وزیر بهداشت خبر داد: رشد ۴۳ درصدی شرکت های دانش بنیان سلامت در یک سال قبل

به گزارش طب اصیل، خراسان رضوی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: تصویب بخشنامه های مربوط به عوارض گمرکی و اعطاء تسهیلات بانکی سبب شد در یک سال قبل شرکت های دانش بنیان رشدی ۴۳ درصدی داشته باشند و این امر در تاریخ حوزه سلامت اتفاق خیلی خوبی است.

بهرام عین اللهی در حاشیه بازدید از پارک علم و فناوری سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در حرم امام رضا(ع) و حمایت ایشان از حوزه سلامت اظهار داشت: بیانات معظم له وظیفه ما را برای دستیابی به اهداف سنگین تر کرده و باید بیش از پیش در راه تولید محصولات دانش بنیان و رفع نیاز مردم تلاش نماییم.

وی با اشاره به فعالیت ۶۷ دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی در کشور اضافه کرد: حضور ۲۲ هزار عضو هیات علمی و ۲۷۰ هزار دانشجو در این دانشگاه ها از سرمایه های باارزش سیستم سلامت محسوب می شوند که می توانند با فعالیت در زمینه پژوهش و شرکت های دانش بنیان در راه رفع نیازهای مردم گام بردارند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گسترش شرکت های دانش بنیان و پارک های علم و فناوری را از با اهمیت ترین اقدامات در دولت سیزدهم دانست و بیان کرد: امسال بطور قطع روی تولید محصولات سلامت محور، داروها و تجهیزات پزشکی بیش از گذشته کار خواهیم کرد. همین طور طی یک سال قبل بیش از ۱۵ هزار تخت بیمارستانی در کشور به بهره برداری رسید که عمده تجهیزات و ملزومات مورد نیاز آن نظیر تخت های مراقبت ویژه، ونتیلاتور، ماشین های بیهوشی، دیالیز و تخت های بستری تولید شرکت های داخلی بوده است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اشاره کرد: هم اکنون حدود ۱۲ پارک علم و فناوری و ۶۰۰ شرکت دانش بنیان در سطح کشور فعال است که منجر به اتفاقات خوبی به ویژه در زمینه دارو شده اند.

وی در ادامه توضیح داد: بنا بر فرمایشات رهبری درباب لزوم توجه به تولید داخلی، مفتخریم که بگوییم ۹۹ درصد داروی مورد نیاز کشور در داخل تولید می شود اما مساله مهم دراین زمینه وارد شدن مواد اولیه است که در این حوزه باید اقدامات خوبی صورت گیرد.

عین اللهی با اشاره به این که یک درصد دارویی که وارد می شود، عمدتاً داروهای با تکنولوژی بالاست و دانشگاه علوم پزشکی مشهد باتوجه به دارا بودن اساتید توانمند و برجسته، دراین زمینه نیز می تواند به توفیقات خوبی برسد، اشاره کرد: در زمینه پژوهش نیز رویکرد اصلی محصول محور بودن است و این که یک دانشگاه مقالات خوبی منتشر کند که سایر کشورها در عرصه تولید محصول از آن استفاده کنند، از نظر ما کافی نیست. لازم است باید تحقیقات به سمت برآورده کردن نیاز جامعه سوق داده شود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی عنوان کرد: نیازمند ساختارهای مورد نیاز برای رونق محصولات داخلی هستیم و دراین زمینه وزارت بهداشت، حمایت های خوبی را از دانشگاه ها انجام داده است. همین طور حضور بخش خصوصی و عقد قراردادهای معتبر زمینه استفاده از پتانسیل های مردمی را دراین زمینه فراهم خواهدنمود.

وی با اعلان اینکه ساختارها برای کسب مجوز باید تغییر کند تا نخبه علمی در انتظار طولانی برای کسب مجوزهای لازم معطل نشود، اظهار داشت: هدف این است که این مجوزها را به دانشگاه تفویض نماییم و برای این کار نیاز است که زمینه لازم برای ساخت دارو در دانشگاه ها فراهم گردد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، عین اللهی اشاره کرد: در سالهای اخیر کشورمان قدمهای مهمی را در تولید محصولات آزمایشگاهی، درمانی و دارویی برداشته اما این فعالیت ها کافی نیست و برای دستیابی به خودکفایی باید تلاش بیشتری داشته باشیم. بر این اساس امسال، سال پشتیبانی از دانشمندان و رشد بیشتر حوزه دانش بنیان و پارک های علم و فناوری سلامت خواهد بود.

منبع: