درمان عفونت گوش نوزاد بدون آنتی بیوتیک

طب اصیل: عفونت گوش در نوزادان مشکل شایعی است که معمولا نگران کننده نیست.

به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا، در خیلی از موارد برای درمان عفونت گوش در نوزادان نیازی به مصرف آنتی بیوتیک نیست و با درمان های خانگی از قبیل مصرف استامینوفن، نوشیدن مایعات و کمپرس گرم قابل درمان است.

درمان عفونت گوش در نوزادان به نوع و شدت آن بستگی دارد. پزشک ممکن است برای برخی عفونت ها همچون عفونت حاد گوش خارجی استفاده از قطره گوش را سفارش کند اما در خیلی از موارد سیستم ایمنی نوزاد قادر به مقابله با این عفونت است.

مصرف آنتی بیوتیک ها با عوارض جانبی همراه است. حدود ۱۵ درصد کودکان دچار اسهال و استفراغ می شوند و در بیش از پنج درصد کودکان مصرف آنتی بیوتیک ها با واکنش های حساسیت زا همراه است.

حدود ۶۰ درصد کودکان حدودا بعد از ۲۴ ساعت از زمان مبتلا شدن به عفونت گوش احساس بهتری دارند. این آمار در مدت چند روز به ۸۰ تا ۹۰ درصد افزوده می شود. هر چند در صورتیکه بعد از در این مدت عفونت گوش وضعیت بهتری پیدا نکرد پزشک مصرف آنتی بیوتیک ها را سفارش می کند.

پزشکان معمولا به والدین سفارش می کنند مدت دو تا سه روز از کودک مراقبت های لازم را داشته باشند تا سیستم ایمنی بدون نیاز به دریافت آنتی بیوتیک با عفونت گوش مقابله کند.

به گزارش مدیکال نیوز تودی، این اقدامات درمانی شامل موارد زیر است:

– سفارش به مصرف استامینوفن برای تسکین درد و تب

– استفاده از کمپرس گرم

– نوشیدن مقدار کافی مایعات