معاون وزیر بهداشت اعلام کرد مرگ سالانه ۶۰هزار ایرانی به علت مواد دخانی

به گزارش طب اصیل معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به اینکه ایران در حوزه مالیات بر مواد دخانی حدودا جزو آخرین کشورها است، اظهار داشت: اگر مالیات بر مواد دخانی بر مبنای آنچه پیشنهاد داده بودیم، انجام می شد، حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان برای کشور حاصل می شد. در حالیکه حالا نظام سلامت بیشتر از ۱۰ برابر این عدد را برای عوارض دخانیات در کشور هزینه می کند.
به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا، دکتر کمال حیدری در نشست خبری که به مناسبت هفته ملی بدون دخانیات برگزار شد، اظهار داشت: وقتی صحبت از دخانیات می شود، بیشتر غمگین می شویم. چونکه احساس می نماییم که همدلی لازم برای اقدام برای این کالای صدمه رسانی که هم محیط زیست و هم سلامت انسان را تهدید می کند، صورت نمی گیرد. این درحالی است که از نظر قانونی به اندازه کافی قانون داریم. هرچند در بحث مالیات بر دخانیات، بیشتر از این برای وضع مالیات انتظار داشتیم؛ سیاستی که اغلب کشورهای دنیا برای کاهش تقاضای مواد دخانی در پیش گرفتند، اما متاسفانه ما به سادگی از این مورد گذشتیم. درحالی که انتظار بود با این سیاست بتوانیم تقاضا را کاهش دهیم که به نتیجه نرسید.
وی اضافه کرد: بر این اساس باید به سمت برنامه هایی رویم که ظرفیت قانونی دارند. باید بشکلی دستگاه ها، بخصوص دستگاههای فرهنگی، دستگاه هایی که در تولید این محصولات مضر نقش دارند و اصناف و… باید دراین زمینه کمک کنند.
حیدری افزود: ما در حوزه مالیات بر مواد دخانی در میان بسیاری کشورها حدودا جزو آخرین کشورها هستیم. اگر مالیات بر مواد دخانی بر مبنای انچه پیشنهاد داده بودیم، انجام می شد، حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان برای کشور حاصل می شد. در حالیکه حالا نظام سلامت بیشتر از ۱۰ برابر این عدد را برای عوارض دخانیات در کشور هزینه می کند. متاسفانه این منبع به وجود نیامد.
وی اضافه کرد: چرا باید میانگین سنی مصرف دخانیات کاهش پیدا کند و مصرف در خانم ها بیشتر شود. چرا دانش آموزان ما به سادگی باید به این مواد دسترسی داشته باشند، چرا همه اصناف می توانند مواد دخانی را عرضه کنند؟، چرا باید بحث معطر و معسل کردن مواد دخانی را در دستور کار قرار دهیم و به این اشتغال مجوز پشت مجوز داده شود؟.
حیدری اظهار داشت: وقتی در مجلس بحث افزایش مالیات بر این مواد شد، اعلام گردید که منجر به افزایش قاچاق می شود؟ آیا در این سال ها قاچاق تغییر کرده است؟. هم اکنون از وضع موجود راضی نیستیم و ما به دنبال سلامت مردم و توسعه سلامت جامعه هستیم. باید سوال نماییم چرا باید قوانین احصا پیدا نکند؟ و چرا امروز باید مصرف دخانیات در بانوان افزایش پیدا کند و چرا باید برای جذب جوانان مبحث معطر و معسل کردن آنها در دستور کار قرار گیرد؟. در حال حاضر در این عرصه بیشترین نگرانی را برای جامعه جوانان داریم و از سویی میانگین سنی مصرف هم پایین آمده است.
وی افزود: در دوران کرونا عرضه قلیان در مکان هایی مانند رستوران ها و… ممنوع گردید و پس از آن هم باید سرو قلیان در این مراکز غیرقانونی اعلام گردد. باید این موارد پیگیری شود. البته در بعضی استان ها اجازه سرو قلیان داده نمی گردد اما در بعضی استان ها اصلا مدیریت نمی گردد.
حیدری اضافه کرد: وزارت بهداشت علیرغم بار سنگین سایر تکالیف و بی میلی ها، همچنان پیگیر بحث کاهش مصرف مواد دخانی است.
وی درباره استفاده دانش آموزان از مواد دخانی مانند سیگار و… اظهار داشت: وزارت بهداشت مدعی العموم سلامت مردم است. این در حالیست که هیچ مبلغی از بابت مالیات دخانیات که باید برای سلامت مردم خرج شود، عاید وزارت بهداشت نشد تا بتواند در حوزه وظایف خود اقداماتی انجام دهد. کشور ما کمترین مالیات را بر دخانیات می گیرد. همه مستندات درباره اثر مالیات بر کاهش مصرف عرضه شده و حال مجلس باید در این زمینه پاسخگو باشد.
وی اظهار داشت: سالانه ۶۰ هزار نفر به سبب مصرف دخانیات در کشور جان خویش را از دست می دهند.
وی اظهار داشت: با توجه به این که در حوزه بهداشت در همه قسمت های سنی و جنسیتی برنامه هایی برای مبارزه با دخانیات داریم، جلساتی با آموزش و پرورش، اصناف و… گذاشتیم و خیلی از استان ها به نتایج خوبی رسیدند. یکی از گروههای اصلی و هدف ما جوانان و نوجوانان هستند و در این عرصه برنامه هایی داریم. مثلاً برخی تصور می کنند چون دود قلیان از آب می گذرد مضر نمی باشد، در صورتیکه همین مساله سبب نفوذ سموم قلیان به بدن می شود و دراین زمینه اطلاع رسانی می نماییم. یک وعده قلیان به اندازه ۶۰ تا ۷۰ نخ سیگار ضرر دارد.
حیدری اضافه کرد: عدم اطلاع از قوانین در مدرسه، در اصناف و… یکی از علل شیوع مصرف مواد دخانی در افراد زیر ۱۸ سال است. طبق بررسی که در سال ۱۳۹۵ انجام شد، ۳.۴ درصد نوجوانان مصرف کننده سیگار بودند که در دختران ۲.۱ درصد و پسران ۴.۸ درصد بوده است. ۵.۷ درصد نوجوانان هم مصرف کننده قلیان بودند که ۷.۳ درصد در پسران و ۴.۳ در دختران بوده است. آمار نشان میدهد دخترها به مصرف قلیان و سیگار روی می آوردند.
وی همینطور اظهار داشت: بدیهی است که وقتی سن دریافت سموم مواد دخانی که ۴ هزار ماده سمی و ۷۰ ماده سرطان زا دارد، کم شود، می تواند در کاهش سن سرطان و مشکلات ریوی و… سریع تر عمل کند.

منبع: