سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت تشریح کرد تشریح وضعیت سلامت دانش آموزان

به گزارش طب اصیل سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، وضعیت سلامت دانش آموزان را شرح داد.
به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا، دکتر شهرام رفیعی فر اظهار داشت: خیلی از بیماری های قلبی و سرطان هایی که عامل مرگ و میر بزرگسالان هستند، ناشی از رفتارهای پرخطر نظیر استعمال دخانیات، کم تحرکی، تغذیه ناسالم و… است که معمولا از دوران کودکی و نوجوانی شروع شده و شکل گرفته اند و می توانند زمینه را برای بروز این بیماریهای مرگبار در بزرگسالی فراهم نمایند.

وی ادامه داد: رفتارهای پرخطر، سلامت را تهدید می کنند و می توانند باعث آسیب، بیماری و مرگ نابهنگام شوند. بیشتر رفتارهای پرخطر در این خصوصیت ها اشتراک دارند که در دوران نوجوانی شروع می شوند، عوارض و عواقب بهداشتی، آموزشی و اجتماعی توامان دارند، قابل پیشگیری می باشند و در دوران جوانی ادامه پیدا می کنند.

وی بیان کرد: بررسی انجام شده در مورد وضعیت سلامت دانش آموزان در سال تحصیلی ۹۴ – ۱۳۹۳ نشان داد که از هر ۱۰ دانش آموز حدودا یک نفر دارای اضافه وزن( ۴.۹ درصد) بیشتر از یک نفر چاق (۴. ۱۱ درصد) و دو نفر چاقی شکمی (۱. ۲۱ درصد) داشتند. میزان چربی خون بالا (تری گلیسیرید) هم ۷. ۲۷ درصد بود.
وی افزود: به عبارتی بیشتر از یک چهارم دانش آموزان دارای چربی خون بالا بودند. یک چهارم دانش آموزان (۹. ۲۴ درصد) روزانه مسواک نمی زدند. بیشتر از یک چهارم ( ۵. ۲۷ درصد) حداقل یک مرتبه در هفته میان وعده های غذایی ناسالم مصرف می کردند و از هر ۱۰ نفر بیشتر از یک نفر ( ۵. ۱۱ درصد) به صورت روزانه سوسیس، کالباس، پیتزا و همبرگر مصرف می کردند.
رفیعی فر اظهار داشت: از هر ۱۰ نفر فقط ۶ نفر ( ۶۰ درصد) روزانه میوه و ۳ نفر سبزی ( ۳۲ درصد) مصرف می کردند.
سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت اظهار داشت: از هر ۱۰ نفر ۸ نفر فعالیت بدنی حداقل به مدت نیم ساعت در روز نداشتند. این در شرایطی است که میزان استاندارد فعالیت بدنی در این گروه سنی روزانه حداقل یک ساعت است.
وی خاطرنشان کرد: با عنایت به شیوع بالای عوامل خطرساز در میان گروه سنی کودکان و نوجوانان کشورمان و اهمیت جلوگیری از بیماری ها، توانمندسازی دانش آموزان برای مراقبت از سلامت خود و دیگران امری ضروری می باشد. بدین منظور از سال ۱۳۹۳ تفاهم نامه و توافق نامه اجرایی ارتقای سلامت مدارس بین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت آموزش و پرورش منعقد شد.
بنابر اعلام وبدا، وی ادامه داد: همچون اقدامات انجام شده در این عرصه تالیف کتاب درسی سلامت و بهداشت در زمینه ارتقای سلامت دانش آموزان و جلوگیری از رفتارهای پر خطر و صدمه های اجتماعی در مدارس و کمک به توانمندسازی دانش آموزان، اولیای مدارس، معلمان و دبیران برای ارتقای سلامت دانش آموزان است که تدریس آن از سال تحصیلی ۹۸ – ۱۳۹۷ شروع شد.

وی بیان داشت: این کتاب برای پایه دوازدهم کلیه رشته های تحصیلی با همت سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی و دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش با همکاری دفتر آموزش و ارتقای سلامت معاونت بهداشت وزارت بهداشت و با مشارکت مراکز/ دفاتر و ادارات حوزه معاونت بهداشت و سازمان اورژانس این وزارتخانه آماده شده است. محتوای کتاب با رویکرد پیشگیری و خودمراقبتی برای ۴۰ ساعت آموزشی در ۲۰ هفته در نظر گرفته شده است.