بسته اخبار اجتماعی ایسنا در پنجمین روز دی ماه؛ از آخرین اخبار اتوبوس حادثه علوم و تحقیقات تا سهم شهرداری در بودجه ۹۸

طب اصیل: اتوبوس حادثه «علوم و تحقیقات» معاینه فنی نداشت، لایحه بودجه ۹۸ تیر خلاص به ستون فقرات شهرداری ها، زمان ازدواج و حاملگی را به تاخیر نیندازید، دشواری اعمال قانون معاینه فنی بر موتورسیکلت ها و سهم چهار درصدی مشارکت ایران برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای احتیاط آمیز است تیتر برخی اخبار اجتماعی امروز ایسنا است.

به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا، اداره اخبار اجتماعی امروز (۵ دی ماه) حدود ۶۰ خبر را روی خروجی خود منتشر نموده است که مهمترین آنها در ادامه آمده است:

اتوبوس حادثه «علوم و تحقیقات» معاینه فنی نداشت/بی توجهی به بخشنامه استاندار

نواب حسینی منش -مدیرعامل ستاد معاینه فنی شهرداری تهران- اعلام نمود: اتوبوس حادثه دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات معاینه فنی نداشته است.

وی با اشاره به حادثه روز گذشته و مرگ ۱۰ نفر در دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات، اظهار نمود: به دنبال استعلام از سامانه سیمفا مشخص شد که اتوبوس واژگون شده ساخت شرکت شهاب تولید سال ۸۱ بوده است که متاسفانه اگرچه در سن فرسودگی قرار داشت اما معاینه فنی نداشته است.

“لایحه بودجه ۹۸” تیر خلاص به ستون فقرات شهرداری ها

مجید فراهانی -رئیس کمیته بودجه شورای شهر تهران- با اشاره به لایحه بودجه ۹۸ کشور که روز گذشته از طرف رئیس جمهور تقدیم مجلس شورای اسلامی شد، اظهار داشت: این لایحه تیر خلاص به شهرداری ها بود.

وی در مورد لایحه بودجه ۹۸ کشور که روز گذشته از طرف رئیس جمهور تقدیم مجلس شد، اظهار داشت: لایحه بودجه ۹۸ توسط رئیس محترم جمهور تقدیم مجلس شد؛ اما مرور کوتاهی به این لایحه نشان می دهد، باوجود حمایت های لفظی دولت از مدیریت شهری، در عمل شاهد احداث حصر حقوق شهرداری ها در بن بست بروکراسی دولتی هستیم.

مسیرهای دسترسی داخل واحد علوم تحقیقات به شدت ناایمن است

استاندار تهران با انتقاد از محورهای ناایمن دسترسی درون دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات، اظهار داشت: متأسفانه این مسیرها به شدت ناایمن بوده و شیب استانداردی ندارد.

به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا، انوشیروان محسنی بندپی در حاشیه دومین نشست مجمع جوانان استان تهران به حادثه واژگونی اتوبوس دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات تهران اشاره نمود و اضافه کرد: یک دفعه دیگر مراتب نگرانی و تاسف خودرا از حادثه تلخ واژگونی اتوبوس حامل دانشجویان دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات و درگذشت تعدادی از دانشجویان ابراز می کنم. متأسفانه برمبنای شناختی که از مسیر حادثه دارم این مسیر به شدت نا ایمن بوده و شیب استانداردی ندارد. همان گونه که بلافاصله سپس حادثه باز عنوان کردم استانداری تهران بعنوان مقام عالی دولت به مسئله ورود کرده و این حادثه را با جدیت و در نظر گرفتن ابعاد تخصصی پیگیری خواهدنمود.

زمان ازدواج و حاملگی را به تاخیر نیندازید

نسرین چنگیزی -رییس اداره سلامت مادران وزارت بهداشت- ضمن تشریح علل شایع مرگ ومیر مادران حامله در کشور و اقدامات انجام شده در جهت کاهش آن، در عین حال به زنان سفارش کرد که زمان ازدواج و حاملگی خودرا به تاخیر نیندازند.

دستور سازمان غذا و دارو برای جمع آوری فوری یک کپسول از داروخانه ها

سازمان غذا و دارو در اطلاعیه ای به معاونت های غذا و دارو دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور بر جمع آوری یک نوع از کپسول VigRX از داروخانه های سراسر کشور اصرار کرد.

پیشنهاد ۲۵ میلیونی معاونت جوانان برای «وام ازدواج»

محمد مهدی تندگویان -معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان- اظهار داشت: پیشنهاد این وزارتخانه برای وام ازدواج جوانان ۲۵ میلیون تومان بوده است اما این پیشنهاد مورد تصویب سازمان برنامه و بودجه قرار نگرفت.

وی با اشاره به پیشنهاد وام ۱۵ میلیونی در لایحه بودجه ۹۸ و نمایش آن به مجلس اظهار داشت: پیشنهاد وزارت ورزش برای وام ازدواج سال آینده ۲۵ میلیون تومان بود که مورد تصویب سازمان برنامه و بودجه قرار نگرفت و حالا مجلس باید در این مورد اعمال نظر کند.

درخواست تخصیص ۳ میلیارد دلار برای ایمن سازی۱۶۰هزار کلاس ناایمن

مهراله رخشانی مهر -رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور- با اشاره به وجود ۱۶۰ هزار کلاس درس ناایمن در سطح کشور خواهان تخصیص بودجه سه میلیارد دلاری تصویب شده در چارچوب برنامه ششم توسعه برای ایمن سازی مدارس شد.

وی با اشاره به اینکه حدود ۱۰۷ هزار مدرسه با ۵۳۰ هزار کلاس درس در کشور داریم اظهار نمود: از این میزان، ۳۰ درصد مدارس نیازمند مقاوم سازی و تخریب و بازسازی اند که به تفکیک می توان گفت ۱۸ درصد مدارس باید مقاوم سازی و ۱۲ درصد تخریب و مورد بازسازی قرار گیرند.

دشواری اعمال قانون معاینه فنی بر موتورسیکلت ها

حسین شهیدزاده -سرپرست شرکت کنترل کیفیت هوای تهران- با اشاره به اینکه در زمینه موتورسیکلت مشکلات بسیار زیاد است، اظهار داشت: هم اکنون دوربین های پلاک خوان، پلاک جلو را می خوانند این در حالیست که موتورسیکلت ها پلاک جلو ندارند، بنا بر این اعمال قانون معاینه فنی بر موتورسیکلت ها به صورت اتوماتیک دشوار است.

وی با اشاره به دو آلاینده ذرات معلق کوچکتر از ۲.۵ و ۱۰ میکرون در تهران اظهار نمود: طی پارسال غلظت متوسط ذرات معلق کوچکتر از ۱۰ میکرون از شروع پاییز تا ۲۷ آذر ۹۸.۱ بود. طی امسال این عدد به ۶۷.۱ رسید و حدود ۳۲ درصد کم شد. غلظت متوسط ذرات کوچکتر از ۲.۵ میکرون باز طی پارسال ۳۶.۰۶ بود که امسال با کاهش حدود ۲۶ درصدی به ۲۶.۸ درصد رسید.

سهم چهار درصدی مشارکت ایران برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای احتیاط آمیز است

مجید شفیع پور -استاد دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران- با اشاره به این که برنامه مشارکت ملی ایران برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای در کارگروه ملی تغییر اقلیم تهیه شده است، اظهار داشت: سهم چهار درصدی مشارکت ایران برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای احتیاط آمیز است و عدم اجرای این توافق نامه هیچ تنبیهی و آسیبی را برای کشور ما به دنبال ندارد.

سند مشارکت ایران برای کاهش گازهای گلخانه ای مغایر توسعه نیست

محمدصادق احدی -معاون سابق دفتر طرح ملی تعییرات آب و هوا سازمان حفاظت محیط زیست- با تاکید بر اینکه INDC (سند مشارکت ایران برای کاهش گازهای گلخانه ای) بر طبق اسناد مصوب دولت و کشور طراحی شده است، اظهار داشت: این برنامه به هیچ عنوان مغایر با برنامه های توسعه کشور نیست.

اتوبوس دانشگاه آزاد از سال ۹۱ وارد سن فرسودگی شده بود

سردار محمدرضا مهماندار -رییس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران- از پیگیری تصادف دانشگاه آزاد توسط سه تیم کارشناسی آگاهی داد و اعلام نمود که معاینه فنی اتوبوس حادثه دیده دانشجویان دانشگاه آزاد منقضی شده بود.

وی با اشاره به تصادف روز گذشته در دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات اظهار داشت: با عنایت به اینکه این تصادف ابعاد مختلفی دارد که باید تمام آنها در نظر گرفته شود، با هماهنگی دادستان تهران و دستور او سه تیم کارشناسی خبره برای این مساله تعیین کرده ایم.

به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا پربازدیدترین اخبار اجتماعی طی ۲۴ ساعت گذشته به شرح زیر است:

آخرین اسامی مصدومان و جانباختگان حادثه واژگونی اتوبوس واحد علوم و تحقیقات

فوت یکی دیگر از مصدومان حادثه اتوبوس دانشگاه آزاد/ شمار قربانیان ۱۰ تن شد

دلیل تیراندازی در خیابان جمهوری اعلام شد

زمان ازدواج و حاملگی را به تاخیر نیندازید

تندگویان: کاش به احترام دانشجویان عزای عمومی اعلام کنیم

اتوبوس حادثه «علوم و تحقیقات» معاینه فنی نداشت/بی توجهی به بخشنامه استاندار