با تلاش محققان دانشگاهی؛ امکان تشخیص آنلاین نورون های داخل قشر مغز در حیوان زنده در کشور ممکن شد

طب اصیل: محققان مرکز تحقیقات اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی موفق به طراحی نرم افزاری برای تشخیص نوع نورون های داخل قشر مغز شدند؛ این دستگاه قادر می باشد نود درصد نوع نورون های در حال ثبت داخل سلولی در حیوان زنده را به صورت آنلاین تشخیص داده و ثبت کند.
دکتر میرشهرام صفری، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و مرکز تحقیقات اعصاب این دانشگاه در گفت و گو با ایسنا، حیطه تحقیقاتی خودرا حوزه علوم اعصاب دانست و اظهار داشت: تابحال ۱۱ محصول را در این عرصه در معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری به ثبت رساندیم که از این تعداد ۴ مورد پذیرش شده است.
وی توسعه نرم افزار و سخت افزار را از دیگر زمینه های تحقیقاتی این مؤسسه دانش بنیان دانست و اظهار داشت: در این مطالعات موفق به ساخت نرم افزار تشخیص “نوع نورون در داخل قشر مغز” شدیم. این روش کمک مؤثری در انجام تحقیقات الکتروفیزیولوژی در آزمایشگاه های مشابه خواهد بود و می تواند با دقت حدود ۹۰ درصد، نوع نورون در حال ثبت داخل سلولی در حیوان زنده را به صورت آنلاین تشخیص دهد.
صفری، بررسی رفتار شبکه عصبی بینایی در طیف امواج گاما در لایه های مختلف قشر بینایی، پردازش بینایی و تحریک اپتوژنتیک را از دیگر زمینه های تحقیقاتی خود نام برد و تصریح کرد: همین طور پروژه نحوه پردازش ادراک کاذب شنیداری در قشر اولیه شنوایی را با همکاری گروه مهندسی پزشکی دانشگاه تربیت مدرس اجرایی کردیم.
این محقق افزود: برای اجرای پروژه نحوه پردازش ادارک کاذب شنیداری در قشر اولیه شنوایی دستگاه های “لیکومتر”، “کنترل کننده شوک و محرک”، “جعبه شرطی سازی” و “شوکر” مورد نیاز این طرح ساخته شده است.
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با اشاره به طراحی و ساخت دستگاه لیکومتر، توضیح داد: این دستگاه می تواند با دقت میکرومتری زمان لمس زبان حیوان با پروبی که می خواهد از آن تغذیه کند را ثبت کند. حیوان با زبان رفتار با ما ارتباط برقرار می کند و ما با استفاده از این دستگاه پاسخ هایی که به ما می دهد را می توانیم بفهمیم که آیا حیوان منظور ما را متوجه شده است یا خیر.
صفری، کاربرد این دستگاه را بررسی درک ادراک کاذب و یا توهم شنیداری دانست و اظهار داشت: در این دستگاه حیوان گرفتار توهم شنیداری می شود و باید تشخیص دهد که در صورت انتشار صدای مشخصی تغذیه کند.

منبع: