معاون وزیر بهداشت اعلام کرد مرگ سالانه ۴۰ هزار ایرانی در حوادث، خرید ۶بالگرد امدادی با وجود تحریم ها

طب اصیل: معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت با اشاره به اینکه سالانه ۴۰ هزار ایرانی در حوادث مختلف جان خویش را از دست می دهند، اظهار داشت: امروز شاهد رونمایی از شش بالگرد امدادی هستیم که با وجود مشکلات زیاد همچون اعمال تحریم ها موفق به خریداری آنها شده ایم. این بالگردها دست دوم بوده و از کشورهای اروپایی خریداری شده اند.
به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا، دکتر علی صدرالسادات در مراسم افتتاح مرکز اورژانس هوایی کشور که امروز شنبه – پنجم خرداد در فرودگاه هوایی پیام کرج برگزار شد، اظهار نمود: سالانه ۴۰ هزار ایرانی در حوادث مختلف که عمده آن حوادث ناشی از تصادفات رانندگی است، جان خویش را از دست می دهند.
وی ادامه داد: با وجود اقدامات صورت گرفته برای اصلاح جاده ها، ایمن سازی خودروها و ترویج فرهنگ رانندگی هنوز هم آمار مرگ و میر هموطنان در حوادث بالا است. ایران جزو ۲۰ کشور بزرگ دنیاست که پهنه آن بیابان، کوه، دشت، ساحل و… را شامل می گردد که همین خصوصیت های جغرافیایی، عرضه خدمات امداد زمینی را با دشواری هایی مواجه می کند. بنابراین شرایط اقتضا می کند که امکانات اورژانس هوایی کشور افزایش یابد.
معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت، اضافه کرد: توسعه خدمات امداد هوایی در کشور در جهت اجرای طرح تحول سلامت انجام می گردد. امروز هم شاهد رونمایی از شش هلی کوپتر امدادی هستیم که علی رغم مشکلات زیاد همچون اعمال تحریم ها موفق به خریداری آنها شده ایم. این بالگردها دست دوم بوده و از کشورهای اروپایی خریداری شده اند.
معاون وزیر بهداشت اظهار داشت: هم اکنون ۹۰ درصد اورژانس هوایی دنیا از این نوع بالگردها در امداد هوایی استفاده می نمایند. شاید این بالگردها به اندازه بالگردهای امدادی برخی کشورها به روز نباشند اما نیاز کشور در این حوزه را رفع می کنند. بدون شک شش بالگرد جوابگوی نیاز کشور در بحث امداد هوایی نیست اما امیدواریم تعداد این بالگردها بزودی افزایش یابد.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای افتتاح یک مرکز اورژانس هوایی کشور بامداد امروز شنبه پنجم خرداد وارد البرز شد. وی در این مراسم از سه فروند بالگرد پیشرفته اورژانس هوایی رونمایی خواهد نمود.