نقش کلیدی ورزش های قدرتی در کاهش وزن

به گزارش طب اصیل، ورزش های قدرتی و تمرین های تحمل وزن درست مانند تمرینات هوازی، نقش کلیدی در کاهش وزن و رسیدن به اهداف تناسب اندام دارند.
به گزارش طب اصیل به نقل از ایسنا، البته کاهش وزن و تناسب اندام شاید تنها عاملی باشد که با انجام این نوع ورزش مشهود می شود، اما سایر فواید آن در بلندمدت عیان خواهند شد؛ ازاین رو لازم است تا در انجام ورزش های قدرتی ثابت قدم باشیم.
بنابر اعلام دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، انجام این ورزش ها را فراموش نکنید تا در کوتاه ترین زمان فواید اعجاب انگیز آنها را در زندگی خود ببینید:
_ دوران سالمندی آسان تر: ورزش قدرتی سبب تقویت استخوان ها شده، متالویسم را افزایش داده، عضلات را حفظ نموده و استرس را در بدن می کاهد. ضمن اینکه سبب می شود که فرد دوران کهنسالی راحت تری را تجربه کند.
_ افزایش توان ورزشی: ورزش های قدرتی نه تنها سبب افزایش قدرت بدنی می شوند بلکه سرعت، چالاکی و انعطاف بدن را هم می افزایند و همه اینها برای انجام سایر ورزش ها مثل دویدن و سایر ورزش های استقامتی هم مفید و ضروری هستند.
_ جلوگیری از پوکی استخوان: نگرانی از پوکی استخوان سبب می شود که به سراغ مصرف لبنیات برویم اما پیشنهاد موثر اینست که در کنار مصرف لبنیات حتما وزنه هم بزنید؛ چونکه این کار تراکم استخوان ها را به شکل باور نکردنی بالا می برد.
_ افزایش متابولیسم: خیلی از ما فکر می نماییم که ورزش هوازی سبب چربی سوزی زیاد می شود اما در واقع اگر عضلات بدن ما متراکم تر باشند چربی بیشتری می سوزانیم و حتی در زمان خواب و نشستن هم چربی سوزی ما ادامه پیدا می کند.
_ افزایش کیفیت خواب: وقتی که متابولیسم بالا باشد و سطح انرژی بدن در وضعیت مناسبی قرار داشته باشد خواب بسیار راحت تری هم خواهیم داشت. البته تلاش کنید که در زمان های نزدیک به زمان خواب ورزش قدرتی انجام ندهید چون امکان دارد که برعکس عمل کند.
_ افزایش اعتماد به نفس: یکی از مهم ترین اثرات ورزش های قدرتی اثرات مثبتی است که بر روی روح و روان ما بر جای می گذارد. ورزش های قدرتی به ما کمک می کنند که هم تناسب اندام داشته باشیم و هم احساس درونی ما بهتر باشد.
_ افزایش سلامتی عمومی بدن: گرچه هدف خیلی از افراد از انجام ورزش قدرتی اینست که تناسب اندام داشته باشند اما مهم ترین دستاورد ورزش قدرتی، سلامتی و احساس زنده بودن است. ورزش های قدرتی در دراز مدت سبب ایجاد تغییرات بسیار ارزشمندی در ما می شوند. علاوه بر زیبایی بدن، افزایش انرژی، خواب بهتر و حتی زندگی زناشویی بهتر همگی از دستاوردهای ورزش قدرتی برای جسم و روح هستند.

منبع: