ۴۹ هزار نفر از مردم این شهرستان را مقابل کرونا واکسینه کرده اند که سندی افتخارآمیز برای بسیج است.
همچنین مدیر شبکه بهداشت و درمان شاهین دژ اظهار داشت: از شروع شروع طرح واکسیناسیون سراسری کرونا، تا حالا ۸۵ درصد از جمعیت بالای ۱۲ سال این شهرستان مقابل کرونا حداقل یک دُز از واکسن کرونا را دریافت کرده اند.
امین قلندرزاده اضافه کرد: تا حالا حدود ۱۲۰ هزار دُز واکسن در این شهرستان به افراد واجد شرایط تزریق شده است که از این تعداد حدود ۷۰ هزار نفر دُز اول و بیش از ۵۰ هزار نفر نیز هر ۲ دُز را دریافت کرده اند.
با ادامه اجرای طرح واکسیناسیون کرونا رئیس کارگروه اطلاع رسانی ستاد دانشگاهی مقابله با کرونا در آذربایجان غربی اعلام نمود: در صورتیکه اول آبان ماه جاری، آمار واکسیناسیون در استان از سه میلیون دُز گذشته بود، طی چهار هفته اخیر، بیش از یک میلیون دُز دیگر در استان تزریق شد و این رقم از چهار میلیون دُز فراتر رفت.
علی احمد آقاپور اضافه کرد: طی ۲۴ ساعت گذشته حدود ۲۵ هزار دُز واکسن در آذربایجان غربی تزریق شد و با انجام این تعداد تزریق، کل واکسن های تزریق شده در استان به چهار میلیون و ۲۸ هزار دُز رسید.
خبر خوب دیگر از فرماندار اردکان این که تا حالا ۹۶ درصد از جمعیت بالای ۱۲ سال شهرستان دُز اولین مرحله و ۸۰ درصد دُز دوم واکسن کرونا مقابل بیماری کووید- ۱۹ تزریق کردند.
در قم از ابتدای اجرای طرح واکسیناسیون کرونا در استان، یک میلیون و ۲۷۴ هزار و ۵۱۰ دُز واکسن به جامعه هدف تزریق شده است.
در همین ارتباط، مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماریهای واگیر و غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفته که از زمان شروع واکسیناسیون گروههای هدف تا حالا ۶۲ درصد افراد بالای ۱۲ سال هر ۲ دُز واکسن کرونا را دریافت کرده اند.
دکتر سعید فرزین فر اضافه کرد: تا این لحظه در گروه سنی بالای ۱۲ سال، ۸۵ درصد دُز اول و ۶۲ درصد دُز دوم و در گروه سنی بالای ۱۸ سال ۸۵ درصد دُز اول و ۶۵ درصد دُز دوم را دریافت نمودند.
قزوین از نظر واکسیناسیون کرونا جزو هفت استان برتر کشور است و ۹۰ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال استان قزوین یک دُز واکسن و ۷۵ درصد جمعیت استان نیز دو دُز واکسن را دریافت کرده اند.

گزارش های کرونائی استانها
واکسن کرونا مانند واکسن سایر بیماریها اثربخش است
شوق فراگیری دانش درسایه دیدار باردیگر هم کلاسی ها

منبع: