راهکارهایی برای در امان ماندن از خطرات آسمان دودی

طب اصیل: بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، آلودگی هوا تهدیدی جدی برای سلامت است که موجب افزایش احتمال بروز عوارضی همچون سکته مغزی، بیماری های قلبی و عروقی، بیماری های مزمن تنفسی، سرطان و کم هوشی می شود، اما می توان با راهکارهایی از بروز بعضی از این عوارض در امان ماند.
به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا، شاخص کیفیت هوا به شش دسته شرایط پاک، قابل قبول، ناسالم برای گروه های حساس، ناسالم، خیلی ناسالم و خطرناک طبقه بندی می شود و شرایط خیلی ناسالم، هشداری برای سلامتی بشمار می رود که در آن هر فردی ممکنست اثرات جدی سلامت را تجربه کند.

راهکارهای موثر در کاهش آلودگی هوا
مهدی کمری – کارشناس بهداشت هوای معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، اجتناب از سفرهای غیرضروری در طول روز و ساعات پر ترافیک، استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی، استفاده از ظرفیت سامانه های الکترونیکی برای انجام خدمات بانکی، متوقف کردن کارهایی که سبب تشدید آلودگی هوا می شود (فعالیت های عمرانی) را از مهم ترین راهکارهای موثر در کاهش آلودگی هوا عنوان نمود.
بگفته وی، معاینه فنی خوردو برای کنترل آلودگی، معاینه فنی موتورخانه منازل برای بهینه سازی مصرف سوخت و خاموش کردن موتور خودرو در ترافیک های سنگین نیز از دیگر راهکارهای کاهش آلودگی هواست.

هنگام آلودگی هوا از چه ماسکی استفاده کنیم؟
کمری عدم استفاده از دخانیات و سیگار، مرطوب نگه داشتن فضای خانه به خصوص مواقعی که از گرم کننده هایی مانند بخاری گازی، بخاری نفتی یا شومینه استفاده می شود، استفاده از ماسک های تنفسی مناسب (ماسک های تنفسی FFP۲ فیلتردار) را از دیگر راهکارهای مقابله با اثرات زیانبار آلودگی هوا در شرایط آلوده عنوان نمود.
ایشان سپس استفاده از ماسک های جراحی را در مقابله با آلودگی بی تاثیر دانست و آگهی داد: مصرف ماسک های جراحی به هیچ عنوان برای فیلتر کردن ذرات ۲.۵ میکرون فایده ای ندارد. ذرات معلق کم تر از ۲.۵ میکرون اغلب جزو آلاینده های شهر تهران هستند؛ بدین سبب ماسکی که شما انتخاب می کنید، باید قابلیت فیلتر کردن این ذرات را داشته باشد.
کمری با اشاره به این که ماسک ها انواع و اقسام گوناگونی دارند، اظهار نمود: افرادی که مجبورند در خارج از منزل فعالیت کنند از ماسک های مخصوص P۲ استفاده کنند. اگر ماسک شما خراب شده، لطمه دیده یا اگر تنفس با آن برای شما سخت شده باید حتما ماسک تان را عوض کنید.
وی با اشاره به این که نحوه قرارگیری ماسک اهمیت بالایی دارد، اظهار داشت: ماسک ها دهان و بینی را می پوشانند و از ورود ذرات معلق به بدن شما جلوگیری می کند، اما باید نسبت به روش استفاده از ماسک فیلتر دار آگاهی یابید.
کمری با بیان روش صحیح استفاده از ماسک تنفسی، توضیح داد: ماسک را روی صورتتان قرار دهید؛ به شکلی که دماغک آن روی برآمدگی بینی قرار گرفته و از محکم بودن ماسک اطمینان حاصل کنید، در ادامه ماسک را به آرامی با هر دو دستان تان بپوشانید و آرام نفس بکشید، هوا نباید از اطراف ماسک تنفسی نشت کند. مردم کارهای ورزشی را تا حد امکان کاهش بدهند و یا در فضای بسته ورزش کنند.

کدام اقشار در مقابل آلودگی هوا لطمه پذیرترند؟
دکتر فاطمه عابدینی – فوق تخصص ریه و عضو هیئت علمی دانشگاه نیز اقشار لطمه پذیر جامعه را شامل کودکان زیر شش سال، سالمندان بالای ۶۵ سال و مبتلایان به بیماری های مزمن (قلبی، ریوی، کلیوی و کبدی) برشمرد و اظهار داشت: تزریق واکسن آنفلوانزا و عفونت ریه (پنوموکوک) برای افرادی که سابقه آسم و بیماری های ریوی دارند و همین طور اقشار لطمه پذیر جامعه لازم و لازم است.
بگفته این عضو هیئت علمی دانشگاه، همشهریانی که مجبور به خروج از منزل هستند، تا حد امکان رفت و آمد خودرا به ساعات اولیه بامداد و یا بعد از غروب آفتاب موکول کنند تا کمتر در معرض گاز ازن قرار گیرند.
وی با اشاره به این که با افزایش ذرات معلق (ریزگردها) در زمان آلودگی هوا، امکان انتقال عفونت های تنفسی در زمان آلودگی هوا افزایش می یابد، رعایت بهداشت، شستن مکرر دست ها، استفاده از دستمال موقع عطسه و سرفه، خوردن مایعات کافی (۱۰تا۸ لیوان روزانه) را همچون راهکارهایی برشمرد که در این راستا موثر است.
عابدینی مصرف غذاهای سالم، سبزی ها و میوه های تازه، خوردن یک تا دو لیوان شیر روزانه، کاهش استرس و استراحت کافی را برای افزایش ایمنی بدن افراد ضروری عنوان نمود.

علائم مسمومیت در آلودگی هوا را بشناسید
این فوق تخصص ریه، گیجی، خستگی، سردرد، سوزش چشم و بینی و حلق و بی حوصلگی را از علایم مسمومیت در آلودگی هوا عنوان و سفارش کرد: افراد در صورت بروز تنگی نفس شدید، گیجی یا خستگی شدید هر چه سریع تر به نزدیک ترین مرکز درمانی و اورژانس بازگشت کنند تا اقدامات درمانی لازم برای آنها صورت گیرد.
وی بهترین راهکار در این وضعیت را ماندن در منزل خواند و اشاره کرد: افراد از هر گونه فعالیت فیزیکی و ورزش در فضای بیرون از منزل اجتناب کرده و حتی در محیط های بسته نیز فعالیت خودرا کاهش دهند.
عابدینی از بیماران مزمن تنفسی خواست که در شرایط آلودگی هوا حتما داروهای خودرا بموقع استفاده کنند تا گرفتار حملات تنفسی نشوند.
این فوق تخصص ریه در بیمارستان مسیح دانشوری اشاره کرد: در این شرایط وضعیت برای کودکان خطرناکست و خروج آنها از منزل ممنوعست و تمامی افراد اهتمام کنند از رفت و آمدهای غیرضروری پرهیز کنند.

برای خنثی کردن خطرات آلودگی هوا چه غذاهایی مصرف کنیم؟
همین طور دکتر نسرین امیدوار – دکتری تخصصی علوم تغذیه با اشاره به اینکه آلاینده های موجود در هوای آلوده، از عواملی هستند که موجب بروز اکسایش در بدن ما می شوند، اظهار داشت: بدین سبب باید غذاهایی را مصرف نماییم که به مقدار کافی آنتی اکسیدان داشته باشند و به سیستم ایمنی ما برای مقابله با شرایط کمک کنند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر لزوم مصرف مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان توضیح داد: مصرف به اندازه آنتی اکسیدان ویتامین C می تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک زیادی کند.
وی درباره موادغذایی حاوی ویتامین C توضیح داد: تمام سبزیجات برگدار سبز، پیازچه، کلم سبز، انواع مرکبات، توت فرنگی و گوجه فرنگی منابع مهم ویتامین C هستند.
این متخصص مصرف بیشتر میوه و سبزیجات را سفارش کرد و اظهار داشت: مصرف سبزیجاتی همچون خانواده کلم ها همچون کلم بروکلی، کلم پیچ و گل کلم، اسفناج، پیازچه و میوه هایی همچون انواع مرکبات و سیب در هوای آلوده بسیار مفید است؛ برای اینکه می تواند حالت های شبیه به آسم را نیز کمرنگ کند.
امیدوار تصریح کرد: همین طور باید مراقب باشیم که در صورت داشتن زمینه حساسیت و آسم، غذاهایی را که محرک این عارضه ها هستند کمتر مصرف نماییم.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره اثر مصرف شیر و لبنیات در ایام آلوده توضیح داد: مصرف شیر در ایام آلودگی هوا سفارش می شود و در عین حال مصرف لبنیات کافی و غذاهای متنوع سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.
وی با اشاره به اینکه در هوای آلوده فلزات سنگین نیز وجود دارد، تصریح کرد: بسیاری از این فلزات هنگام جذب در بدن ما، با مواد مغذی رقابت می کنند و بدین سبب لازم است که غذاهای متنوعی مصرف نماییم که حاوی آنتی اکسیدان ها باشند.
این متخصص با تاکید بر مصرف بیشتر مایعات در ایام آلودگی هوا، افزود: مصرف کافی آب به شست و شوی مسیر تنفس کمک می نماید و موجب می شود که تنفس راحت تری داشته باشیم.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همین طور مصرف میوه های زرد تیره و نارنجی تیره همچون هویج، کدو تنبل و خرمالو را سفارش کرد و اظهار داشت: این میوه ها منابع غنی پیش سازهای ویتامین A هستند.
وی با اشاره به اینکه ویتامین E نیز یک آنتی اکسیدان است که در دانه های روغنی زیاد دیده می شود، اظهار داشت: معمولا این ویتامین با مصرف اشکال مختلف روغن در رژیم غذایی روزانه افراد وجود دارد.
امیدوار درانتها درباره تغذیه کودکان زیر دو سال در شرایط آلودگی هوا اظهار داشت: مصرف شیر مادر در این شرایط بسیار سفارش می شود و والدین در تهیه غذاهای کمکی برای کودکان باید به مصرف ویتامین C به اندازه کافی توجه نمایند.

منبع: