نایب رئیس انجمن داروسازان ایران: افزایش قیمت دارو در سه ماه اول سال جاری رخ نمی دهد

به گزارش طب اصیل نایب رییس انجمن داروسازان ایران می گوید: افزایش قیمت دارو در سه ماه اول سال جاری وجود ندارد و مقرر است پوشش بیمه ای برای چتر پشتیبانی از داروها، ۹۰ درصد افزایش یابد.
علی فاطمی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار حوزه بهداشت و سلامت ایرنا اضافه کرد: متاسفانه این روزها در فضای مجازی شایعاتی در مورد افزایش قیمت دارو باعث تشویق اذهان عمومی بخصوص بیماران می شود، در صورتی که این مورد صحت نداشته و هنوز افزایش قیمتی رخ نداده است.
وی عنوان کرد: داروهای خارجی و بعضی از داروهای بدون نسخه ای در سال ۱۴۰۰، دو برابر افزایش قیمت داشتند و در سه ماه اول سال جاری بهای داروها رشد ندارد.
فاطمی ضمن اشاره به این که هر سال با توجه تورم جامعه، افزایش قیمت دارو طبیعی است، خاطرنشان کرد: سازمانهای بیمه گر هزینه بعضی از داروها بخصوص بیماران خاص را ۷۰ درصد پرداخت می کنند که مقرر است سال جاری این پوشش بیمه ای به ۹۰ درصد برسد و اگر افزایش قیمت دارو پس از سه ماه دیگر وجود داشت، بیماران از جیب خود هزینه ای بابت این افزایش پرداخت نخواهند کرد.
نایب رئیس انجمن داروسازان ایران تصریح کرد: پوشش بیمه ای همگانی که حالا حدود پنج میلیون نفر زیر چتر حمایت هیچ بیمه ای نیستند، از مهم ترین اولویت های کاری نظام سلامت است و تقویت سازمانهای بیمه گر برای پرداخت درصد بالای هزینه داروی بیماران، می تواند دغدغه و نگرانی را از مردم بکاهد.
به گزارش طب اصیل به نقل از خبرگزاری ایرنا، بهرام عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم ۲۱ فروردین در مراسم تقدیر از خادمان طرح سلامت نوروزی اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی حدود ۳ میلیارد دلار ارز به وزارت بهداشت سال جاری برای تأمین دارو مختص کرده است.
وی اضافه کرد: متاسفانه فضاسازی هایی توسط بعضی از افراد منفعت طلب در جهت افزایش دارو وجود دارد و این درست نیست و اجازه نمی دهیم کوچکترین خدشه ای به مردم وارد شود، داروهایی که برای بیماران لازم است در دسترس قرار می دهیم و برخی داروها برند بوده و ضروری نیست، دارویی را که تولید داخل داریم از داروی خارجی استفاده نماییم چونکه برخی داروهای خارجی قیمت های نامتعارف دارند و در برنامه ما نیست.

منبع: