به بهانه روز جهانی ام اس؛ آگاهی اولین گام برای مبارزه با ام اس

طب اصیل: از سال ۲۰۰۹ تاکنون، سی ام ماه مه هرسال با نام روز جهانی «ام اس» فرصتی برای افزایش آگاهی در مورد این بیماری عصبی است. بیماری که این روزها یکی از شایع ترین اختلال های عصب شناختی در بین بزرگسال سراسر جهان است.
به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا، مولتیپل اسکلروزیس که به اختصار «ام اس» خوانده می شود، یک بیماری التهابی است که در آن غلاف های میلین سلول های عصبی در مغز و نخاع لطمه می بینند. این لطمه دیدگی می تواند در توانایی بخش هایی از سیستم عصبی که مسئول ارتباط هستند، اختلال ایجاد کند و موجب به وجود آمدن علایم و نشانه های جسمی شود.
ام اس بر مغز، اعصاب چشم و نخاع تأثیر می گذارد و موجب ایجاد علائمی نظیر مشکل در تعادل، بینایی و کنترل عضلانی می شود. علایم ام اس از شخصی به فرد دیگر متفاوت می باشد. هم اکنون علت مبتلاشدن به این بیماری ناشناخته است و هیچ درمان قطعی برای آن وجود ندارد.

دانشمندان هنوز به قطعیت نمی توانند بگویند که چرا میزان پیشرفت این بیماری شدید می باشد. با این وجود، رابطه سیستم ایمنی و مغز را می توان یک مقصر اصلی در مبتلاشدن به این بیماری دانست. محققان می گویند در بیماری ام اس، سیستم ایمنی سلول های طبیعی مغزی طبیعی را بجای موارد خارجی اشتباه می گیرد. آنها اعتقاد دارند که تلفیقی از عوامل ژنتیکی و محیطی در این میان نقش بازی می کند، اما بطور کامل دلیل اصلی مشخص نشده است. با این وجود، تحقیقات درباب این بیماری در حال افزایش می باشد و روز به روز روزنه امید بیشتری گشوده می شود.

زنان دو برابر بیشتر در معرض مبتلاشدن به ام اس هستند
احتمال مبتلاشدن به ام اس در هر سنی وجود دارد، اما بیشتر افراد در سنین ۲۰ تا ۵۰ سالگی مبتلا به این بیماری تشخیص داده می شوند. بروز ام اس در کودکان بسیار نادر است و برمبنای برآوردی که در سال ۲۰۱۳ انجام گرفت، تنها ۴ تا ۵ درصد، ام اس در کودکان تشخیص داده شده است.
احتمال مبتلاشدن به ام اس در زنان بیشتر از مردان است دارند. در واقع، زنان دوتا سه برابر بیشتر از مردان در معرض خطر هستند.
ام اس اختلال ارثی شناخته نشده است، اما محققان معتقدند امکان دارد زمینه ژنتیکی برای مبتلاشدن به این بیماری وجود داشته باشد. حدود ۱۵ درصد از افراد مبتلا به ام اس از زمینه ژنتیکی این بیماری رنج می برند و برمبنای تحقیقات، شانس مبتلاشدن به ام اس در دوقلوهای همسان یک تا سه برابر است.
محققان با قطعیت می گویند که ام اس مسری نیست و خبر خوب این که تمام افراد مبتلا به ام اس معلولیت شدید را تجربه نمی کنند، بلکه بیشتر آنها با تشخیص بموقع بیماری و استفاده از داروی مناسب عمر طبیعی خواهند داشت.
یافته های اخیر انجمن تحقیقات ملی ام اس حاکی از این است که حدود یک میلیون نفر در ایالات متحده با ام اس زندگی می کنند. این رقم از سال ۱۹۷۵ تابحال دوبرابر گزارش شده است. همین طور برآورد می شود که ۲.۳ میلیون نفر مبتلا به ام اس در سطح جهان زندگی کنند.
پراکندگی جغرافیایی ام اس در دنیا
ام اس در افرادی که در مناطق دور از استوا زندگی می کنند شایع تر است، بااینکه موارد استثنا نیز وجود دارد. علت این الگوی شیوع جغرافیایی معین نمی باشد. بروز ام اس در هوای سردتر شایع تر است. افرادی از تبار اروپای شمالی بیشترین خطر مبتلاشدن به ام اس را دارند. در همین حال، کمترین خطر در بین بومیان آمریکایی، آفریقایی و آسیایی ظاهر می شود.
برآورد شده است که در جنوب ایالات متحده، میزان مبتلاشدن بین ۵۷ تا ۷۸ مورد در هر ۱۰۰ هزار نفر باشد. این میزان در ایالت های شمالی دو برابر است و در حدود ۱۱۰ تا ۱۴۰ مورد در هر ۱۰۰ هزار نفر است.
بیماری ام اس در بین مردم اروپا، ایالات متحده، کانادا، نیوزیلند و بخش هایی از استرالیا شایع است و در بین مردم آسیا و مناطق گرمسیری کمتر رواج دارد.
افراد مبتلا به ام اس می توانند حامله شوند، هرچند که ام اس بر تصمیمات مربوط به دوران حاملگی تأثیر می گذارد.
عوامل خطر ثابت شده برای بیماری ام اس شامل کمبود ویتامین D، مواجهه با EBV بعد از سال های اولیه دوران کودکی و مصرف سیگار است. یافته های اخیر نشان داده است که سطوح بالای سدیم در رژیم غذایی، لنفوسیت T پاتوژن خودواکنش گر را فعال می کند و این امر بیان گر آن است که مصرف رژیم غذایی پرنمک که در سال های اخیر در کشورهای غربی شایع شده است، امکان دارد قسمتی از دلیل توضیحی افزایش شیوع بیماری ام اس در سال های اخیر باشد.
درمان ام اس هزینه بر است. در گزارشی که در سال ۲۰۱۶ درباب برآورد هزینه بیماری ام اس انجام گرفت، کل هزینه عمر یک فرد مبتلا به ام اس حدود ۴.۱ میلیون دلار براورد شده است. میانگین هزینه سالانه مراقبت های بهداشتی از ۳۰هزار تا ۱۰۰ هزار دلار محاسبه می شود.
آگاهی اولین گام در راه مبارزه با این بیماری پیشرونده عصبی است. بدین منظور، هر ساله سی ام ماه می با نام روز جهانی ام اس، فرصتی برای افزایش آگاهی در مورد این بیماری انتخاب شده است. این روز برای اولین بار در سال ۲۰۰۹ نامگذاری شد.
به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا، مالتیپل اسکلروزیس بیماری عصبی با علت ناشناخته است که سیستم اعصاب مرکزی یعنی مغز و نخاع را درگیر می کند. متاسفانه دانشمندان هنوز نتوانسته اند به سبب واقعی این بیماری پی ببرند و از طرف دیگر درمان قطعی نیز برای این بیماری وجود ندارد. بدین سبب برای دستیابی به کنترل موفق علائم، کنترل چندگانه برای جلوگیری یا توقف چرخه علائم مورد نیاز است؛ ارتباط موثر، آموزش، تمرینات ورزشی و مداخلات فارماکولوژیکی به منظور کنترل موثر علائم مالتیپل اسکلروزیس حیاتی می باشد. افزایش آگاهی بیماران مبتلا به ام اس و بکارگیری راه های درست درمان می تواند تاحد قابل توجهی ازمشکلات پیش روی آنان کاسته وبهبود نسبی را برای این بیماران ایجاد کند.

منابع: healthonline، awarenessdays، medicalnewstoday، multiplesclerosis

منبع: