آخرین دستاورد پزوهشگران و مهندسان ایرانی در حوزه نوروساینس

به گزارش طب اصیل، همزمان با دوازدهمین کنگره علوم اعصاب پایه و بالینی در دانشگاه علوم پزشکی ایران، از یک تکنولوژی بسیار پیشرفته در شیوه تحریک مغناطیسی مغز که برای اولین بار به جهان نوروساینس معرفی می شود رونمایی گردید.
به گزارش خبرگزاری طب اصیل، دستگاه Segal Step nTMS (Navigation Transcranial Magnetic Stimulation) در واقع یک بازوی رباتیک هوشمند است که کویل دستگاه تحریک کننده اعصاب به آن متصل می شود، سپس با دقت بسیار بالا به نقاطی از مغز که از قبل در نقشه برداری های صورت گرفته تشخیص داده شده است کویل را نزدیک و امواج را متمرکز می کند.
بیشتر بخوانید:
چرا هواپیماهای مسافربری بوق دارند؟ از نظر بدعت گذاری این دستگاه تفاوت های بسیار زیادی با یک کویل هولدر (نگهدارنده کویل) یا نمونه های دیگر دارد. چون که امکان کنترل با دقت بسیار بالا توسط نرم افزار طراحی شده را به متخصص می دهد در حالیکه در شیوه های قبلی، پزشک با بهره بری از مطالعات صورت گرفته روی سایر نمونه ها فقط ناحیه مد نظر را پیشبینی می کرد و کویل را به صورت دستی بالای آن قرار می داد که این مسئله تأثیر بسیار زیادی در درست انجام شدن تحریک مغناطیسی مغز دارد.

TMS چیست؟ تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال (TMS) نوعی تحریک غیرتهاجمی مغز است که بیشتر از ۳۵ سال پیش در دانشگاه شفلید انگلستان توسط محققان کمپانی مگستیم (Magstim ) تولید شد و تا امروز در تحقیقات علوم اعصاب و بالینی در سراسر دنیا بکار گرفته شده است. در درمان TMS از پالس های کوتاه انرژی مغناطیسی برای تحریک سلول های عصبی در مغز استفاده می شود. این پالس های مغناطیسی به ناحیه ای در مغز ارسال می شوند که محققان معتقدند مسئول قضاوت عاطفی و تنظیم خلق و خو است. پالس های مغناطیسی سریع بوجود آمده به وسیله سیستم TMS، از جمجمه عبور می کنند و سیم پیچ (Coil) جریان الکتریکی را در مستقیما در مغز مراجع ایجاد می کنند. این جریان های الکتریکی سبب شلیک نورون ها و تحریک سلول های مغزی اطراف می شوند.
ایرانی ها، پیشتاز در حوزه علوم اعصاب مجید معماریان، مدیر بخش تحقیق و توسعه کمپانی مگستیم در دوازدهمین کنگره علوم اعصاب پایه و بالینی ضمن بازدید از دستاوردهای داخلی در حوزه نوروساینس، دستگاه Segal Step nTMS را بدعتی نوین در زمینه نوروساینس دانست و با مروری بر تاریخچه علوم اعصاب، از تاثیرات و پژوهشگران ایرانی بر این حوزه گفت و تلاشهای استعدادهای جوان ایرانی را تحسین برانگیز دانست.
بیشتر بخوانید:
خطر فضانورد شدن/ احتمال ترکیدن سلول های خونی در پرتاب فضایی ۵۸۵۸

منبع: