سخنگوی وزارت بهداشت: دستورالعمل فرآوری مجدد و ایمن وسایل پزشکی مبتنی بر اصول علمی است

طب اصیل: سخنگوی وزارت بهداشت اظهار داشت: وزارت بهداشت در حفظ سلامت مردم به هیچ وجه کوتاهی نخواهد کرد و در زمینه وسایل جراحی هم این وسایل با ایمن سازی و استریل، مجدد استفاده می شوند.
به گزاش ایسنا، دکتر ایرج حریرچی شب گذشته در یک گفتگوی زنده خبری، درمورد دستورالعمل فرآوری مجدد و ایمن وسایل پزشکی، تصریح کرد: این بخشنامه جدید نیست و هیچ اتفاق خاصی رخ نداده است. بخشنامه فعلی نیز، جمع بندی از بخشنامه های چند دهه گذشته است.

حریرچی با اشاره به اینکه وسایل اصلی جراحی در اتاق عمل مانند قیچی، پنس و سایر ابزارها، وسایلی دائمی هستند و برای هر بار استفاده استریل شده و سال ها مصرف می شوند، عنوان کرد: در کشور آمریکا که سازنده اصلی وسایل جراحی است، از سال ۱۹۷۰ یعنی بیش از ۵۰ سال پیش تاکنون، جهت استفاده چندباره برخی وسایل بعد از استریل کردن آنها دستورالعمل دارند.

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به پایه علمی این دستورالعمل خاطرنشان کرد: بخشنامه فعلی مبتنی بر اصول علمی است و سلامت همه مردم اولویت اصلی و نخست وزارت بهداشت و انجمن های علمی به شمار میرود و بخشنامه فعلی جمعبندی از بخشنامه های چند دهه گذشته است. همینطور انجمن های علمی پزشکی با ارسال نامه های رسمی، درخواست صدور مجوزهای جدید جهت استفاده مجدد از این وسایل مطابق استاندارد علمی را داشته اند. علاوه بر این، دکتر فاضل هم که یکی از حاذق ترین جراحان کشور است، به صورت مکتوب درخواست استفاده بیشتر از برخی تجهیزات را عرضه داده است.

بنابر اعلام پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، حریرچی به برخی جوسازی ها درباره اجرایی شدن این دستورالعمل اشاره نمود و اظهار داشت: متاسفانه تعدادی از شرکت های خارجی و واردکنندگان تجهیزات که از این مساله منتفع هستند، این جو را به راه انداخته اند. علاوه بر آن، برخی رسانه ها هم تحت تاثیر القائات و جوسازی سودجویانه بعضی شرکت های واردکننده لوازم یکبار مصرف قرار گرفته و اخبار نادرستی را منتشر نموده اند. این در شرایطی است که تعدادی از افراد هم مخالفان حرفه ای هستند که با هر موضوعی بدون هیچ گونه تحقیقی صرفا مخالفت می کنند.

وی در انتها با اشاره به اینکه در کشور ما به ازای هر ۲۵ نفر، یک جراحی در سال داریم، تصریح کرد: مردم اطمینان خاطر داشته باشند که وزارت بهداشت در حفظ سلامت مردم به هیچ وجه کوتاهی نخواهد کرد و در زمینه وسایل جراحی نیز، این وسایل با ایمن سازی و استریل، مجدد استفاده می شوند.