معاون حقوقی و بین الملل وزارت امورخارجه : محدودیت های پروازی ضد ایران در زمینه کرونا ضرورتی نداشته است

به گزارش طب اصیل معاون حقوقی و بین الملل وزارت امورخارجه اظهار نمود: مشکل به وجود آمده به دنبال شیوع ویروس کرونا مربوط به یک ملت و مردم نیست، مشکلی جهانی است؛ ازاین رو همه کشورهای جهان باید در مهار و درمان آن همکاری کنند.
به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا، محسن بهاروند در حاشیه دیدار، مدیر منطقه ای عملیات اضطراری سازمان جهانی بهداشت با سفرا و دیپلمات های خارجی مقیم تهران با مبحث شیوع ویروس کرونا و تشریح اقدامات پیشگیرانه و کنترلی ایران در مورد این ویروس اظهار نمود: با هیاتی از سازمان بهداشت جهانی امروز جلسه ای داشتیم. از چند روز پیش این هیات به تهران آمده اند و برخی از تجهیزات را با خود آورده اند. کمبود وسایلی برای تشخیص بیماری بود که با این هیات رسید و البته برخی از کشورهای دوست هم در این حوزه به ایران کمک کردند.
وی با تاکید بر این که همه برای مهار و درمان این بیماری تلاش می کنند، اضافه کرد: دیپلمات های ایرانی بسیج شدند تا در کنار وزارت بهداشت هرکاری که لازم است را انجام می دهند.
این دیپلمات ارشد کشورمان اضافه کرد: لازم نیست، ملت نگران باشد چون که این نخستین بیماری واگیرداری نیست که در جهان بروز پیدا کرده است. همیشه کشورهای جهان، بیماری های مشابه را شکست دادند و این بیماری را هم با کمک کشورهای دیگر شکست خواهیم داد.
معاون حقوقی و بین الملل وزارت امورخارجه با اشاره به جلسه امروزی که در وزارت امور خارجه برگزار شده بود، اظهار داشت: ما نشستی با هیات سازمان بهداشت جهانی و دیپلمات های خارجی داشتیم که گزارشی از وضعیت رسیدگی به بیماران این ویروس در ایران عرضه شود.
وی ادامه داد: هیات سازمان جهانی بهداشت به ما اظهار داشت که ایران سیستم بهداشتی خوبی دارد و به موازاتی که این ویروس گسترش پیدا کرده برای مهار آن اقدام شده است. تجهیزات و آزمایشگاه ها ی تشخیص و مقابله با این بیماری در ایران و در بقیه کشورها در حال افزایش می باشد و بزودی آزمایشگاه های ما گسترش پیدا می کند. ما یکی از بهترین شبکه های بهداشت و سلامت عمومی جهان را داریم که همه تلاش خویش را برای مهار این بیماری به کار گرفته است.
بهاروند ضمن تشکر از رهبران دینی کشور اظهار داشت: درباره برخی از اقداماتی که سبب گسترش ویروس می شود دستوراتی داشته شده است که ما از مومنین، روحانیون و رهبران مذهبی که برخی از اجتماعات را بنا به لزوم این بیماری و پیشگیری از گسترش آن کنسل کردند، تشکر می نماییم.
وی بار دیگر تصریح کرد: نیاز نیست که زیاد بترسیم همان اقدامات اولیه ای را که پزشکان گفتند باید انجام دهیم چون که وزارت بهداشت، کادردرمانی و پرستاران خیلی خوب کار می کنند، به آنها اطمینان داشته باشیم و همه دست به دست هم می دهیم و این بیماری را شکست خواهیم داد.
معاون حقوقی و بین الملل وزارت امورخارجه تصریح کرد: این بیماری، بیماری ملی و مربوط به یک ملت و مردم نیست، مشکلی جهانی است ازاین رو همه کشورهای جهان باید در مهار و درمان آن همکاری کنند در واقع همه باید دست به دست هم دهیم تا نگذاریم گسترش پیدا کند.
وی افزود: آن گونه که نمایندگان سازمان جهانی بهداشت و پزشکان گزارش داده اند، رفتارها و زوایای این بیماری هنوز آن طور که باید شناخته نشده است البته پیشرفت هایی صورت گرفته که در ایام آینده می توانیم ارزیابی در این خصوص داشته باشیم.
معاون وزیر خارجه کشورمان در ادامه صحبت های خود در حاشیه این نشست در پاسخ به سوالی در مورد محدودیت های پروازی اعمال شده از جانب بعضی از کشورها به مقصد ایران ظهار کرد: همان گونه که آقای «برنان» اشاره کردند ایجاد محدودیت در تجارت و رفت و آمد باید بر مبنای شواهد علمی باشد؛ از سوی دیگر متناسب با شیوع و گسترش یک اپیدمی در یک کشور باشد؛ همینطور هر کشوری که این محدودیت ها را اعمال می کند باید به سازمان بهداشت جهانی گزارش دهد که بر مبنای چه شواهدی این کار را انجام داده است و متاسفانه بسیاری از کشورها این گزارش را نداده اند.

بهاروند با اشاره به اینکه ما دوست نداریم که به هیچ وجه این ویروس از ایران به کشورهای دیگر برود اظهار داشت: همان گونه که پیش از این اشاره کردم شیوع ویروس کرونا در کشورهای مختلف یک مبحث جهانی است و باید با همکاری همه کشورها با آن مقابله نمود.
این دیپلمات ارشد کشورمان افزود: هیئت سازمان بهداشت جهانی و همینطور پزشکان می گویند محدودیت هایی که در این حوزه انجام شده به هیچ وجه ضرورتی نداشته است.
وی با اشاره به اینکه قوانین و استانداردهای سلامت در دنیا در مورد این گونه مسائل مشخص است تصریح کرد: ما در داخل کشور همه تلاشمان این است که این ویروس خدای نکرده از ایران به کشورهای دیگر نرود و یا از کشورهای دیگر به ایران نیاید.
بهاروند با تاکید بر اینکه این ویروس مرز نمی شناسد، اظهار داشت: ما معتقدیم محدودیتی که از جانب بعضی از کشورها در این حوزه در مورد ایران انجام شده است بیشتر از اندازه تهدیدی که وجود دارد یعنی پاسخ بیش از اندازه به این تهدید داده شده است.
او در آخر اظهارات خود در جمع خبرنگاران اظهار داشت: ما این اطمینان را می دهیم که خودمان تمام تلاشم را به کار می بریم که از راه ما ویروس در جایی پخش نشود و لازم نیست که در این مورد خیلی ترسی وجود داشته باشد.