آن چه باید در مورد سرطان پستان بدانیم

طب اصیل: به گزارش طب اصیل، آذربایجان شرقی سرطان پستان یکی از شایع ترین سرطان ها بوده که در صورت تشخیص سریع، شانس درمان موفقیت آمیز بیمار بسیار زیاد است.
سرطان، تکثیر کنترل نشده یا از کنترل خارج شده، سلول های بدن است. وقتی سلول ها به روال طبیعی خود رشد نمی کنند، در واقع از اختیار شاخصهای کنترل کننده رشد خارج می شوند، در این هنگام رشد سلول، منجر به ایجاد تومور می شود که پیامد آن منجر به پیدایش سرطان است. سرطان سینه یا سرطان سینه هم نوعی از سرطان است که از پستان شروع می شود. سلول های سرطانی پستان معمولا توموری را می سازند که معمولا به واسطه اشعه ایکس دیده شده یا به صورت توده احساس می شود.
فوق تخصص جراحی قفسه صدری در مورد سرطان سینه، اظهار داشت: نام سرطان منجر به ترس کاذب در افراد می شود بطوریکه افراد برای فرار از قبول بیماری، رجوع خویش را به تاخیر می اندازند در صورتیکه در بحث سرطان سینه، تشخیص زود هنگام بیماری مساوی است با بهتر شدن آینده درمان بیماری و هرچه قدر این بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شود به مراتب نتیجه درمان بهتر خواهد بود.
دکتر کامران ممقانی در مورد عوامل موثر در به وجود آمدن سرطان سینه، اظهار داشت: مهم ترین فاکتور جنس زن بودن است. فاکتور دیگر سن فرد هست چون که در زیر۲۰ سال به ندرت شاهد سرطان سینه هستیم. وراثت و ژنتیک هم در بروز این بیماری تأثیر گذار است، ژن های خاصی در بعضی افراد وجود دارد که مشهورترین آنها به اصطلاح باراکا بوده و ژن باراکا مثبت «BRC۱-BRCR۲» در اشخاص شانس پیدایش سرطان سینه و همینطور سرطان رحم و تخمدان و به درجاتی سرطان معده را هم بالا می برد.
وی با اعلان اینکه خانم هایی که اصلا ازدواج نکردند و یا پس از ازدواج فرزندی به دنیا نیاورده اند، هم بیشتر در معرض سرطان سینه هستند، اظهار داشت: شیردهی یک فاکتور جلوگیری کننده از سرطان سینه است، البته مفهوم این مورد بدین مفهوم نیست که مادری که به فرزند خود شیر می دهد گرفتار سرطان سینه نخواهد شد، آمارها نشان داده اند مادرانی که فرزندان آنان از شیرشان تغذیه می کند کمتر به سرطان سینه گرفتار می شوند.
ممقانی با اعلان اینکه نژاد سفید پوست بیشتر از سایر نژادها گرفتار سرطان سینه می شوند، اظهار داشت: فاکتور بعدی، تغذیه است. مبتلا شدن به سرطان سینه در اشخاصی که رژیم های غذایی پرچرب داشته و همینطور مصرف سیگار و الکل دارند، به مراتب بالاتر است.
وی اظهار داشت: خانم ها نزدیک دوران یائسگی برای جلوگیری از مسائل در رابطه با یائسگی مثل گر گرفتگی و… برای درمان از جایگزین هورمونی یا HRT استفاده می نمایند که این امر هم شانس پیدایش سرطان سینه را بالا می برد. همینطور مصرف قرص های ضد بارداری، به سبب این که حاوی ترکیبات هورمونی استروژن و پروژسترون هستند احتمال به وجود آمدن سرطان سینه را بیشتر می کند.

راه های تشخیص زود هنگام سرطان پستان
فوق تخصص جراحی قفسه صدری اظهار داشت: طبق مطالعاتی که در دنیا انجام شده، در طول دهه های گذشته آن چیزی که سبب بهبود فرایندهای درمانی می شود بهبود سروایول مریض است، سروایول یعنی «میزان بقا پس از پیدایش بیماری، فاصله زمانی که یک بیماری به وجود می آید تا درمان آن، که منجر به بهبود کامل مریض می شود»، که به نوبه خود مرتبط می باشد با پیدایش زود هنگام بیماری؛ و مهم ترین فاکتور در تشخیص زود هنگام سرطان سینه، غربالگری است.
وی اظهار داشت: در بعضی بیمارستان ها مثلاً در بیمارستان ولیعصر تبریز، از سال ۹۹ مجموعه غربالگری تاسیس شده است که مهم ترین قدم در یافتن زود هنگام انواع سرطان سینه است. در این مرکز تمامی رجوع کنندگان به صورت مجانی غربالگری می‎شوند وبر اساس علائم و یافته ها هنگام معاینه همینطور طبق پرسش نامه ای که توسط بیمار پر می شود، به آنها خدمات عرضه می شود.
وی افزود: غربالگری و استفاده از روش های مامو گرافی، بخصوص ماموگرافی های دیجیتال طبق نظر پزشک معالج هم در بحث تشخیص، درمان های زود هنگام و نظام بقا یا همان سروایول مریض می تواند فاکتور اصلی در بهبود کیفیت بررسی سرطان سینه باشد.

تنها درد را ملاک مراجعه به مراکز غربالگری قرار ندهید
ممقانی اظهار داشت: بانوان در هنگام مراجعه، بیشتر از درد سینه شاکی هستند و مهم ترین علت رجوع را فقط به این درد اختصاص می دهند. درحالیکه طبق آموزش هایی که در مراکز غربالگری به بانوان عرضه می شود، نباید تنها به درد جهت رجوع اکتفا کنند، بلکه پیدا کردن احتمالی توده ها یا سفتی های موضعی در بافت سینه هم بسیار شایان توجه است.
وی اظهار داشت: گاهی بانوان زمانی رجوع می کنند که تومورها کاملا پیشرفت کرده اند و در برخورد با این پرسش که علت رجوع دیرهنگام شما چه بوده است پاسخ می دهند که هیچ نوع دردی احساس نکردیم، پس بانوان نباید تنها درد را ملاک مراجعه به مراکز درمانی قرار دهند بلکه خود هم در منزل غربالگری را با بررسی وجود توده های قابل لمس انجام دهند که این کار را باید از سن ۲۵ سالگی انجام دهند و بهترین زمان خودآزمایی سه تا پنج روز بعد اتمام دوره قاعدگی ماهانه است.

جراحی های زیبایی پستان میتواند عاملی در ایجاد سرطان سینه باشد؟
متخصص اظهار داشت: عمل های جراحی سینه به دو دسته عمده تقسیم می شوند، جراحی هایی برای کوچک کردن سینه به خاطر حجم بالای سینه که بانوان را گرفتار گردن درد، پیدایش دیسک گردن، کمردرد، تنگی نفس، مسائل قلبی و… می کند، به انجام می رسد و بخش دیگر این جراحی که فقط زیبایی است. نوع دیگر جراحی زیبایی پستان، بزرگ کردن سینه است که در هر دو گروه، هیچگونه خطری برای افزایش سرطان سینه وجود ندارد.
وی ادامه داد: مواردی که بیمار برای کوچک کردن حجم سینه رجوع می کند بیشتر در راستای کاهش سرطان سینه است چون که مقدار زیادی از بافت سینه برداشته میشود بنابراین اگر بافتی بوده که در آن جا سرطان ایجاد شود بخاطر حذف بافت، خطر مبتلا شدن کاهش پیدا می کند.

شایع ترین نوع سرطان سینه در ایران
ممقانی اظهار داشت: توده های سینه به دو دسته کلی تقسیم می شوند. دسته اول توده های توپر یا گوشتی و توده های کیستیک حاوی محتوی مایع هستند و دسته دوم، توده های گوشتی که در سینه ایجاد می شوند که ۹۵ درصد خوش خیم بوده و فقط پنج درصد بدخیم هستند.
وی اشاره کرد: بانوان در معاینات اولیه نباید روحیه خویش را ازدست بدهند بلکه با رجوع زود هنگام و تشخیص بموقع، کیفیت روند درمان خویش را بهبود ببخشند.
وی اظهار داشت: در مورد پنج درصد بدخیم هم برحسب شرایط توده و نمونه برداری های انجام شده، روند درمان شروع می شود. از نظر آماری سرطان سینه خوشبختانه اگر در مراحل اولیه درمان گردد حدود۹۰ درصد بهبود پیدا می کند.
ممقانی اظهار داشت: نام سرطان منجر به ترس کاذب در افراد می شود، بطوریکه افراد برای فرار از بیماری، رجوع خویش را به تاخیر می اندازند. در بحث سرطان سینه، تشخیص زود هنگام بیماری مساویست با بهتر شدن آینده درمان، و هرچه قدر این بیماری د رمراحل اولیه تشخیص داه شود به مراتب نتیجه درمان بهتر خواهد بود.
وی اظهار داشت: سفارش ما به بانوان گرامی اینست که بحث توده های سینه را جدی بگیرند و به محض، هرگونه تغییری در رنگ پوست و شرایط جسمی به وجود آمده در بافت سینه، حتما به مراکز غربالگری رجوع کنند.
ممقانی اظهار داشت: سرطان سینه در واقع برحسب زمانیکه پزشک معالج تشخیص می دهد و زمانیکه خود مریض رجوع می کند به چهار دسته تقسیم می شود. وقتی مریض در مرحله اول رجوع می کند می توانیم بگوییم درمان کامل خواهد بود و مرگ ومیری اتفاق نمی افتد و آن زمانی است که فقط تومور بوده و به زیر بغل و بخش های دیگر تهاجمی نداشته است.
وی اظهار داشت: اما مرحله چهار، موقعی که تومور به حدی رشد کرده که به اصطلاح متاستاز گفته می شود و به سایر ارگان های دور دست مثل کبد، ریه، مغز، استخوان و… تهاجم داشته است. که دراین مورد میزان بقا به زیر ۳۰ درصد می رسد که این بقا تنها شامل خود فرد نمی شود چون که بقای خانواده بسته به این مادر است.

سرطان پستان در مردان
ممقانی اظهار داشت: علت به وجود آمدن سرطان سینه در مردان وجود بافت پستان است که رشد جزئی دارد. مردان در دنیا یک درصد سرطان سینه را به خود اختصاص دادند و متاسفانه در ایران حدود ۲تا ۲/۵ درصد، سرطان سینه هم در مردان مشاهده شده است که علایم رجوع آقایان هم مانند بانوان است.

مدیرعامل بیمارستان بهبود تبریز هم از اقدامات آموزشی و پیشگیری مجانی این بیمارستان در مقابله با سرطان اظهار داشت: در این بیمارستان کار های زیادی در این جهت انجام داده که برای پیش برد هرچه بهتر این اقدامات و آگاه سازی بانوان نیازمند یاری مسؤلان و به خصوص تبلیغات گسترده در صدا و سیما هستیم.
بهمن ذیجاه اظهار داشت: طرح پیش گیری از سرطان سینه سال هاست در این بیمارستان شروع شده و بانوان تحت معاینات مجانی قرار گرفته و آموزش های لازم جهت پیشگیری عرضه شده است. با تشکیل درمانگاه مجانی در این بیمارستان بانوان با مراجعه به این بخش از خدمات بهره برده و راهنمایی های لازم را دریافت می کنند تا با آموزش هایی که می گیرند بتوانند خویش را چک کنند اما برای همه این ها، خدمات تکمیلی مانند سونوگرافی، ماموگرافی نیاز است.
وی با تأکید بر این که با بهبود سبک زندگی بانوان سلامت جامعه تضمین می شود، اظهار داشت: از سال ۸۵ که این پایش در بیمارستان بهبود آغاز به کار کرده حدود ۳۰۰ هزار نفر تحت معاینه، آموزش و خدمات تکمیلی قرار گرفتند.
وی اشاره کرد: آمار نشان میدهد از هر هفت خانم، متاسفانه یک نفر مبتلا به سرطان سینه می شود و این امر نیازمند توجه ویژه است، چون که ابتلای یک مادر در منزل به سرطان سینه و عدم درمان بموقع این مادر منجر به فاجعه در آن خانواده می شود.
ذیجاه اظهار داشت: متاسفانه این سرطان بسیار شایع بوده و عوامل مختلفی می توانند سبب سرطان سینه شود مانند عوامل ژنتیکی، تغذیه، سبک غلط زندگی و آلودگی هوا، استرس و….
وی اظهار داشت: مرحله اول درمان سرطان سینه، بحث پیشگیری است و این امر منجر شده که مرگ ومیر بسیار پایین باشد و ما هم در این جهت درمانگاهی را راه اندازی کردیم تا به قشر تأثیر گذار و پر اهمیت جامعه که بانوان هستند خدمتی عرضه کنیم؛ تشخیص بموقع سرطان سبب حفظ بنیان خانواده ها می شود.
وی در مورد مشکلات فرهنگی موجود در جامعه در رابطه با سرطان سینه، اظهار داشت: مادری سراغ دارم که بخاطر خجالت و عدم مراجعه به موقع بیماری اش به مرحله زخم باز رسیده بود، حتی دختر ۱۶ ساله ای داشتیم که پستان وی تحت عمل جراحی قرار گرفت.
وی اظهار داشت: در اوایل برای نوشتن نام بیماری بعنوان سرطان سینه گرفتار مشکلات و انتقاداتی بودیم که بنویسید سینه، اما با اصرارها در خصوص اینکه فرد باید بداند که این عضو با سینه متفاوت بوده و تفاوت بار معنایی دارد و امکان دارد فرد توجیه نشود و سلامت مردم بیشتر از این مسائل، ارزش دارد.