معاون کل وزارت بهداشت: ۵۴ درصد افرادی که بیمه ندارند، جوانان ۲۰ تا ۴۰ ساله اند

به گزارش طب اصیل معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به نکات کلیدی اطلاعیه ای که در حوزه پوشش همگانی سلامت در جهان امضا شده است، اظهار داشت: سران کشورها متعهد شدند تا سال ۲۰۲۳ نزدیک به یک میلیارد نفر به پوشش همگانی سلامت اضافه شوند که مبحث مهمی است و امیدوارم که ایران ۸۳ میلیونی هم به این پوشش برسد.
به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا، دکتر ایرج حریرچی در مراسم بزرگداشت پوشش همگانی سلامت، اظهار داشت: بر مبنای بیانیه نشست سپتامبر که از جانب روسای جمهور و نخست وزیران کشورها به امضا رسید و از سوی ما دکتر ظریف این عهدنامه را امضا کردند، بالاترین تعهد سیاسی برای پوشش همگانی سلامت به حساب می آید. باید توجه کرد که پوشش همگانی سلامت فقط محدود به حوزه سلامت نیست، بلکه با رسیدن به آن می توانیم فقر را از بین ببریم، آموزش موثر را تضمین نماییم، کاهش نابرابری در جامعه و… انجام دهیم. نکته دوم این است که حتما پوشش همگانی سلامت باید مبتنی بر مدل خودمان و مالکیت ملی و فراگیر کشوری باشد و خودمان این مدل را بر مبنای وضع موجود طراحی نماییم.
حریرچی افزود: سران کشورها متعهد شدند تا سال ۲۰۲۳ تا یک میلیارد نفر به پوشش همگانی سلامت اضافه شود که مبحث مهمی است و امیدوارم که ایران ۸۳ میلیونی به این پوشش برسد و خواهد رسید. هدف دیگر در این عرصه این است که هزینه های کمرشکن سلامت دیگر بالاتر نرود. چونکه میزان آن در دنیا بالا رفته است. در عین حال هدفگذاری شده که هزینه های فقرزای سلامت به صفر برسد. این بیانیه را جمهوری اسلامی ایران هم امضا نموده است و باید تا سال ۲۰۲۳ به این اهداف دست یابیم.
وی با اشاره به اینکه تضمین راهبری سیاسی و حمایت فراتر از حوزه سلامت هم از نکات مهم طرح شده در این بیانیه است، اظهار داشت: هرچقدر که در حوزه سلامت قوی باشیم، اما بدون حمایت سیاسی و تا زمانیکه پوشش همگانی سلامت اولویت دولت و ملت نشود، رسیدن به این اهداف ممکن نیست. ازاین رو با اولویت دادن سلامت، با یک ظرفیت سازی راهبری سیاسی و استراتژیک می توانیم در این حوزه پیش رویم. نکته کلیدی دیگر این است که در پوشش همگانی سلامت هیچکس نباید مورد غفلت واقع شود.
حریرچی تصریح کرد: هم اکنون ۵۴ درصد فاقدین بیمه کشور جوانان ۲۰ تا ۴۰ ساله هستند. در عین حال اتباع خارجی و چند صد هزار نفر ایرانی فاقد شناسنامه در کشور داریم که باید به آنها دقت کنیم.
وی با اشاره به اینکه نظام سلامت باید تاب آور شود، اظهار داشت: اینکه بگوییم فقط با پول زیاد کار می نماییم، یک اشتباه استراتژیک است، مرد آن است که در شرایط سخت بتواند کار کند. در عین حال بحث قانونگذاری و تنظیم مقررات هم در این بیانیه مورد توجه قرار گرفته که بر مبنای آن باید یک محیط نظارتی قانونی، قوی و پاسخگو ایجاد شود که قدم اول آن شفافیت قیمت هاست. یعنی در همه سطوح حوزه سلامت باید قیمت ها شفاف باشند و ظرفیت های نظارتی افزایش یابد؛ چیزی که در اغلب کشورهای در حال توسعه پایین است.
حریرچی افزود: نکته دیگری که در این بیانیه مورد توجه قرار گرفته است، سرمایه گذاری بیشتر و بهتر در حوزه سلامت است. برای ما سرمایه گذاری بهتر کلیدی تر است؛ یعنی از منابع مان حداکثر استفاده را کرده و بودجه های عمومی را افزایش و پرداخت از جیب بیمار را کاهش دهیم و در عین حال یک حرکت جمعی داشته باشیم.
معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به وضعیت پوشش همگانی سلامت در کشورهای دنیا، اظهار داشت: در بخش مطلوب پوشش همگانی سلامت که هم خدمات زیاد است و هم خدمات فقرزای سلامت کم است و عموما کشورهای توسعه یافته در این عرصه حضور دارند. به صورتی که برخی کشورها هزینه های فقرزای سلامت شان صفر است. در ایران در سال ۲۰۱۸ از نظر پوشش خدمات سلامت بالاتر از متوسط هستیم، اما از نظر هزینه های فقرزا جزو کشورهایی هستیم که وضعیت خوبی ندارند. متاسفانه پیشبینی سازمان جهانی بهداشت هم این است که در سال ۲۰۲۳ از نظر هزینه های فقرزا پیشرفتی نداریم، اما از نظر پوشش خدمات بالاتر می رویم. امیدواریم با حمایت های وزیر بهداشت و همکاری سازمان برنامه و بودجه هزینه های فقرزای سلامت کاهش یافته و به تدریج به نزدیک صفر برسد.