مخالفت وزارت بهداشت با اجرای دوباره طرح ترافیک

به گزارش طب اصیل سخنگوی وزارت بهداشت از مخالفت این وزارتخانه با اجرای طرح ترافیک گفت و اضافه کرد: نظر وزیر بهداشت به صراحت این است که تا اطلاع ثانوی اجرای طرح ترافیک در هیچ کدام از شهرهای بزرگ منطقی نیست و بطور قطع با آن مخالف هستیم.
به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا، دکتر کیانوش جهانپور در ارتباط ویدیو کنفرانسی با خبرنگاران، اظهار داشت: سفارش های بهداشتی همچنان به قوت خود باقی است و مردم کشور بخصوص در استان خوزستان نکات بهداشتی فردی را رعایت و از سفرها و ترددهای غیر ضروری پرهیز کنند تا همه اقدامات در ستاد ملی کرونا منجر به کنترل و مهاری بیماری شود.
وی با اعلان اینکه بعد از ۴۰ سال برای اولین بار روز قدس برگزار نمی گردد، اظهار نمود: تظاهرات ایستا در روز قدس در مکان های برگزاری نماز جمعه در مناطق سفید برگزار می شود سال جاری ما روز قدس را به صورت مجازی خواهیم داشت و می توانیم به صورت مجازی برای نخستین بار تظاهرات و به رژیم اشغالگر قدس و صهیونیسم اعتراض نماییم.
وی درباره آمارهای کرونا اظهار نمود: حدود دو ماه قبل اگر می خواستیم آمار بستری و سرپایی را به تفکیک اعلام نماییم، روزهای اول اسفند موارد ارجاعی ۱۰۰در صد از بیمارستان ها بود و بعد ۹۵ درصد؛ هم اکنون ۱۵ درصد موارد ارجاعی از بیمارستان هاست و کمترین درصد و عدد بستری را در دو ماه گذشته شاهد می باشیم. در موارد سرپایی نکته ای که در هفته های اخیر در استان های مختلف پیگری می شود. اگر روزی ۹۰ درصد موارد مثبت کرونا ارجاعی از بیمارستان ها بود اما امروز ۱۵ درصد نمونه های مثبت کرونا، ارجاعی از بیمارستان ها است و ما امروز کمترین درصد موارد بستری در ۲ ماه گذشته را داشتیم. ۸۵ درصد موارد مثبت کرونا مربوط به بخش سرپایی بوده و در ۲۱ استان رهگیری تماس ها با مبتلایان به جدیت پیگیری می شود و ما حالا در وضعیتی هستیم که وقتی یکی از اعضای خانواده مبتلا می شود، پس از قرنطینه از سایر اعضای خانواده فرد مبتلا آزمایش گرفته می شود و این نمونه گیری از اطرافیان فرد مبتلا در ۲۱ استان به نحو احسن انجام می شود و بنابراین امکان دارد موارد مثبت ما به ظاهر بیشتر از ۲ هفته اخیر باشد.
وی با اشاره به اینکه شاهد آن هستیم که موارد بستری به شدت در حال کاهش است و امیدواریم موارد بستری با همین شیب کم شود، خاطرنشان کرد: در موارد فوتی هم نسبت به روزهای پیک، فوت ناشی از بیماری یک سوم شده است و ۳۰ درصد آن روزها است. اغلب فوتی ها کسانی هستند که ۳ تا ۵ هفته در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند، بنابراین آمار فوتی با تاخیر بیشتر نسبت به مبتلایان کاهش پیدا خواهد نمود البته ؛ همه اینها منوط به این است که در روزهای تعطیلات عید سعید فطر و ۱۴ و ۱۵ خرداد شاهد افزایش سفرهای غیر ضروری نباشیم همینطور برخی مردم در روزهای عیدفطر رسوم خاصی دارند و امیدواریم رسومات و رفت و آمدهای سال قبل سال جاری برگزار نشود. اگر بتوانیم از این مرحله به صحت و سلامت عبور نماییم روند کاهش کرونا در هفته های آینده ادامه خواهد داشت.
سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به بسیج ملی کرونا و غربالگریهای صورت گرفته اشاره نمود و اظهار داشت: تا به امروز در مرحله اول ۸۷ میلیون و مرحله دوم ۲۵ میلیون نفر غربالگری و بیشتر از ۲ میلیون نفر مشکوک به کرونا شناسایی کردیم.

سرانجام قردارد پرستاران ۸۹ روزه
وی در پاسخ به سوالی درباره سرنوشت استخدام قرارداد پرستاران ۸۹ روزه، اظهار داشت: زمانی قرار شد پرستارانی که اشتغال نداشتند در چارچوب قراردادهای ۸۹ روزه به کار گرفته شوند. این قراردادها کاملا قانون است اما به لحاظ حقوقی هیچ الزامی برای تمدید آن وجود ندارد و بعد از اتمام ۸۹ روز طرفین می توانند دیگر با یکدیگر همکاری نکنند. البته با دستور وزیر بهداشت و شخص رئیس جمهور با عنایت به اضافه شدن این عزیزان به گروه های درمانی قرار شد در صورتیکه مجوز استخدامی صادر شود، اولویت با این افرادی باشد که به شکل ۸۹ روزه در بحران کرونا مشغول به کار شدند.
وی ادامه داد: اینکه این قراردادها تمدید شود، در حدود اختیارات وزارت بهداشت نیست و نیازمند مجوزهای خود از مراجع مربوطه است. هیچ کس در قرارداد ۸۹ روزه اخراج نمی گردد، این قرارداد تعامل طرفین برای انجام کار در ۸۹ روز است و در صورتیکه شرایط برای ادامه همکاری وجود داشته باشد ادامه خواهد یافت. بعد از صدور مجوز استخدامی این عزیزان جذب خواهند شد اما هیچکس قول خاصی به فرد خاصی نمی تواند بدهد.
جهانپور در پاسخ به این پرسش که آیا از میان پرستاران ۸۹ روزه شهید خدمت وجود دارد یا خیر؟ بیان نمود: بنده فعلا موردی از همکاران ۸۹ روزه در شهدای خدمت مشاهده نکرده ام و نیازمند تحقیق بیشتر است تا در جلسات بعدی اعلام کنم.

بهبودیافتگان کرونا باردیگر مبتلا می شوند؟
وی درباره احتمال ابتلای مجدد بهبودیافتگان کرونا، خاطرنشان کرد: در این مورد هم نمی توان قطعی صحبت کرد. اینکه آیا بطور قطع هر فرد مبتلا به بیماری باردیگر مبتلا نخواهد شد، نمی گردد اظهار نظر کرد ولی بطور قطع با اطلاعات امروز می توان گفت اغلب افرادی که به ویروس مبتلا شوند و آنتی بادی آنها از سطح قابل قبولی بیشتر باشد بنظر می رسد که موقتا ابتلای مجدد به بیماری نخواهند داشت. اینکه این عدم مبتلا شدن برای چه مدتی باقی می ماند هنوز معلوم نیست و شواهد علمی قطعی برای آن وجود ندارد.

آخرین وضعیت بازگشایی بقاع متبرکه
سخنگوی وزارت بهداشت درمورد بازگشایی بقاع متبرکه، افزود: اگر ارزیابی ریسک مجددی نداشته باشیم بقاع متبرکه بعد از عید فطر در حد بازگشایی صحن ها باز خواهند شد و افراد به صورت عبوری حضور خواهند یافت و سلامی می دهند. در مورد رواق ها بخصوص در حرم اما رضا (ع) و حرم حضرت معصومه (ع) که زوار بیشتری به آنجا می روند فعلا تا اطلاع ثانوی تصمیمی برای بازگشایی وجود ندارد. مبحث بازگشایی رواق بستگی دارد ببینم وضعیت ریسک بعد از ۱۷ خرداد به چه شکل خواهد بود.

بررسی ابعاد بیشتر اخراج پزشک از هواپیما
وی درباره مبحث اخراج یکی از کادر درمان از یک پرواز توسط یک شرکت هواپیمایی، بیان نمود: دوستان ما در وزارات راه و شهرسازی هنوز موردی را به وزارت بهداشت اعلام نکردند. شخص وزیر بهداشت هم گزارش این مورد را خواسته اند و ما پیگیر آن هستیم. این اقدام و حتی رفتارهای پس از آن توسط یک شرکت هواپیمایی داخلی هم بسیار غیر حرفه ای است؛ بنظر می رسد تازه تاسیس بودن و کم بودن تجربه افراد که درگیر مبحث هستند در این رخداد بی اثر نباشد. این نوع برخوردها با مردم اصلا مناسب نمی باشد و به می رسد این شرکت باید آموزش رفتار سالم و رفتار رسانه ای صحیح را ببینند.

ایران در کدام مرحله از مدیریت کرونا است؟
جهانپور در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا وارد فاز مهار کرونا شده ایم؟ اظهار داشت: چند هفته است که در فاز مدیریت شده بیماری کرونا در سطح کلان و ملی قرار داریم. البته در بعضی استانها روند سینوسی هم امکان دارد مشاهده نماییم، متاسفانه در استان خوزستان بین ۷ تا ۱۰ روز اخیر وضعیت مدیریت شده بیماری نداریم، اما با گذر از این مرحله بنظر می رسد با توجه به این که در استان های مختلف شاهد کاهش موارد فوت، مبتلا شدن و بستری ناشی از کرونا هستیم. فاز مدیریت شده بیماری در اغلب استان ها حفظ شده است و می توانیم ادعا نماییم در اغلب استان ها در آستانه کنترل بیماری کرونا هستیم. با عنایت به فراز و نشیب ها در بعضی استان ها، نمی توانیم واژه مهار کرونا را درباره همه کشور به کار ببریم ولی اگر روند در ایام آتی ادامه داشته باشد و در استان خوزستان شاهد خروج از اپیدمی باشیم، می توانیم بگوییم وارد فاز کنترل بیماری شده و به سمت مهار بیماری حرکت می نماییم. اگر یک گام جلو برویم و چند استان با ثبات دیگر اضافه و خوزستان هم از طغیان بیماری کرونا بیرون برود، در فاز کنترل و آستانه مهار بیماری قرار می گیریم.
جهانپور در پاسخ به سوالی درباره تعداد شهدای سلامت اظهار نمود: کمیته ویژه ای مبحث شهدای سلامت را بررسی می کند و معیارهایی تعیین شده و بر طبق این معیارها تعداد شهدای سلامت مشخص می شود و صرف پزشک یا پرستار بودن امکان دارد با همه معیارها منطبق نباشد. این که افراد درگیر کرونا باشند و در بسیج ملی حضور داشته باشند امکان دارد یکی از معیارها باشد، باید توجه داشت بعضی از همکاران که بر اثر مبتلا شدن به بیماری کرونا فوت کردند امکان دارد درگیر امر درمان بیماران کرونایی یا غیر کرونایی در ماه ها و سال های اخیر نبودند. آنچه رئیس سازمان نظام پزشکی از شهدای سلامت احصا کرده تابحال ۱۰۷ نفر است و در نظر داشته باشید این ۱۰۷ نفر شامل پزشکان، پرستاران، بهورزان، داروسازان، بهیاران، کارکنان و خدمه بیمارستان ها هستند چون که نیروهای خدماتی بیمارستان ها و حتی نیروهای انتظامات که مواجه مستقیم با بیماران داشتند هم در این ۱۰۷ نفر احصا شده اند و بنظر می رسد عددها با واقعیتها منطبق است. مبتلایان قطعی به کرونا بر اساس گزارش سازمان نظام پزشکی بیشتر از ۷۹۰ نفر در تمام رده ها و مشاغل نظام سلامت بوده است.

موضع وزارت بهداشت در مورد طرح ترافیک وی درباره اجرای دوباره طرح ترافیک و موضع وزارت بهداشت نسبت به این مورد اضافه کرد: نمی دانیم منطق برقراری مجدد طرح ترافیک چیست. کشور در وضعیت عادی نیست و تهران وضعیت فراز و نشیب در هفته های اخیر داشته و نمی توانیم بگوییم حتی وضعیت سفید دارد. اولویت ما رعایت فاصله گذاری اجتماعی و فیزیکی است و آلودگی هوا نیست. نظر وزیر بهداشت به صراحت این است که تا اطلاع ثانوی اجرای طرح ترافیک در هیچ کدام از شهرهای بزرگ منطقی نیست و بطور قطع با آن مخالف هستیم و بر مبنای شرایط، ارزیابی ریسک و خطر نه تنها اجرای طرح ترافیک به پیش گیری از انتقال کرونا نمی کند بلکه با سوق دادن مردم به سمت استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی امکان دارد مشکلاتی بخصوص در شهر تهران در هفته های بعد ایجاد کند بنابراین نظر وزارت بهداشت درباره اجرای طرح ترافیک مشخص و صریح اعلام شده است و همچنان با اجرای طرح ترافیک تا اطلاع ثانوی مخالف هستیم.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درمورد ادامه فعالیت سامانه ۴۰۳۰ بیان نمود: فعلا سامانه ۴۰۳۰ در مرحله دوم غربالگری کرونا به کار خود ادامه می دهد. البته تلاش ما این است که مردم را به سمت ثبت نام و خوداظهاری مجدد در سامانه salamat.gov.ir ببریم. سامانه ۱۶۶۶ بیمه سلامت هم همچنان به کار خود ادامه می دهد. تا زمانی که بار تماس ها به حدی کاهش پیدا کند که بتوانیم به سامانه ۱۹۰ برگردیم و تعداد افراد نیازمند به مشاوره به حد عادی پیش از اسفند ماه برسد. در مورد ادامه همکاری ۴۰۳۰ هم می تواند بعدتر صحبت کرد. تا زمانی که تعداد تماس ها بیشتر از وضعیت عادی است، ۴۰۳۰ به کار خود ادامه می دهد.
جهانپور با اشاره به افزایش تعداد مناطق سفید اظهار داشت: تعداد مناطق سفید کرونا به ۲۱۸ مورد رسیده است و اپلیکیشن ماسک اطلاعات به روز و با دقتی درباره وضعیت مناطق مختلف از روی نقشه اعلام می کند و مردم می توانند درباره محل زندگی یا کار خود اطلاعات به روزی دریافت نمایند و الان بیشتر از ۲۱۸ شهرستان با وضعیت سفید کرونا داریم و هیچ جای کشور منطقه سبز یا بدون خطر نداریم و ما از منطقه سفید صحبت می نماییم و برخی مناطق همچنان در وضعیت زرد و قرمز هستند که تعداد آنها هر چند روز یک مرتبه کم می شود و امیدواریم این روند حفظ شود.
جهانپور درباره ضعیف شدن ویروس کرونا بیان نمود: ضعیف شدن ویروس هنوز تایید نشده است و اینکه شاهد کاهش موارد مبتلا شدن در کشورهای مختلف همچون ایران هستیم به معنای ضعیف شدن ویروس نیست هر چند درباره پاساژ و جهشهای ویروس صحبت شده است اما هیچ کدام نشان نمی دهد که رفتار ویروس تغییر کرده یا کمتر تهاجمی یا ضعیف شده است. اظهارات ضد و نقیض است و امیدواریم این اتفاق بیفتد و الان نمی توان مبتنی بر مدارک و شواهد از ضعیف شدن ویروس صحبت کرد.