عضو کمیسیون بهداشت مجلس؛ پشتیبانی از زوجین نابارور کافی نیست، انتقاد از بیمه ها

طب اصیل: عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، نرخ رشد جمعیت کشور را ۱.۶ درصد عنوان نمود و اظهار داشت: برای پشتیبانی از زوجین نابارور سرانه بیمه ها باید افزایش یابد.

به گزارش طب اصیل به نقل از مهر، محمدنعیم امینی فرد، با یادآوری وجود سه میلیون زوج نابارور در کشور با انتقاد از اینکه بیمه ها حمایت مناسبی از زوجین نابارور ندارند، اضافه کرد: به علت عدم اختصاص سرانه اندک به بیمه ها و تکالیف زیاد آنها از توانمندی کافی برخوردار نیستند و نمی توانند هزینه درمان پایدار را متقبل شوند.
وی ادامه داد: هر چند هزینه درمان ناباروری در مقیاس جهانی پایین است اما در مقابل متوسط سرانه اقتصاد کشور بسیار بالا است زیرا داروهای ناباروری بسیار گران قیمت و تحت پوشش بیمه ها نیستند.
امینی فرد اضافه کرد: از سویی جراحی ها و روش های مختلف مانند اهدای جنین تحت پوشش بیمه نیستند و علت آن عدم توانمندی بیمه ها است.
وی با یادآوری سرانه اندک و ناچیز بیمه ها، خاطرنشان کرد: بیمه ها با این سرانه اندک نمی توانند انجام وظیفه کنند و از طرفی افزایش تکالیف و وظایف زمینه بروز مشکلات زیادی را برای آنها فراهم نموده است؛ برای پشتیبانی از زوجین نابارور نیاز است مانند اغلب کشورها سرانه بیمه ها را افزایش داد البته تمامی جمعیت روستایی تحت پوشش مجانی بیمه قرار دارند و همینطور تنها ۲ درصد کارکنان دولت حق بیمه پرداخت می کنند و ۵ درصد مابقی را دولت می پردازد.
امینی فرد اضافه کرد: البته ردیف های متمرکزی در جهت اجرای سیاست های جمعیتی برای پشتیبانی از زوجین نابارور پیش بینی شده است و بر مبنای آمار ۸۵ درصد تعرفه دولتی را می توان از این طریق تامین کرد که این گام مهمی است البته با عنایت به منابع ناپایدار بیمه ها تا زمانی که نرخ مشارکت مردم در بیمه به نرخ معقولی نرسد نباید امیدی به رفع مشکلات بیمه ها داشت.
وی با اشاره به اینکه وزارت بهداشت تلاش جدی برای توسعه بلوک های زایمانی داشته است، اظهار داشت: بخشی از درمان ناباروری در این بلوک ها انجام می گردد.
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با تاکید بر اینکه افزایش سن ازدواج عاملی موثر در بروز ناباروری است، خاطرنشان کرد: عوامل اقتصادی و فرهنگی در افزایش سن ازدواج موثر بوده و از طرفی ازدواج ها هم ناپایدار است.
وی با انتقاد از اینکه جمعیت کشور به سرعت به سمت پیری پیش می رود، اضافه کرد: نرخ رشد جمعیت حدود ۱.۶ درصد است؛ به صورت قطع افزایش تعداد زوجین نابارور زمینه کاهش نرخ موالید را فراهم می کند.