راستی من واقعا چند ساله هستم؟ این آزمایش ها سن بیولوژیکی من را اندازه گیری کردند

به گزارش طب اصیل، فرارو نوشت: با صرف هزینه چند صد دلاری آزمایش های خانگی نشان می دهند که قادر هستند میزان پیری شما و اندام های تان را اندازه گیری کنند.
«دومینیک موزبرگن» خبرنگار «وال استریت ژورنال» در آزمایشی برای تعیین سن بیولوژیکی اش از تست های سن فروخته شده توسط لابراتوار های Tally Health، Elysium و Novos بهره برد.
خبرنگار «وال استریت ژورنال» در رابطه با تجربه خود از تعیین سن بیولوژیکی اش می نویسد: “راستی من چندساله هستم؟ برای فهمیدن این مورد آب دهان ام را در لوله ای ریختم و نمونه برداری را با استفاده از سواب درون دهان ام انجام دادم و منتظر ماندم تا بفهمم. من نمونه هایم را از راه پست برای سه شرکت ارسال کردم و آنان وعده دادند که سن بیولوژیکی ام را برپایه اصلاحات شیمیایی DNA ام به من خواهند گفت.
آن شرکت ها اشاره کردند که نتایج نه برپایه زمان تولدم بلکه برپایه میزان پیری سلول ها و اندام هایم خواهند بود. هزینه هر آزمایش چند صد دلار بود. شرکت هایی که این آزمایش را انجام می دهند اشاره کردند می توانند به متقاضیان کمک کنند تا در مورد سلامت خود بهتر تصمیم گیری نمایند. آن شرکت ها هم چنین مکمل های بهداشتی می فروشند که به قول کارکنان شان می توانند به مبارزه با پیری یا کُند کردن روند آن کمک کنند. این آزمایش ها مبتنی بر متیلاسیون DNA هستند.
الگوهای متیلاسیون با افزایش سن تصادفی تر می شوند. دانشمندان نمی دانند که آیا تغییرات متیلاسیون سبب پیری می شود یا خود ناشی از پیری هستند. محققان پیری فکر می کنند که سن بیولوژیکی می تواند پیشبینی کننده دقیق تری برای طول عمر و بیماری های در رابطه با افزایش سن باشد. آنان امیدوار هستند که بتوانند ثابت کنند تغییر در رژیم غذایی، ورزش و سایر تغییرات سبک زندگی یا داروهایی که تقلید کننده موارد مذکور هستند بتوانند سن بیولوژیکی را تغییر دهند.
دکتر «داگلاس وُن» مدیر موسسه طول عمر در دانشگاه نورث وسترن که به شرکتهای آزمایش کننده وابسته نیست می گوید: «همگرایی در درک بیش تر از علم پیری و توانایی اندازه گیری سن بیولوژیکی وجود دارد». چندین دهه است که دانشمندان کوشیده اند سن بیولوژیکی را محاسبه کنند. آزمایش هایی که در اوایل دهه ۲۰۰۰ میلادی عرضه شدند تلومرها یا توالی های DNA در پایان کروموزوم های افراد را اندازه گیری کردند. با افزایش سن تلومرها کوتاه می شوند اما آزمایش های در ارتباط با سن بیولوژیکی که طول تلومرها را اندازه گیری می کنند تا حد زیادی دقیق نیستند.
به نظر می آید آزمایش های جدیدتر مبتنی بر متیلاسیون DNA پیری را بهتر اندازه گیری می کند. شرکت ها آزمایش هایی را توسعه داده اند که متیلاسیون DNA را اندازه گیری می کند فرآیندی مولکولی که امکان دارد با پیری مطابقت داشته باشد. محققان پیری آنچه را که ساعت متیلاسیون DNA می نامند برای ردیابی این تغییرات بوجود آورده اند. ساعت ها با مقایسه الگوهای متیلاسیون DNA یک فرد با سایر افراد سن بیولوژیکی را پیشبینی می کنند.
«بیل فریمن» استادی که پیری را در بنیاد تحقیقات پزشکی اوکلاهما مطالعه می کند می گوید: «این مدلها ابزارهای تحقیقاتی خوبی هستند اما ما در مرحله ای قرار نداریم که افراد بتوانند از آن مدلها برای نظارت بر سلامت خود یا بهبود آن استفاده کنند».
خبرنگار «وال استریت ژورنال» می افزاید: سه آزمایشی که من انجام دادم الگوهای متیلاسیون DNA را به روش های مختلف اندازه گیری کردند. Tally Health آزمایش را با دریافت مبلغ ۲۹۹ دلار همراه با سفارش برای عضویت با هزینه ۱۹۹ دلاری در هر ماه انجام داد. اعضای به عضویت درآمده با پرداخت آن مبلغ به صورت منظم آزمایش های متیلاسیون DNA، سفارش های شخصی در رابطه با تغییرات سبک زندگی برپایه نتایج متیلاسیون و یک مکمل روزانه برای طول عمر را دریافت می کنند.
این مکمل حاوی کلسیم آلفا کتوگلوتارات و فیستین است که مطالعات روی حیوانات نشان داده می تواند طول عمر را افزایش دهد یا سلامتی را بهبود بخشد. اعضای Tally می توانند مکمل دوم حاوی بربرین را خریداری کنند که مطالعات حیوانی نشان داده است می تواند طول عمر را افزایش دهد و عملکرد متابولیک را بهبود بخشد. Tally اثر بخشی مکمل ها را در انسان ها آزمایش نکرده است.
آن شرکت اعلام نموده که از داده های کارآزمایی بالینی به منظور تعیین دوزهای ایمن برای هر عنصر بهره برده است. سازمان غذا و داروی امریکا مکمل ها را نه بعنوان دارو بلکه بعنوان غذا تنظیم کرده است. در نتیجه، این مکمل ها قبل از فروش مورد آزمایش قرار نمی گیرند و شرکت ها ملزم به اثبات ایمنی یا اثربخشی آنها نیستند.
«اریک مارکوتولی» مدیر اجرایی Elysium به من اظهار داشت که افراد می توانند یک یا دو بار در سال آزمایش ۲۹۹ دلاری آن شرکت را انجام دهند. آن شرکت به افراد سفارش می کند پیش و بعد از آغاز مصرف مکمل یا ایجاد تغییرات دیگر در روال سلامت شان این آزمایش را انجام دهند که پیشبینی سن بیولوژیکی و تخمین سن اعضای مختلف و سیستم های بیولوژیکی را عرضه می دهد.
مکمل های Elysium که هزینه هر بطری آن بدون اشتراک ۶۰ تا ۹۰ دلار است حاوی اسیدهای چرب اُمگا – ۳ برای سلامت مغز و نیکوتین آمید ریبوزید نوعی ویتامین ب ۳ است که سلول ها از آن برای تولید ماده شیمیایی به نام NAD+ استفاده می نمایند و به منظور پیری سالم به مکمل افزوده شده است. آزمایش روی حیوانات نشان داده است که افزایش سطح NAD+ که با افزایش سن کاسته می شود سبب بهبود سلامت می شود. Elysium اشاره کرده که مکمل های آن شرکت در آزمایش های بالینی درحال بررسی هستند.
نتیجه مطالعه ای که در سال ۲۰۱۷ میلادی بر روی ۱۲۰ نفر انجام شد تایید نمود که مواد تشکیل دهنده مکمل آن شرکت بی خطر بوده و سطح NAD+ را افزایش داده است. شرکت Novos که برای آزمایش خود ۳۴۹ دلار دریافت کرد سه نتیجه را به من عرضه داد: سرعت پیری من (که به قول شرکت دقیق ترین اندازه گیری در بین سه بررسی صورت گرفته بود) هم چنین طول تلومر و سن بیولوژیکی ام. نرخ پایین تر از رقم میانگین نشان دهنده سرعت پایین تر پیر شدن و هم چنین خطر کمتر مرگ و مبتلا شدن به بیماری های در رابطه با سن نسبت به افراد عادی در حدود سن من است در حالیکه عدد بالاتر نشان دهنده خطر بالاتر است. نتیجه من ۰.۸۲ شد.
«دانیل بلسکی» اپیدمیولوژیست دانشگاه کلمبیا که به شرکت Novos وابستگی ندارد می گوید: «این رقمی بسیار پایین برای چنین آزمایشی بوده است». در ابتدا می توانستم احساس رضایت کنم اما Novos تخمین سن بیولوژیکی استانداردتری هم ارائه نمود. نتیجه آن بود که من ۴۱ساله بودم. این در حالیست که آزمایش Tally سن بیولوژیکی من را ۳۳ سال و Elysium سن بیولوژیکی ام را نزدیک به ۳۴ سال اعلام نمود اما اشاره کرده بود که قلب ام ۳۲ساله و کبد و مغزم ۴۳ساله هستند.
این در حالیست که من در ماه مه سالجاری میلادی تولد ۳۶ سالگی ام را جشن گرفتم. شرکت Novos در بسته اعلام نتایج ام نوشته بود که می توانم پیری را از راه خوردن گوشت کم تر و ورزش منظم کُند سازم. هم چنین، آن شرکت سفارش کرده بود که دو مکمل که به قیمت های ۴۴ دلار و ۱۰۹ دلار در هر جعبه به فروش می رساند را مصرف کنم اولی حاوی نیکوتین آمید مونونوکلئوتید است که می تواند در بدن به NAD+ تبدیل گردد در حالیکه دومی یک مکمل طول عمر حاوی کلسیم آلفا کتوگلوتارات و فیستین است.
شرکت Novos سفارش کرد که یک یا دو بار در سال آزمایش تخمین سن بیولوژیکی را انجام دهم تا ببینم آیا این تغییرات سبب بهبود نمره پیری من شده است یا خیر. شرکت Novos به من اعلام نمود که مکمل های خویش را در مطالعه ای روی حدود ۴۰ نفر آزمایش کرده و درحال برنامه ریزی آزمایش های بالینی بیش تری با گروههای بزرگتری از افراد است. «مت کبرلین» زیست شناسی که در رابطه با سازوکارهای پیری تحقیق کرده می گوید: «مکمل ها اگر به صورت دقیق روی افراد آزمایش نشده باشند نمی توانند ایمن و موثر در نظر گرفته شوند».
او می گوید: «هیچ مدرکی در خصوص آن که هیچ یک از این مکمل سبب افزایش طول عمر می شوند وجود ندارد». او که به شرکت Novos مشاور عرضه می دهد اما می گوید محصولات آن شرکت را تایید نمی کند اشاره نمود که آزمایش های متیلاسیون DNA را امتحان کرده و سن بیولوژیکی او را در محدوده ۳۶ تا ۵۹ اعلام نموده اند این در حالیست که او ۵۲ساله است. او می گوید: «این آزمایش ها صرفاً برای سرگرم شدن ارزش امتحان دارند».
۲۲۷۲۲۷

منبع: