ریکال داروی والزارتان تولیدی برخی تولیدکنندگان ایرانی بررسی فوریتی ۱۷ تولید کننده داخلی داروی والزارتان توسط سازمان غذا و دارو

طب اصیل: سخنگوی سازمان غذا و دارو درباره شرایط مصرف داروی ˮوالزارتانˮ در ایران و ریکال شدن آن در بازار دارویی کشور توضیح داد.
به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا، هفته ای که گذشت داروی “والزارتان” تولیدی یک شرکت چندملیتی دارویی که داروی رایج برای کنترل فشار خون است و به پیشگیری از نارسایی قلبی هم کمک می نماید، به دلیل داشتن یک ماده شیمیایی در ماده اولیه که احتمال مبتلا شدن به بیماری در افراد مصرف کننده را بالا می برد از بازار ۲۲ کشور جهان ریکال شد. تابحال این ریکال مختص ۲۱ بازار اروپایی به علاوه بازار بحرین بوده است ولی ظاهرا طبق آنچه سخنگوی سازمان غذا و دارو امروز اعلام کرد، این ریکال به بازار دارویی ایران هم رسیده است.

دکتر کیانوش جهانپور در این باره به ایسنا، اظهار داشت: در جریان آزمایش های بچ های API والزارتان یکی از عمدهترین تأمین کنندگان API این دارو یعنی شرکت چینی ژیجیانگ هواهای فارماکوتیکالز، این شرکت و همینطور آژانس دارویی اروپا (EMA) اعلام نموده که ناخالصی با احتمال تولید مشکلات بعدی در مصرف کننده در API تولیدی این شرکت تولید کننده ماده موثره این دارو در نتیجه یک تغییر در فرایند تولید رخ داده است.

سخنگوی سازمان غذا و دارو درباره شرایط مصرف این دارو در ایران و احتمال ریکال شدن آن در بازار دارویی ایران عنوان کرد: ریکال و جمع آوری این دارو فقط برای والزارتان تولید شده از مواد موثره و محصول خاص شرکت چینی مذکور است و طبیعتا فقط شامل محصول والزارتان شرکت هایی خواهد شد که ماده اولیه خویش را از این شرکت تامین کردهاند.

وی اضافه کرد: در بررسی های عاجل سازمان غذا و دارو، مشخص شد که از میان ۱۷ شرکت تولیدکننده والزارتان در ایران، هفت شرکت ماده اولیه خویش را از این شرکت تامین کرده اند و دستور ریکال و جمع آوری محصول والزارتان این هفت شرکت صادر شده و طبق فرآیند معمول ریکال از بازار دارویی جمع آوری و مرجوع خواهند شد.

سرپرست روابط عمومی سازمان غذا و دارو تصریح کرد: دستور ریکال صادر گردیده است و این دستور تنها متوجه والزارتان تولیدی هفت شرکت مورد اشاره بوده و داروی والزارتان تولیدی ۱۰ شرکت دیگر داخلی کماکان در بازار دارویی کشور در دسترس خواهد بود و مشکلی برای مصرف نخواهند داشت.