سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی؛ ۸۵ درصد زنان خانه دار در معرض مبتلاشدن به بیماری ریوی هستند

به گزارش طب اصیل سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، اظهار داشت: ۸۵ درصد زنان خانه دار به سبب نادیده گرفتن کیفیت دستگاه های پخت وپز و همین طور آلودگی های ناشی از طبخ غذا در معرض مبتلاشدن به بیماری ریوی قرار دارند.

به گزارش طب اصیل به نقل از مهر، علیرضا زالی، روز شنبه در نهمین کنگره بین المللی بیماری های ریوی، مراقبت های ویژه سل، با عنوان این مطلب که بیماری های غیر واگیر، الگو و جایگاه متفاوتی در نظام سلامت به خود مختص کرده است، اضافه کرد: بیماری های ریوی و تنفسی بخش عمده ای از بیماری های غیر واگیر را می سازند.
زالی با اشاره به بار مشکلات اقتصادی ناشی از بیماری های ریوی در کشور اظهار داشت: حدود ۲۵ سال پیش این بیماری ها شانزدهمین علت مرگ ایرانی ها بود و الان به هفتمین عامل تبدیل گشته است.
سرپرست دانشگاه در ادامه از روند فزاینده شیوع بیماری های ریوی طی سال های اخیر در کشور آگاهی داد و برضرورت لطمه شناسی و ایجاد اصلاحات برای رفع این مشکل تاکید نمود.
وی اظهار داشت: مصرف سیگار و قلیان، آلودگی هوا، تغییرات اقلیمی، استرس های محیطی، حاشیه نشینی و تغییر الگوی زندگی ایرانی ها به افزایش بیماری های تنفسی در کشور دامن زده است.
زالی بابیان اینکه مشکلات به وجود آمده توسط بیماری های مزمن ریوی، بسیار جدی و خطرناک هستند، اضافه کرد: افزایش دانش جمعی، ستاندن تمهیدات لازم در حوزه درمان و برنامه ریزی درست و اقدام هماهنگ، برای پیشگیری و درمان این بیماری ها ضروری می باشد.
وی، مهم ترین راه مقابله با بیماری های ریوی را پیشگیری دانست و اظهار داشت: اصلی ترین اقدام در این زمینه پرهیز از مصرف سیگار، قلیان و سایر دخانیات است.
زالی کاهش آلودگی هوای محیط در شهرهای بزرگ و کاهش آلودگی هوا در مناطق در معرض گردوغبار را از دیگر اقدامات مهم برای جلوگیری از مبتلاشدن به بیماری های ریوی دانست.
وی با اشاره به نقش آلودگی های خانگی در فضاهای بسته اظهار داشت: متأسفانه طبق آمار، ۸۵ درصد از زنان خانه دار به سبب نادیده گرفتن کیفیت دستگاه های پخت وپز و همین طور آلودگی های ناشی از طبخ غذا در معرض مبتلاشدن به بیماری ریوی قراردارند.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با اشاره به اینکه امروزه الگوهای آلودگی هوا تغییر کرده است، اظهار داشت: این مساله سبب شده تا آلاینده های جدیدی نظیر آلودگی های ناشی از گازهای گلخانه ای به وجود بیایند که ابزارهایی برای کاهش آثار زیان بار آنها وجود ندارد.
زالی با تاکید بر لزوم توجه به تغییر الگوی بیماری ها با منشاء آلرژیک و فصلی، اشاره کرد: الگوی مبتلاشدن به این بیماری ها از اواخر اسفند به اوایل دی تغییر کرده است که لازم است این مساله در نظام سلامت مورد توجه قرار گیرد.
وی با اشاره به اینکه غربالگری در بیماران ریوی کمتر موردتوجه قرار گرفته است، یادآورشد: با استفاده از تجارب کشورهایی نظیر ترکیه و ژاپن و دستورالعمل هایی نظیر اصلاح شیوه زندگی، واکسیناسیون بموقع و پرهیز از مصرف دخانیات می توان روند رو به رشد این بیماری ها را کم کرد.
زالی بابیان اینکه ۲۲ درصد کشورهای دنیا در معرض شیوع و بروز سل قرار دارند، تصریح کرد: برخی از این کشورها در مجاورت دور یا نزدیک کشور ایران قرارگرفته اند، ولی نکته اساسی اینجاست که خیلی از مطالعات، پژوهش ها و مقالات دنیا که در زمینه بروز، پیشگیری و درمان بیماری های ریوی انتشار یافته است، توسط محققان ایرانی انجام شده است.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه اقدامات علمی و پژوهشی مناسبی در بیمارستان مسیح دانشوری در حوزه بیماری های سل انجام می شود از جایگاه ممتاز این مرکز در سطح کشور و منطقه آگاهی داد و اظهار داشت: امروز می توانیم با افتخار اعلام نماییم با اهتمام و همکاری حاصل شده، مرکز آموزشی و درمانی مسیح دانشوری می تواند در سال های آتی در بالاترین سطح بازتوانی در کشور و منطقه قرار گیرد و در حوزه درمان نیز حرف های تازه ای برای کاهش بار بیماری های ریوی در سطح دنیا داشته باشد.

منبع: