علایم کم کاری و پرکاری تیروئید

به گزارش طب اصیل عضو هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل اظهار داشت: ضعف و خستگی شایع ترین علامت کم کاری تیروئید است.
به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا، محمدعلی بیانی ضعف و خستگی، کاهش ضربان قلب، افزایش فشارخون، تپش قلب، کاهش وزن همراه با افزایش اشتها را از علائم کم کاری و پرکاری تیروئید برشمرد.
وی اظهار داشت: تیروئید یک غده پروانه ای شکل است که در قسمت تحتانی گردن و روبروی نای زیر حنجره قرار دارد که مسئول ساخت هورمون تیروئید، ذخیره و ترشح آن است و اختلال در عملکرد آن منجر به بیماری کم کاری و پرکاری تیروئید می گردد.
عضو هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل با اشاره به اینکه یکی از علت های اصلی کم کاری تیروئید بیماری های خودایمن تیروئید است، یادآورشد: بدن بر ضد غده تیروئید آنتی بادی تولید می کند و در نتیجه سبب اختلال در ترشح هورمون های تیروئیدی می گردد.
بیانی، ضعف و خستگی را بعنوان شایع ترین علامت کم کاری تیروئید دانست و اظهار داشت: خشکی پوست، احساس سرما، ریزش مو، یبوست، افزایش وزن، کاهش اشتها، افزایش احتمال سقط، کاهش ضربان قلب و افزایش فشارخون از دیگر علائم این بیماری هستند.
این فوق تخصص غدد دانشگاه علوم پزشکی بابل اظهار نمود: وقتی تیروئید بیش از حد فعالیت کند و هورمون زیادی تولید نماید، باعث پرکاری تیروئید می گردد و توده های بزرگ سبب تولید گواتر می شوند.
بیانی با اشاره به بیماری گریوز که شایع ترین علت پرکاری تیروئید است، اظهار داشت: اغلب در زنان ۲۰ تا ۵۰ ساله در مناطق با مصرف بالای ید، رویت می گردد و همچون ریسک فاکتورهای مبتلا شدن به این بیماری زمینه ارثی، مصرف سیگار و استرس بوده که در زنان ۱۰ برابر شایع تر از مردان است.
وی یاد آور شد: علایم بیماری پرکاری تیروئید شامل پرفعالیتی، تحریک پذیری، بی قراری، عدم تحمل گرما و تعریق، تپش قلب، ضعف و خستگی، کاهش وزن همراه با افزایش اشتها، اسهال، پر ادراری، افزایش ضربان قلب، نامنظمی قلبی، لرزش، پوست گرم و مرطوب است.
این فوق تخصص غدد دانشگاه علوم پزشکی بابل با اشاره به اینکه نخستین قدم جهت تشخیص بیماری، چک کردن هورمون TSH است، اظهار داشت: در صورت رویت هر کدام از علائمی که توضیح داده شد، حتما به پزشک معالج رجوع شود.
عضو هئیت علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل با اشاره به اینکه در صورت تشخیص کم کاری تیروئید، پزشک هورمون های آنرا به صورت قرص تجویز خواهد کرد، اظهار داشت: در صورت پر کاری تیروئید، شایع ترین راه درمان استفاده از داروهای ضد تیروئید است و همینطور ید درمانی و برداشتن غده آن مشکل پرکاری را حل می کند، اما این روش ها تنها زمانی سفارش می گردد که داروها تاثیر نداشته باشند یا این مشکل سبب تولید گواتر بزرگ شده باشد.