یک فوق تخصص خون عنوان کرد؛ درمان ۸۵ درصد سرطان های کودکان

به گزارش طب اصیل استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با عنوان این مطلب که ۸۵ درصد سرطان های کودکان درمان قطعی دارد، اظهار داشت: شایع ترین سرطان ها در میان کودکان، سرطان خون است.

به گزارش طب اصیل به نقل از مهر، حسن ابوالقاسمی، با عنوان این مطلب که سرطان های کودکان حدود ۲ درصد کل سرطان ها را تشکیل می دهد، اضافه کرد: در ایران سالی ۳۰۰۰ کودک زیر ۱۵ سال مبتلا به سرطان داریم. این آمار حدودا ۱۶ در هر ۱۰۰ هزار کودک زیر ۱۵ سال است، یعنی از هر ۱۰۰ هزار کودک زیر ۱۵ سال، ۱۶ نفر در سال به سرطان مبتلا می شوند.
این فوق تخصص خون و سرطان کودکان، افزود: شایع ترین سرطان ها در میان کودکان سرطان خون است و پس از آن به ترتیب سرطان مغز و سلسله اعصاب مرکزی، سرطان های غدد لنفاوی، سرطان های تیغه عصبی، سرطان های کلیه، سرطان های استخوان و سرطان بافت نرم قرار می گیرند.
وی اظهار داشت: ماهیت سرطان های کودکان با سرطان های بزرگسالان متفاوت می باشد و پاسخ به درمان آنها خیلی بهتر از سرطان های بزرگسالان است به صورتی که امروزه با درمان های به روز و دقیق می توان گفت بیشتر از ۸۵ درصد سرطان های کودکان قطعی و بطور کامل درمان می شوند.
ابوالقاسمی اضافه کرد: درمان هایی که امروز برای سرطان کودکان انجام می شود، عمدتاً بر پایه داروهایی است که بیشتر از ۵۰ سال از کشف آنها می گذرد ولی با مطالعات بالینی و کارآزماییهای بالینی پروتکل ها اصلاح شده و در ضمن ۴۰ سال قبل میزان بهبودی قطعی سرطان کودکان از کمتر ۲۰ درصد در گذشته، به بالای ۸۵ درصد هم اکنون رسیده است.
استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تصریح کرد: حال اگر مطالعه بر روی داروهای جدید صورت گیرد و در طب اطفال توسعه پیدا کند طبیعتاً احتمال اینکه ما بتوانیم این ۱۵ درصد باقی مانده را هم درمان قطعی نماییم، وجود دارد. اما به خاطر تعداد کم سرطان های کودکان شرکت های دارویی بزرگ تمایل زیادی را برای سرمایه گذاری بر روی داروهای حیطه سرطان کودکان ندارند و طبیعتاً سرطان های کودکان باید منتظر بمانند تا دارویی در سرطان بزرگسالان تاثیرش ثابت شود و سپس در کودکان نیز مورد آزمایش قرار گیرد و نتایج حاصل از آن اعلام نماید که آیا می تواند موجب بهبود سرطان های مقاوم به درمان کودکان شود یا نه.
وی اظهار داشت: امروزه آزمایشگاه خیلی به کمک طب سرطان آمده تا افراد با استفاده از داروهای که روز به روز اختصاصی تر می شوند بتوانند سلول های سرطانی را هدف قرار بدهند و از عوارض داروهای شیمیایی درمانی که در گذشته وجود داشتند (که هم سلول های طبیعی و هم سلول های سرطانی را از بین می برند) پیشگیری نمایند و خوشبختانه این علم درحال توسعه است.
این فوق تخصص خون و سرطان کودکان، افزود: در ایران امتیازاتی وجود دارد که پوشش هزینه های درمان توسط بیمه و دولت و هزینه های باقی مانده توسط موسسات خیریه داخلی از قبیل موسسه خیریه محک تامین می شود (هزینه هایی از قبیل مخارج رفت و آمد و اقامت آنها و باقی مانده فرانشیزی که بیمه آنرا پرداخت نمی کند) و این به والدین کمک می نماید که حتی در مناطق دور افتاد بتوانند به درمان سرطان دسترسی داشته باشند.
وی اضافه کرد: از نکات منفی که می توان در زمینه سرطان کودکان به آن اشاره نمود وضعیت ثبت کودکان سرطانی است که خیلی جالب نیست و این ثبتی که حالا در وزارت بهداشت وجود دارد، پاسخگوی نیاز کودکان و پاسخگوی نیاز محققین و انجمن های خون و سرطان به جهت اینکه بتوانند همیشه یک آمار دقیق و به روز داشته باشند نیست و پس لازم است یک کنسرسیوم بین انجمن خون و سرطان و وزارت بهداشت و موسسه محک تشکیل گردد که این کنسرسیوم بتواند سامانه ثبت بیمار خوب و دقیقی را در حوضه سرطان کودکان راه اندازی کند.
ابوالقاسمی افزود: از نظر نیروی انسانی حالا در ایران ۱۵۰ نفر نیروی فوق تخصص خون و سرطان کودکان برای این کار به خوبی تربیت شده و در میان همه استان های کشور توزیع شده اند که می توان گفت شاید غیر از یک یا دو استان در بقیه استان های کشور بین یک تا چند فوق تخصص خون و سرطان کودکان وجود دارد، بدین سبب نیاز نیست که این کودکان جهت درمان به شهرهای بزرگ مثل تهران بروند و می توانند در نزدیک ترین مرکز درمان شوند.
وی اظهار داشت: امروزه امکاناتی از نظر امکانات مولکولی در کشور وجود دارد که با استفاده از این امکانات مولکولی می شود پیش بینی نمود که این سرطان چه اندازه شانس برای بهبودی دارد. یکی از نکات خیلی مهم افزایش سطح آگاهی پزشکان و همین طور مردم در جهت تشخیص زود هنگام و بموقع سرطان است که اگر در طب کودکان زمان تشخیص سرطان خیلی زود (در زمان اولیه) باشد، بیشتر از ۹۵ درصد سرطان کودکان درمان قطعی پیدا می کنند.
این استاد دانشگاه اضافه کرد: لازم است بدون ایجاد نگرانی در خانواده ها علایم اختصاصی سرطان را آموزش داده که اگر مورد مشکوکی وجود داشته باشد، بتوانیم بیمار را در مراحل پایین شناسایی و درمان نماییم.
وی اظهار داشت: یکی از مشکلاتی که در این حوزه وجود دارد، طبی به نام طب سنتی است که ادعا می کند می تواند سرطان را درمان کند و در بسیاری از موارد که خانواده ها به آنها بازگشت می کنند، موجب از دست رفتن زمان طلایی درمان، بالا رفتن شدت بیماری و منجر به پایین آمدن شانس درمان قطعی می شود.
این فوق تخصص خون و سرطان کودکان، اضافه کرد: در مقابل بعضی از سرطان ها در کودکان مثل رتینوبلاستوما که در ته چشم ایجاد می شود پدر و مادرها می توانند حتی با نور یک موبایل به وجود آن مشکوک شوند و با تشخیص اولیه بیمار را ارجاع دهند و همین طور اگر پزشکان کودکان بطور دقیق معاینات کودکان را انجام دهند، مشاهده بزرگی غدد لنفاوی و یا لمس توده در شکم و همین طور وجود علایم غیراختصاصی که در سایر بیماری ها هم وجود دارند، مثل تب بدون علت، درد، دردهای استخوانی، ضعف و کاهش اشتها در کودکان زمانی که علت واضحی برای آنها پیدا نمی کنند با انجام آزمایشات اختصاصی می توانند سرطان ها را در Stage های پایین تشخیص دهند.

منبع: