۶۵ درصد پزشکان کارتخوان ندارند! جریمه ۲ درصدی پزشکان متخلف بازدارنده است؟

طب اصیل: طبق اعلام سازمان امور مالیاتی ۶۵ درصد از پزشکان دستگاه کارتخوان ندارند که برای برخورد با آنها جریمه دو درصدی تعیین شده و برای اولین بار است که قرار شده اجرا شود که به اعتقاد یک اقتصاددان، به سبب جدید بودن این جریمه، برای قضاوت درباره موثر بودن یا نبودن آن باید کار کارشناسی دقیقی صورت گیرد.
به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا، برمبنای آخرین آماری که توسط محمد مسیحی – معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی – از ثبت نام دستگاه های کارتخوان مالیاتی توسط پزشکان عرضه کرده است تا اختتام مهلت تعیین شده فقط ۳۵ درصد از پزشکان به این قانون تن داده اند.
جریمه ای که سازمان امور مالیاتی برای این تخلف آشکار از قانون تعیین کرده است، دو درصد از مجموع درآمد پزشکان در طول یک سال است. بنظر می رسد که ۶۵ درصد از پزشکانی که در طرح سامانه های فروش(کارتخوان هوشمند) ثبت نام کرده اند خیلی این جریمه را جدی نگرفته اند.
این مساله موجب می شود این ایده در ذهن شکل بگیرد که احیانا جریمه تعیین شده برای پزشکان به اندازه کافی سنگین نبوده است که اغلب آنها به این جریمه بی اعتنایی کرده اند؛ با این وجود یک کارشناس مالیاتی با اشاره به جدید بودن این جریمه و این قانون معتقد می باشد که باید منتظر ماند و با انجام کارشناسی دقیق دید که آیا جریمه تعیین شده بازدارنده خواهد بود یا خیر.
سیاوش غیبی پور در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به جریمه دو درصد از کل درآمد پزشکان که برای سرپیچی از قانون نصب سامانه های فروش(کارتخوان هوشمند) تعیین شده است درباره بازدارنده بودن یا نبودن این جریمه اظهار نمود: این جریمه چون یک قانون جدید است و هنوز اجرایی نشده است، باید روی آن کار کارشناسی صورت بگیرد و الان نمی توان درباره ابعاد آن قضاوت دقیقی داشت.
این کارشناس مالیاتی افزود: این قانون اگر نهایی شود راه فراری از آن نیست و باید اجرا شود اما اگر پزشکی احساس کند که اجحافی در حق او شده است می تواند از طرق قانونی پیگیر حق خود شود تا رسیدگی عادلانه به شکایت او صورت بگیرد.
به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا، هادی خانی – مدیرکل دفتر بازرسی ویژه، مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی سازمان امور مالیاتی- گفته بود « افرادی که تا مهرماه به اجرای قانون تمکین نکنند، از نظر سازمان یک استعداد بالقوه و بالفعل فرار مالیاتی محسوب می شوند و اگر فرار مالیاتی بر آنان محرز شود، بر طبق قانون با آنان برخورد خواهیم کرد. انتظار داریم که برای تحقق اهداف شفاف سازی کشور پزشکان همراهی بیشتری با ما داشته باشند.
همین طور کسانی که تا اختتام مهرماه به قانون تمکین نکنند دو درصد از درآمد آنان بعنوان جریمه مطالبه خواهد شد که غیر قابل بخشش است. افرادی که در فضای مجازی برای جو سازی تلاش کردند و یا پزشکان را به عدم همکاری با سازمان امور مالیاتی تشویق کردند، این افراد در اولویت دفتر مبارزه با پولشویی قرار خواهند گرفت».

منبع: