معاون بهداشت وزارت بهداشت: سیاستگذاری، نظارت و پایش مأموریت اصلی وزارت بهداشت است

به گزارش طب اصیل تهران _ایرنا_ معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی ضمن اشاره به اینکه سیاستگذاری، نظارت وپایش مأموریت اصلی وزارت بهداشت است، اظهار داشت: تنوع مأموریت ها دراین حیطه ها شامل موارد زیادی ازجمله تأمین آب شرب سالم و ایمنی موادغذایی، بهداشت هوا، کنترل وکاهش مصرف دخانیات پیوست سلامت طرح های بزرگ است.
به گزارش طب اصیل به نقل از خبرگزاری ایرنا از وبدا، دکتر کمال حیدری در وبینار پنجمین همایش بین المللی و بیست و چهارمین همایش ملی بهداشت محیط اظهار داشت: سلامت محیط در بسط عدالت در سلامت تأثیر زیادی دارد.

وی با بیان اینکه بیماری های غیرواگیر که هزینه زیادی را به کشورها تحمیل می کند، هم از عوامل محیطی تأثیر زیادی می پذیرند، مانند بیماری های قلبی، عروقی، بیماری های مزمن تنفسی و سرطان ریه، اضافه کرد: بعنوان مثال آلودگی هوا می تواند منجر به ۶ میلیون مرگ سالانه در جهان شود.

وی بیان نمود: در سال ۲۰۱۷ گزارش بار بیماری ها نشان داد تاثیرعوامل محیطی بر کل بار بیماری ها در ایران و موارد مرگ ۱۳ درصد بود.

معاون بهداشت ضمن اشاره به اینکه در بحث مداخلات برای کاهش آلودگی هوا آن طور که باید و شاید موفق نبوده ایم. امیدواریم با استفاده از نظرات کارشناسان و دانشمندان مان بتوانیم در ارتقای کیفیت هوا یک اقدام جدی و اساسی انجام دهیم، اضافه کرد: ۴۵ درصد مشکلات آلودگی هوا در ارتباط با ذرات معلق ۲.۵ میکرون است که در هوا وجود دارد.

دکتر حیدری ضمن اشاره به اینکه سیاستگذاری، نظارت و پایش مأموریت اصلی وزارت بهداشت است، اظهار داشت: تنوع مأموریت های ما در این حیطه ها شامل موارد زیادی همچون تأمین آب شرب سالم و ایمنی مواد غذایی، بهداشت هوا، کنترل و کاهش مصرف دخانیات، بهداشت پرتوها و نظارت بر مدیریت پسماندها، پیوست سلامت طرح های بزرگ است.

وی افزود: فقط در عرصه کرونا ۱۴۲۸ نفر از بهداشت کاران محیط حضور فعال و ایثارگرانه ای داشتند که حجم زحمات و افتخاراتی که در مقابله بااین بیماری ازخود نشان دادند جای بسی افتخار ومباهات برای بنده است.

وی دستور العمل ها و پروتکلهای بهداشتی که با همت شبانه روزی این عزیزان تبیین و عملی شد را یاد شده قرار داد و اظهار داشت: تهیه و تدوین و ابلاغ ۱۶۳ پروتکل درفرصت بسیاراندک، بسیار پرارزش بود. تقسیم بندی کلیه فعالیت های جامعه به ۶ گروه از اماکن عمومی گرفته تا مراکز تهیه مواد غذایی و بیمارستان ها و مراکز بهداشتی و درمانی، حمل و نقل، امور اداری و خدمات عمومی و تعیین وظایف برای آنها در کنترل کرونا بسیار موثر واز افتخارات حوزه سلامت بود.

دکتر حیدری افزود: برنامه مدیریت هوشمند محدودیت ها که از جانب وزارت کشور و سامانه امید اعلام گردید که پروتکلهای بهداشتی به صورت هوشمندانه در چارچوب ۵ گروه برنامه ریزی شده است هم حرکت بسیار ارزشمندی است. که ازاین به بعد همگی برای ارتقای این برنامه باید کمک و همراهی نماییم.

معاون بهداشت با بیان اینکه تشکیل کمسیون عالی نظارت در استانها که هر سازمانی را موظف می کند که نظارتی بر زیر مجموعه خودش انجام دهد، یکی دیگر از اقدامات خوب مجموعه سلامت محیط و کار است، اضافه کرد: همینطور تشکیل کمیته کشوری بهداشت محیط در ستاد ملی مدیریت کرونا و بسیج نیروهای داوطلب در چارچوب طرح شهید سلیمانی یکی دیگر از اقدامات مهم در این راستا بود.

دکتر حیدری اظهار داشت: طرح سامانه ثبت نام اصناف و صنایع برای خود اظهاری و دریافت الکترونیکی پروتکل ها و تعهد برای اجرای آنها، نظارت بر دفن بهداشتی اجساد مشکوک و قطعی، طرح خانه محور و محله محور در گام چهارم طرح شهید سلیمانی که در کوی و برزن های شهری ورود شد و بسته بهداشت محیطی در این طرح قرار گرفت هم در جهت کنترل ویروس کرونا بسیار موثر بودند.

دکتر حیدری اضافه کرد: نظارت بر آزمون ها هم شکل دیگری از کار بهداشت کاران محیط است. همینطور آموزش و نظارت دستگاههای تهویه عمومی در منازل، مکان های عمومی و حمل و نقل در فصول سرد سال و اصلاح دستور العمل های سیستم های تهویه بیمارستانی و بخش های بستری بیماران، قابل توجه است.

وی گندزدایی اماکن و منازل بیماران کرونایی از آغاز ورود بیماری کرونا به کشور را یکی دیگر از زحمات بهداشت محیط دانست و اظهار داشت: تدوین بخشنامه های کاهش ساعات کاری اداری کارکنان و دورکاری ها در شهرهای قرمز و نارنجی هم به خوبی انجام شد.

وی در مورد سند غیرواگیر و بیماری های غیرواگیر عنوان کرد: در حوزه مبارزه با دخانیات کارهای خوب زیادی انجام شده و اخیراً ایران ریاست کرسی نهمین کنفرانس کنوانسیون کنترل دخانیات بوده است که جای تقدیر دارد و همینطور پروتکل بین المللی ریشه کنی تجارت غیرقانونی محصولات دخانی از اقدامات این حوزه بود، ولی هنوز کار زیادی در این عرصه داریم.

معاون بهداشت اضافه کرد: از توان بخش خصوصی در کنترل های محیطی با توسعه دفاتر خدمات سلامت و ایجاد ۱۷۰۰ فرصت شغلی، واگذاری صدور کارت بهداشت به این بخش و دفاتر پیشخوان دولت و دفاتر خدمات سلامت و ایجاد ۲۹۵ آموزشگاه اصناف و شرکتهای مدیریت پسماند و شرکتهای مبارزه با حشرات و جوندگان به خوبی استفاده شده است.

دکتر حیدری بیان داشت: پایلوت برنامه ایمنی فاضلاب در شهر تهران و برای شهرهای مشهد، ارومیه، اصفهان، همدان انجام گرفت که امید است بتوانیم در کل کشور توسعه دهیم.

وی توسعه و تجهیز آزمایشگاه های بهداشت محیط و حرفه ای را مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: برنامه پنجساله تجهیز مراکز درمانی مناطق درگیر گرد و غبار، نصب ۳۰ دستگاه سنجش آلاینده های هوا در شهرهای هدف اقدامات قابل توجهی هستند.

دکتر حیدری اضافه کرد: به دستور معاون اول ریاست محترم جمهور و وزارت کشور لازم است برنامه های جدی برای کنترل آلاینده های هوا پیگیری شود.

معاون بهداشت در انتها اظهار داشت: برنامه مداخلات بی خطر سازی پسماندهای بیمارستانی ۹۳.۸ درصد پوشش و ارتقا داشته است و همینطور ادغام خدمات مشاوره ترک دخانیات و مبارزه با دخانیات در نظام بهداشت کشور می تواند به کنترل دخانیات کمک نماید.
منبع: