یافته محققان استرالیایی؛ نداشتن خواب عمیق و کافی خطر زوال عقل را زیاد می کند

به گزارش طب اصیل، طبق برآورد محققان، هر سه ثانیه یک نفر در جهان به زوال عقل مبتلا می شود. خواب ناکافی یک عامل خطر قابل تغییر مبتلا شدن به زوال عقل است.

به گزارش طب اصیل به نقل از مهر به نقل از مدیکال نیوز، یک مطالعه جدید نشان داده است که کاهش ۱ درصدی خواب عمیق در هر سال برای افراد بالای ۶۰ سال برابر با ۲۷ درصد افزایش ریسک ابتلاء به زوال عقل است.
در حال حاضر بیشتر از ۵۵ میلیون نفر در سراسر دنیا با زوال عقل زندگی می کنند و محققان تخمین می زنند که هر سه ثانیه یک نفر در جهان به زوال عقل مبتلا می شود.
از آنجاییکه پیشبینی می شود تا سال ۲۰۵۰ تعداد افراد مبتلا به زوال عقل به ۱۵۳ میلیون نفر برسد، محققان سخت تلاش می کنند تا راه های بیشتری برای کاهش خطر ابتلاء به این بیماری عصبی در افراد بیابند.
بسیاری از محققان اعتقاد دارند که خواب ناکافی یک عامل خطر قابل تغییر برای زوال عقل است.
برای این مطالعه، محققان دانشگاه موناش در ملبورن استرالیا داده های ۳۴۶ شرکت کننده بالای ۶۰ سال را بررسی کردند. محققان گزارش دادند که به صورت متوسط میزان خواب عمیق هر شرکت کننده در فاصله بین دو مطالعه کاهش پیدا کرد که نشان دهنده از دست دادن خواب با موج آهسته به علت افزایش سن است.
دانشمندان همینطور شرکت کنندگان در مطالعه را از زمان دومین مطالعه خواب تا سال ۲۰۱۸ دنبال کردند و به دنبال تشخیص زوال عقل بودند.
دکتر «متیو پاس»، دانشیار دانشکده علوم روانشناسی موناش و محقق ارشد، اظهار داشت: «واکنش به شیوع فزاینده زوال عقل یکی از بحرانی ترین چالش های زمان ما است.»
او اظهار داشت: «از آنجاییکه ما هیچ درمان آسانی برای متوقف کردن یا معکوس کردن دائمی زوال عقل نداریم، علاقمند به درک راه هایی هستیم که در وهله اول میتوان از زوال عقل پیشگیری کرد.»
وی اضافه کرد: «ما علاقه مند بودیم تا دریابیم که چگونه روال خواب با افزایش سن تغییر می کند و آیا تغییرات خواب با افزایش سن با خطر زوال عقل مرتبط می باشد یا خیر.»
پس از تجزیه و تحلیل، تیم تحقیقاتی در مجموع به ۵۲ مورد زوال عقل پی برد.
پاس می گوید: «ما می دانیم که خواب عمیق برای مغز فرد سالخورده حیاتی می باشد. به حذف ضایعات متابولیک از مغز و همینطور تثبیت خاطرات کمک می نماید. همینطور به محافظت در مقابل سایر عوامل خطر زوال عقل مانند فشار خون بالا کمک می نماید. بنابراین، ما تعجب نکردیم که کاهش بیشتر خواب عمیق با خطر بالاتر زوال عقل مرتبط می باشد.»
دکتر پاس اظهار داشت: «این یافته ها نیاز بزرگسالان به اولویت خواب خوب را بعنوان بخشی از یک سبک زندگی سالم تقویت می کند.»

منبع: